Czwartek, 09 grudnia 2004, 14:11

Róbmy swoje!

Adam Małysz
Adam Małysz

Decyzja sztabu szkoleniowego PZN, o wysłaniu na kolejne konkursy P¦ jedynie Adama Małysza i Roberta Matei, wywołała mieszane uczucia oraz falę sprzecznych z sob± dywagacji. Tymczasem prawda jest nad wyraz banalna. Kadra polskich skoczków jest ograniczona liczebnie i życie pokazuje, że m¶ci się krótkowzroczna polityka obsługiwania kolejnych konkursów tym samym składem osobowym.

Regulamin Pucharu ¦wiata stanowi, że prawo startu w konkursach P¦ maj± zawodnicy posiadaj±cy punkty FIS zdobyte w Grand Prix lub Pucharze ¦wiata lub legitymuj±cy się punktami zdobytymi w Pucharze Kontynentalnym w ostatnich dwóch sezonach.

Poniżej przedstawiam sporz±dzon± naprędce listę uprawnionych do startów w P¦ skoczków z Polski wraz z lakonicznym opisem aktualnych zajęć. Gołym okiem widać, że na dobr± sprawę szkoleniowcy i działacze nie mieli, z kogo wybierać. Gnanie jak do pożaru zawodników z jednych zawodów na drugie (kogokolwiek ze składu startuj±cego w Pucharze Kontynentalnym) też mijało się z celem. Dlatego decyzja sk±din±d słuszna, gdyż reprezentowanie kraju nie powinno być przymusem, a zaszczytem (przynajmniej ja tak rozumiem sens słowa reprezentant).

Polacy uprawnieni do startu w Pucharze ¦wiata
L.pZawodnikOpis
1.SOBCZYK GrzegorzBrak danych o formie
2.¦LIŻ RafałBrak danych o formie
3.RUTKOWSKI MateuszIntensywny trening, zbijanie wagi
4.SKUPIEŃ WojciechIntensywny trening, zbijanie wagi
5.POCHWAŁA TomaszKontuzja
6.MATEJA RobertP¦ Harrachov, po kontuzji
7.MAŁYSZ AdamP¦ Harrachov
8.DŁUGOPOLSKI KrystianPuchar Kontynentalny
9.TAJNER TomisławPuchar Kontynentalny
10.TAJNER WojciechPuchar Kontynentalny
11.BACHLEDA MarcinPuchar Kontynentalny
12.STOCH KamilPuchar Kontynentalny

Przy okazji wyszło, że posiadane przez PZN limity startowe, w tym periodzie, s± po prostu zbyt duże, jak na możliwo¶ci naszych zawodników. Nie daj Boże ze dwie, trzy kontuzje, (co zawsze zdarzyć się może. Odpukuję w niemalowane.) i nie będzie kogo powołać na konkretne zawody. Dziewięć miejsc (cztery w P¦ i pięć w PK) to z pozoru niewiele, lecz gdy niemal połowa uprawnionych z różnych względów nie nadaje się do startów międzynarodowych, a kalendarz startów zazębia się, staje się jasne, że kołdra jest za krótka. Brak dublerów reprezentuj±cych odpowiedni poziom sportowy nie wynika z braku zawodników uprawiaj±cych skoki narciarskie w Polsce. Od co najmniej dwóch lat mistrzostwa Polski gromadz± ponad pięćdziesięciu zawodników na starcie. Niewiele z tego wynika, gdyż okazuje się, że nawet medali¶ci mistrzostw ¶wiata w oczach centrali narciarskiej nie zasługuj± na starty w Pucharze Kontynentalnym.

Pocz±tek sezonu w polskim wykonaniu jest może nienajlepszy, ale też nie ma większych powodów do wykonywania nerwowych i do końca nieprzemy¶lanych ruchów. W nie tak odległej przeszło¶ci zdarzało się, bowiem, że przez cały sezon żaden polski skoczek nie zdobył choćby jednego punktu w konkursach P¦. Było to jednak przed Małyszem i w mediach tamtych czasów skoki go¶ciły w polskich domach z okazji Turnieju Czterech Skoczni lub imprez rangi Mistrzostw ¦wiata i Olimpiady.

Presja mediów i tzw. „opinii publicznej nie powinna mieć większego znaczenia w dochodzeniu do optymalnej formy zawodników w najważniejszych w sezonie zawodach. Róbmy swoje - słowa z piosenki Wojciecha Młynarskiego najlepiej oddaj± cel, ku któremu powinni zmierzać wszyscy zainteresowani. Zawodnicy trenować, szkoleniowcy układać wła¶ciwe plany, a działacze wszelkiej ma¶ci przynajmniej nie przeszkadzać. Mediom pozostaje baczne przygl±danie się temu wszystkiemu i nie dolewanie oliwy do ognia.

Róbmy swoje i będzie nam wszystkim lżej.

Stanisław Popławski, ¬ródło: Informacja własna
ogl±dalno¶ć: (6699) ilo¶ć komentarzy: (18)

Dyskusja do wiadomo¶ci

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Hakuba HS131
26.08.2017
godz. 11:00
Sobota, godz. 11:00
Aktualna klasyfikacja Letniego Grand Prix:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KUBACKI DawidPolska300
2.KOT MaciejPolska210
3.LEYHE StephanNiemcy154
4.KOUDELKA RomanCzechy140
5.ŻYŁA PiotrPolska120
6.HULA StefanPolska110
15.STOCH KamilPolska44
19.WOLNY JakubPolska34
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
18.08.2017
godz. 19:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Kandersteg HS106
16.09.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia200
2.SEYFARTH JulianeNiemcy130
3.GOERLICH LuisaNiemcy125
4.HARALAMBIE DanielaRumunia120
5.MAIR SophieAustria86
6.KARPIEL KamilaPolska77
10.TWARDOSZ AnnaPolska51
14.RAJDA KingaPolska35
27.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl