Czwartek, 30 sierpnia 2012, 19:43

Puchar ¦wiata subiektywnie i przegl±dowo cz. -1

Anders Johnson
Anders Johnson
fot. Karolina Osenka

Pora na Puchar ¦wiata. Ale, ale... Pierwsza czę¶ć (czyli artykuł w czę¶ci -1) to zawodnicy, których próżno szukać w konkursach P¦ 2011/12 (niemniej z kilku względów warto o nich spojrzeć) - tradycyjnie podzieleni na kilka grup w zależno¶ci od statusu. Forma tabelek tak mi się spodobała, iż do każda grupa dostanie swoj± tabelkę. Oczywi¶cie - letnie zawody z roku 2012 nie będ± w statystykach ujęte.
j
I. ZDOBYLI PUNKTY W P¦ 2010/11, ZA¦ NIE SKAKALI W P¦ 2011/12, A TAKŻE NIE ZDOBYLI PUNKTÓW W LGP 2011

Janne Ahonen (Finlandia) - zakończył karierę, chyba już ostatecznie ten jeden ze skoczków wszech czasów. Szkoda, ale trzeba też przyznać, że powrót mu nie posłużył. Thomas Diethart (Austria) - tym razem po prostu nie dostał szans na pokazanie się w P¦ - trudno się dziwić, s± lepsi.
Anders Jacobsen (Norwegia) - chwilowe zawieszenie kariery na kołku sprawiło, iż nie ogl±dali¶my go w LGP 2011, ani w P¦ 2011/12. Mamy nadzieję na powrót w dobrym stylu.
Adam Małysz (Polska) - podobnie jak Ahonen - zakończył karierę. I podobnie jaku Ahonena była to kariera długa, piękna. Na pewno skoków Adama będzie nam brakowało. Powodzenia w rajdach samochodowych.
Harri Olli (Finlandia) - w przypadku szalonego Fina nigdy nie wiadomo, kiedy karierę kończy, kiedy reaktywuje. Na razie wrócił do skoków. I dobrze, bo mimo wszelakich kontrowersji zawsze budził moj± sympatię.
Stefan Thurnbichler - dostał wiele szans od trenerów na udany starty w P¦, co nie udało mu się w zasadzie w ogóle. Tym samym ust±pił miejsca młodszym zawodnikom dobijaj±cym się do czołówki. Ostatni próżno go szukać w jakichkolwiek zawodach, choć oficjalnej informacji o zakończeniu kariery się nie doszukałem.
Michael Uhrmann - następny wielki skoczek, który karierę zakończył. Może nie aż tak obfit± w sukcesy jak w przypadku Małysza, czy Ahonena, ale również ciekaw± i godn± uwagi. Uhrmannowi też dziękujemy za długoletnie skoki.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 1 >>

II. BRAK STARTÓW W P¦ 2011/12 oraz PUNKTY W LGP 2011 i brak punktów w P¦ 2009/10

Felix Brodauf (Niemcy) - póki co w najwyższych zawodach dostaje szansę tylko latem.
Akira Higashi (Japonia) - weterana ¶wiatowych skoczni od LGP 2011 wła¶ciwie nie ogl±dano. Również, jak w przypadku Thurnibchlera nie wiem nic, o zakończeniu kariery przez sympatycznego 40-latka.
Grzegorz Miętus (Polska) - w przypadku młodszego z braci Miętusów ewidentnie co¶ się zatrzymało w jego karierze. Szkoda, bo to obiecuj±cy zawodnik.
Andreas Strolz (Austria) - szanse dostaje on tylko latem, za słaby chyba na "wła¶ciwy" P¦. Inna sprawa, iż zim± w ogóle nie ogl±dali¶my go na skoczniach.

III. STARTY W P¶ 2010/11 ORAZ PUNKTY W LGP 2011 i brak STARTÓW w P¦ 2011/12
Taro Takayanagi (Japonia) - jeden z wielu Japończyków skacz±cych u siebie z różnych skutkiem. W Letniej Grand Prix potrafił zdobyć punkty (11 lat od debiutu w niej!), w P¦ nie udało mu się to.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 2 >>

IV. PUNKTY W P¦ 2010/11 i PUNKTY W LGP 2011 oraz BRAK STARTÓW w P¦ 2011/12
Paweł Karelin (Rosja) - niestety los i młodzieńcza brawura sprawiła, iż nie wyst±pi już młody i obiecuj±cy skoczek w P¦. 9 paĽdziernika minie rok od bezsensownego wypadku pod Niżnym Nowogrodem, w którym Karelin stracił życie.
Ilja Rosliakow (Rosja) - znów Rosjanin tu się nam pojawia. I również z powodu nieszczę¶cia, na szczę¶cie nie aż tak dużego. Sezon zimowy miał bowiem Ilja stracony przez kontuzję.
Rafał ¦liż (Polska) - w przypadku Rafała sprawa jest jasna - zim± niestety nie miał w ogóle formy, st±d nie ogl±dali¶my go w najważniejszych zawodach.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 3 >>

V. BRAK PUNKTÓW W P¦ 2009/10 i w LGP 2011 oraz ZGŁOSZEŃ DO P¦ 2010/11 ale START W KONKURSACH DRUŻYNOWYCH P¦ 2010/11

Bryan Fletcher (USA) - bardzo dobry kombinator, który posłuszył jako dopełnienie do drużyny skoczków. Skoczył w Planicy ¶rednio, ale i tak górował nad kolegami.
Martti Nomme (Estonia) - słaby Estończyk, nie ma uprawnień do skoków w P¦, ale za czwartego do drużyny robić może.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 4 >>

VI. ODPADLI W KWALIFIKACJACH

Dokładnie trzydziestu zawodników startowało w P¦, ale nigdy nie udało im się przej¶ć kwalifikacji. Pochylmy więc się nad ow± trzydziestk±.

Niemal połowa (bo czternastu z nich) próbowało tylko raz. Szczegóły oczywi¶cie w tabelce, poniżej tylko krótki opis.

Petr Czadajew (Rosja) - w Białorusi był duż± (no, spor±) rybk± w bardzo małym stawie (powiedzmy, że w kałuży, bo nawet nie w sadawdze), w Rosji jest mał± rybk± w stawie nieco większym. Nie potrafi się do czołówki przebić.
Alessio de Crignis (Włochy) - Włoch od lat skacze raczej epizodycznie w P¦. Nigdy nie udaje mu się osi±gn±ć w nim czegokolwiek.
Robert Hrgota (Słowenia) - Hrgota nieco spu¶cił z tonu. Zapowiadał się jednak nieco lepiej, a raczej obstawia ogony w P¦.
Kang Chil-Gu (Korea Południowa) - Koreańczyk skacze od wielu, wielu lat i nie zanosi się niestety na to, by kiedykolwiek stał się dobrym skoczkiem. Nr 4 w kadrze Korei Południowej niezmiennie od co najmniej 11 lat.
Jakub Kot (Polska) - starszy i słabszy z braci. Może jednak za przykładem Maćka i on poprawi swe notowania.
Ziga Mandl (Słowenia) - skacze i skacze w zawodach niższej rangi, w P¦ - bez żadnych osi±gnięć.
Primoz Pikl (Słowenia) - po kilku niezłych sezonach Pikl stracił miejsce w reprezentacji. Stracił je razem ze strat± formy.
Andraz Pograjc (Słowenia) - ten Słoweniec nie stracił dobrej formy, gdyż jeszcze szczerze mówi±c jej nie przejawiał. Młody jest, to i ma szansę, by to odmienić.
Matjaz Pungertar (Słowenia) - ale jako¶ bardziej bym stawiał na jego rok starszego kolegę.
Siim-Tanel Sammelselg (Estonia) - Estończyk niby młody, więc nie można go skre¶lać, ale gdybym miał postawić dolara, że kiedy¶ zdobędzie punkty P¦, nawet tyle bym nie wydał.
Daniel Wenig (Niemcy) - z niego co¶ może być. Talent ma, skacze w kraju, w którym szkoli się młodzież na wysokim poziomie, ale... i konkurencja jest spora.
Andrzej Zapotoczny (Polska) - jako¶ raczej bym Andrzeja na przyszł± podporę reprezentacji nie typował, chociaż... mogę się mylić. Ale to, że się mylę, musi mi sam Zapotoczny udowodnić dobrymi startami.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 5 >>

Roberto Dellasega (Włochy) - Włosi do czołówki skoków się nie zaliczaj± i to raczej zmianie nie ulegnie. Sam Dellasega w karierze zdobył kiedy¶ punkty, ale - jak to mówi± - było to dawno i nieprawda.
Chris Lamb (USA) - jeden ze wcale licznej grupy Amerykanów, którzy skacz± w zawodach bez większego skutku.
Jiri Mazoch (Czechy) - brat o wiele słynniejszego (choć głównie ze względu na katastrofalny wypadek w Zakopanem) Jana, niemniej też w karierze jakie¶ punkty zdobył.
Eric Mitchell (Kanada) - w Kanadzie znać pewien progres w skokach narciarskich męskich (o kobiecych nie wspominaj±c, tam po prostu jest nieĽle). Może i Mitchell się wyrobi.
Ondrej Vaculik (Czechy) - już chyba min±ł wiek, w którym można było uznać go za zawodnika perspektywicznego. Chociaż... taki Hlava dojrzewał jeszcze dłużej.
Wasyl Żurakiwski (Ukraina) - poza językowym łamańcem, jakim jest jego nazwisko raczej nie zapisał się niczym szczególnym w ¶wiecie skoków.
Choi Yong-Jik (Korea Południowa) - w karierze zdarzały mu się pojedyncze przebłyski, niemniej to raczej przeszło¶ć niemal 30-latka.
Pascal Egloff (Szwajcaria) - na dorobku. Niemniej jako¶ pój¶cia w ¶lady Ammanna, czy Kuettela mu nie wróżę.
Anders Johnson (USA) - ciut bardziej perspektywiczny niż Lamb (nawet punkty ongi zdobył), ciut mniej niż Frenette.
Ilimar Paern (Estonia) - już kilka dobrych lat pokazuje się na skoczniach, ale nigdy nie zabłysn±ł. Z Estończyków zdecydowanie największym talentem i nadziej± jest Nurmsalu.
Radik Żaparow (Kazachstan) - miał w karierze naprawdę dobre momenty, od kilku lat jednak należ± one do przeszło¶ci, bo Radik zupełnie wyupadł poza margines dobrego skakania.
Diego Dellasega (Włochy) - ex-medalista M¦ Juniorów kiedy¶ o mało co zdobył punkty P¦, ale wówczas dyskwalifikacja mu w nich przeszkodziła. I od tego czasu jakby zupełnie się zablokował.
Aleksiej Korolew (Kazachstan) - po zdobyciu punktów P¦ w sezonie 2009/10 wrócił do statusu zawodnika, który nie przeskakuje kwalifikacj.
Reruhi Shimizu (Japonia) - w statystykach w tym artykule nic szczególnego... Ale jak dodamy do tego niemal natchnione starty latem 2012 wyjdzie nam zawodnik, który w następnym P¦ powinien zdrowo namieszać.
Witalij Szumbaerc (Ukraina) - Ukraińcy też w defensywie. A wydawało się, że mog± mieć status taki, jak powiedzmy Kazachowie, czy Włosi.
Choi Heung-Chul (Korea Południowa) - 31 latek skacze od 14 lat w P¦, kiedy¶ o mały włos zmie¶cił się w dziesi±tce zawodów (a było to w Iron Mountain w 2000 roku, w bardzo "szalonych" zawodach). Od tamtego czasu raz był bliżej, raz dalej tego wyniku... Tym razem jednak ani razu nie przebrn±ł kwalifikacji.

Kliknij, aby zobaczyć tabelę nr 6 >>

Aż dziw, że w tym roku nie było żadnego notorycznie nie kwalifikuj±cego się (tj. powyżej 10 razy), w zeszłych sezonach była to norma. Zapraszam na nasz ulubiony ci±g dalszy (że tak zapożyczę sobie okre¶lenie od Marcina Wolskiego).

Jarek Gracka, ¬ródło: Informacja własna
ogl±dalno¶ć: (9176) ilo¶ć komentarzy: (53)

Dyskusja do wiadomo¶ci

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Puchar
¦wiata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Wisła HS134
18.11.2017
godz. 16:00
Sobota, godz. 16:00
Sobota, godz. 15:35
Sobota, godz. 13:15
Aktualna klasyfikacja Letniego Grand Prix:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KUBACKI DawidPolska500
2.LANISEK AnzeSlowenia353
3.KOBAYASHI JunshiroJaponia332
4.KOT MaciejPolska270
5.KLIMOW JewgienijRosja232
8.ŻYŁA PiotrPolska200
10.HULA StefanPolska175
26.STOCH KamilPolska85
28.MURAŃKA KlemensPolska75
36.WOLNY JakubPolska50
51.ZIOBRO JanPolska31
67.ZNISZCZOŁ AleksanderPolska12
78.MIĘTUS KrzysztofPolska5
81.WˇSEK PawełPolska4
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIE¦LAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl