Piątek, 08 czerwca 2012, 20:17

FIS Cup subiektywnie i przeglądowo - cz. 2

Kaarel Nurmsalu
Kaarel Nurmsalu
fot. Tadeusz Mieczyński

Druga część artykułu to zawodnicy, którzy zajęli w FIS Cup miejsca od 21 do 149. Jako, iż formuła wstawiania tabelek i krótkich między nimi jeśli chodzi o trzecią ligę sprawdziła się bardzo dobrze, postanowiłem pociągnąć ją dalej. Jedyna modyfikacja to kolorystyczna reprezentacja w tabelkach miejsca na podium. Zwycięzcy mają kolor imitujący złoty, ci którzy zajęli drugie miejsce - srebrny, a trzecie - rzecz jasna różowy, to znaczy brązowy chciałem napisać.


Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Na miejscach 133-149 największą uwagę na Ukraińca Wołodymyra Hlywkę - zdobywając punkty w Brattleboro miał bowiem już 38 lat i 179 dni - co czyni go najstarszym z punktujących (najmłodszym był również w Brattleboro Casey Larson - raptem 13 lat i 64 dni, o czym wspomnieć w swoim czasie zapomniałem). Dziś Ukrainiec skacze raczej już rekreacyjnie, ale w latach dziewięćdziesiątych był zdobywcą historycznego, pierwszego punktu dla Ukrainy. Felix Schoft, na co też zwrócić uwagę należy punktował we wszystkich letnich i zimowych zawodach. Dziwnie słabo wypadł zresztą w Ga-pa W tym gronie raczej krótkostrzałowcy, jak na FIS Cup - najwięcej razy startował bowiem Hyrum Bailey - osiem.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Cikl, podobnie jak Schoft, zapunktował wszędzie, gdzie tylko się dało. Tu raczej na zasadzie "special guest star". Dziwi i martwi słaba forma Bjoerna Kocha, który bardzo obniżył loty. Ze znanych nazwisk widzimy tu Borka Sedlaka, też gościnnie startującego w Libercu. Swoją drogą specyficzne piękno FIS Cup tkwi w tym, że są takie zawody jak w Baiersbronn, czy Brattleboro, które dają szanse na punkty niemal każdemu.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>


Na przełomie setek kolejni "zagubieni" z lepszych zawodów zawodnicy (głównie Matura, ale też Kenshiro Ito). Zdecydowanie najwyżej notowany z Holendrów - Oldrik van der Aalst. Warto zwrócić uwagę na syna wielkiego Jaroslava Sakali - Filipa. Ciekawe, czy pójdzie w ślady ojca, czy raczej tak jak Frederico Cecon nie będzie dorównywał ojcu. W tej grupie też choćby nasz Mateusz Kojzar i wiele lat już skaczący bez większych sukcesów Jiri Mazoch - zdecydowanie mniej utalentowany od brata, ale bez takich traum na szczęście.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

I mamy pierwsze podium. Nejc Dezman wystartował raptem raz, zajął drugie miejsce, co dało mu 74 miejsce w stawce. Zwraca uwagę obecność Petra Czadajewa. Ciekawe, czy dołączy do grona zawodników, którzy w PŚ punktowali w barwach dwóch (lub więcej) krajów - ilu ich było, ktoś chce policzyć? Jest tu też jeden z bardziej niestety zmarnowanych talentów (nie ze swej winy, niestety) - Georg Spaeth i póki co ciągła nadzieja estońskich skoków - Kaarel Nurmsalu, skaczący jednak głównie w Pucharze Kontynentalnym, który niebawem powinien zacząć dobrze wypadać i w PŚ.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

W tej części podiów mamy już całkiem sporo, jak i - na 58 miejscu - dwóch zwycięzców zawodów - to Jaka Hvala i Witalij Szumbarec, obaj raczej za dobrzy na Fis Cup. Kolejny też norwesko-francuski kombinator w tej liczbie - Francois Braud. Znajdą się - i owszem - Polacy, a także kilku zawodników z niespełnionymi ambicjami (choćby Robeto Dellasega).

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Warto zwrócić uwagę na zdolnego 17-latka - Kanadyjczyka Dusty Korka, oby się nie poddał, tylko dalej rozwijał. Ondrej Vaculik obniżył loty w PŚ, tu oczywiście raczej okazyjnie. Zwraca uwagę kolejny z "ciułaczy" - Tomas Friedrich. Niespełnieni skoczkowie to także Rok Zima, Kevin Horlacher i Danny Queck - na pewno ich ambicje są dużo większe. Jest tu i najlepszy z kombinatorów z Francji - Jason Lamy Chappuis. Ogólnie robi się coraz ciekawiej.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę >>

Trzecia dziesiątka to już głównie zawodnicy stający na podium (choć zdarzają się ciułacze jak Kaelin, czy po prostu wyjątki), ale też żaden z nich punktów PŚ nie zdobył. Nie ma tu jakichś wielkich nazwisk, a raczej zawodnicy na dorobku. Najlepiej rokujący z nich jest chyba młody Słoweniec - Anze Lanisek, ale dopiero przyszłość pokaże, na ile miałem rację.

CDN

Jarek Gracka, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (5175) ilość komentarzy: (16)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIEŚLAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl