Poniedziaek, 31 padziernika 2005, 21:22

Walter Steiner - sztukmistrz z Wildhaus...

[strona=1]
Walter Steiner - sztukmistrz z Wildhaus...

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo (1972) wywalczy srebrny medal olimpijski Walter Steiner z pamitkowym pucharem za zwycistwo w I M w lotach, Planica 1972po walce z modziutkim, zaledwie 19-letnim zakopiaczykiem Wojciechem Fortun i koalicj najlepszych skoczkw wiata. Walka o pozacany, pikny medal z wizerunkiem skoczni "Okurayama" i skoczka w locie trwaa do samego koca, do ostatniego niemal konkursowego skoku, a 103 metrowy skok Steinera w drugiej serii mg mu da zoty medal, ale zabrako zaledwie 0,1 punktu! Ponadto bohater tego tekstu by dwukrotnym zotym medalist M w lotach narciarskich. By pierwszym w historii tak utytuowanym skoczkiem ze Szwajcarii.

Walter Steiner, szwajcarski skoczek narciarski urodzi si 15 lutego 1951 roku Reprezentowa barwy Klubu Narciarskiego Wildhaus. Ten wysoki (184 cm wzrostu, waga 70 kg) szwajcarski skoczek by jednym z najlepszych zawodnikw lat 70. Po raz pierwszy na zimowych igrzyskach wystartowa w 1972 r. Na skoczni redniej "Miyanomori" Steiner by daleko, natomiast na duej skoczni"Okurayama" skaka wymienicie i walczy o zoto z najlepszymi skoczkami Japonii oraz niespodziewanie z Wojciechem Fortun. 55 skoczkw stano da walki o medale na tej skoczni. Steiner nalea z pewnoci do faworytw, chocia tak naprawd to gospodarze Igrzysk liczyli na powtrk ze skoczni redniej i medale dla fantastycznej trjki Japoczykw; Kasayi, Konno i Aochi. Wojciech Fortuna wspomina w swojej ksice "Szczcie w powietrzu", e Steiner jako jedyny uwierzy, e mona jednak wygra z Japoczykami. Chcia wygra i cign niesychanie drugi skok. Sdziowie (Furth, Nilssen, Kaenhoenen, Bielononik i Asaki) dali Szwajcarowi wysokie noty za ten skok (1 sdzia da 17,5, a 4 po 18,0 pkt.). W drugiej serii emocje sigay zenitu. Wojciech Fortuna zepsu swj drugi skok konkursowy - wyldowa zaledwie na 87,5 m! Drugi skok Steinera (skaka po Fortunie z numerem 55) na 103 m, gdyby by duszy o p metra, to Szwajcar miaby zoto, a nie Fortuna! Wczeniej nigdy nie notowano tak minimalnych rnic midzy pierwszym i drugim zawodnikiem na konkursach skokw narciarskich, organizowanych na Zimowych Igrzyskach1 . To byo zaledwie 0,1 punktu, a konkurs sta na bardzo wysokim poziomie. Zakoczy go hymn Polski.

Steiner by typowym "lotnikiem" i lubi skocznie "mamucie". Dwukrotnie zwyciy w mistrzostwach wiata w lotach narciarskich (1972 r. - w Planicy i 1977 r. w Vikersund). Pierwsze Mistrzostwa wiata w lotach odbyy si na „Velikance braci Lada i Janea Gorikw w Planicy w Jugosawii. Tak wspomina tamte zawody nasz zoty medalista z Sapporo, Wojciech Fortuna, ktry na "Velikance" by dwudziesty: - Wyjechalimy w trjk: Adam (Krzysztofiak), Staszek (Gsienica-Daniel) i ja. Tadek nie zgosi si na punkt zborny. W Planicy take nie byo niegu, ale odwoanie zawodw nie wchodzio w rachub. Byy to pierwsze mistrzostwa wiata w lotach narciarskich, prezydent Tito podarowa kademu z nas zoty zegarek. Jugosowianie si wykosztowali co niemiara. cignito onierzy, ktrzy dniami i nocami zwozili nieg...Patrzylimy na Jugosowian z podziwem jak prowadz wycig ze socem. Do 90 metra uoyli styropian (by skocznia bya biaa! - przyp. W.S), dalej nieg by mokry. Loty trway trzy dni, o zwycistwie decydowaa suma punktw. ...Kiedy wic doszo do zawodw, Staszek startowa bez treningu. Polecia w styropiany gow w d, a potem mia jechania a jechania, a portki przemoky do goej skry. Na skoczni "chodzi wiatr" najmniej sze metrw na sekund...Leci Kasaya. Jak oowiany ptak. "Pieprzn" na gow i mg wraca do Japonii... Wreszcie motyl. Narty wyprostowane, ciao uoone. Jii Raka. Za nim Walter Steiner, wicelider z Okurayamy. Poszed jak burza. Lecia jak po sznurze. 165 metrw (tak naprawd to Wojciech Fortuna myli si, gdy wedug dostepnych wynikw Steiner osign nie 165, ale 163 m i to z upadkiem - przyp. Wojciech Szatkowski)! Po raz pierwszy i jedyny zobaczyem not-idea, dwadziecia punktw.2



1Walk o olimpijskie zoto na skoczni „Okurayama" w Sapporo dokadnie opisano w: XI. Olympische Winterspiele Sapporo 1972 r., wydrukowane w Niemieckiej Republice Demokratycznej, s. 114, Kampf und Risiko auf der 90 m Schanze. Wyniki konkursu wraz z notami sdziowskimi s dostpne w sieci pod adresem: www. skijump-db.net.
2Wojciech Fortuna. Wsp`omnienia, Szczcie w powietrzu, Chicago 2000, s. 111-114
[strona=2]
Steiner z dziemi jugosowiaskimi po zawodach.W zawodach na "mamucie" w Planicy wzio udzia 58 zawodnikw z Austrii, Czechosowacji, Finlandii, Woch, Japonii, Jugosawii, DDR, ZSRR, Kanady, Norwegii, Polski, Szwecji i RFN. Walka od samego pocztku bya bardzo zaarta. Pierwszego dnia po oficjalnym treningu prowadzi Heinz Wosipiwo z NRD, po skokach na 153, 148 m, za nim byli: Steiner (148, 163 m z upadkiem) i Ruotsalainen z Finlandii (162, 129 m). Skok Ruotsalainena na 162 m by najduszym ustanym na tym treningu i jednym z najduszych skokw caych Mistrzostwach wiata. Zawody ogldao 40 tysicy kibicw, ktrzy zgromadzili si u stp "Velikanki" w Dolinie Tamar. Na pierwszym treningu 21-letni Steiner osign 155 m - by to nowy rekord Szwajcarii. Drugiego dnia najlepszy okaza si Steiner - 155, 153 m, przed Wosipiwo - 146, 142 m i Rak z Czechosowacji - 144, 130 m. Czwarty by Juhani Ruotsalainen z Finlandii, pity Jaromir Lidak z Czechosowacji, szsty Manfred Wolf. Ze skoczkw jugosowiaskich najdalej skakali: 10 by Peter tefani - 122, 125 m, 19. Marjan Mesec - 110, 121 m, 23. Bogdan Nori - 104, 131 m i 27. Danilo Pudgar - 122 m z upadkiem, 119 m.

Trzeciego, ostatniego dnia sdziowie przerwali zawody na okoo 2 godziny ze wzgldu na wiatr. Okoo 13 zawody znowu si rozpoczy, ale znowu zostay przerwane ze wzgldu na silny wiatr. Prdko na progu, jak podaje ksika trzech autorw o Planicy, wynosia w niedziel 111 km/ h. Ostatecznie z planowanych trzech dni zawodw do klasyfikacji Mistrzostw wiata w lotach zaliczono tylko jeden, wanie konkurs sobotni z 25 marca 1972 r., ktry wygra Steiner. Z niektrych rde wynika jednak informacja, e byy dwa dni lotw (sobotni i niedzielny). Natomiast konkurs niedzielny zosta przez Komisj FIS na czele z delegatem Arturem Nordlie uniewaniony, czego jednak nie podaje ksika o Planicy z 1979 r. Tak wic ostatecznie w I Mistrzostwach wiata w lotach zwyciy Steiner z not 427,5 pkt., przed Wosipiwo 395 pkt., a trzeci by Raka 379 pkt. Z Polakw najlepszy 20. by Wojciech Fortuna. Medale i puchary wrcza zawodnikom wczesny Prezydent FIS Marc Hodler, ktry pogratulowa skoczkom, ale take jugosowiaskim organizatorom, za to e rozwijali cudown dyscyplin lotw narciarskich. Zawodnicy z kolei, np. Raka gratulowali organizatorom, e mimo tak trudnych warunkw udao si przeprowadzi zawody. "To najwikszy sukces Planicy 1972" - doda Raka.

Drugi medal w lotach narciarskich zdoby Steiner na "mamucie" w Oberstdorfie na Heini Klopfer Schanze w rok pniej. FIS mia wtedy zamiar, by Mistrzostwa wiata w lotach odbyway si corocznie. Ostatecznie si to nie udao i zawody organizowano, co 2 lata w latach nieparzystych, a od 1986 r. do dzisiaj w lata parzyste. W Oberstdorfie Steiner tylko o p punktu by gorszy od znakomitego skoczka z NRD Hansa - Georga Aschenbacha, ktry mia skoki o dugoci 157 i 152 m i not 418,5 pkt., Steiner 156 i 163 m i not 418 pkt. Tak maej rnicy nie byo ju w historii M w lotach. Tym razem o zotym medalu zadecydowa lepszy styl skoczka z NRD. Trzeci w tej rywalizacji by czechosowacki skoczek Karel Kodejska, ktry osign dugoci 154 i 154 m, i not 410 pkt.

W 1974 r. Steiner znowu by najlepszy na "mamucie" w Planicy na zawodach organizowanych w 40-lecie pierwszych lotw narciarskich. Startowao w nich 38 zawodnikw z 11 pastw. Ciekawostk niech bdzie fakt, e znakomita skdind fiska encyklopedia sportw zimowych Talviurheilun Tahdet uznaa planickie skoki w 1974 r. za Mistrzostwa wiata w lotach!!! By moe stao si tak dlatego, e miay wyjtkowo mocn obsad. Koniec kocw Steiner wygra po skokach na 166, 154 i 166 m z not 533,5 pkt., o 45 punktw przed drugim w klasyfikacji Esko Rautionaho z Finlandii - 144, 161, 147 m, nota 485,5 pkt., trzeci by Norweg Dag Fossum - 146, 113, 143 m, nota 465,0 pkt. Steiner polecia na tych zawodach w treningu na 177 m, ale mia upadek, natomiast usta skok na 169 m, co byo nowym rekordem wiata. Dugie skoki mieli take jego rywale: Rautionaho (Finlandia) - 161 m, Raka, ktry koczy wtedy karier sportow (Czechosowacja) - 154 m. Przez trzy dni zawodw skoki najlepszych ogldno a ok. 100 tysicy kibicw. To by koljeny rekord planickiej Velikanki.

W 1977 r. Steiner okaza si najlepszy na norweskim "mamucie" w Vikersund na obiekcie "Skiflyvningsbakken". Wygra po skokach na 142, 148 i 151 m z not 564,5 pkt, przed Innauerem (skoki 145, 132, 148 m i nota 547, 0 pkt.) i Henrym Glassem z NRD ( skoki 137, 131, 152 m i nota 541,5 pkt.)3. To by drugi jego zoty medal zdobyty w lotach narciarskich, a trzeci w ogle. Jest w zwizku z tym jednym z najlepszych skoczkw w historii lotw narciarskich, obok Nykaenena, Hannawalda. To nie by koniec wystpw wietnego Szwajcara na skoczniach „mamucich: w 1973 r. podczas lotw w Oberstdfie polecia a na 179 m, ale mia upadek. Rekordowy skok nie mg by w zwizku z tym zaliczony.

3Wyniki Mistrzostw wiata w Vikersund 1977 za: Talviurheilun Tahdet, s. 293.
[strona=3]
Steiner potwierdzi swoje miejsce w czowce skoczkw wiata na dwch zimoch olimpiadach. Medalici I M w lotach, Planica 1972: w rodku Steiner, po lewej Raszka i Wossipiwo.Startowa na Zimowych Igrzyskach w Sapporo (1972) i Innsbrucku (1976). W Sapporo na duej skoczni Okurayama, jak ju byo mowa, w walce o zoty medal przegra z Polakiem Wojciechem Fortun zaledwie o 0,1 punktu, mimo wietnego drugiego skoku na 103 m! W Innsbrucku natomiast zaj 8 miejsce na skoczni redniej i 9 na duej. Skaczcy z numerem 41 Steiner „zawali wysz lokat swoim pierwszym skokiem na 89,5 m, za ktry otrzyma bardzo niskie noty sdziowskie (2 po 15,5, 15.0, 2 po 16,5 pkt.). W tej sytuacji nawet drugi, lepszy skok na 93 m, duo lepiej oceniony nie spowodowa przesunicia si duo wyej i na "Bergisel" by dziewity. 7 lutego na skoczni w Seefeld by 8 po skokach na 80 i 78,5 m z not 232,2 pkt.4

Zwyciy w wielkich zawodach "Holmenkollenrennene" w Oslo (1974). Po zakoczeniu swojej kariery sportowej zosta trenerem skoczkw w Stanach Zjednoczonych, a nastpnie zamieszka w Szwecji. Rekordzista wiata w dugoci skoku - 169 m (Planica - 1974 r.). Wielokrotny zwycizca zawodw w lotach narciarskich w Planicy na „Velikance: 1. 24 - 26 marca 1972 r. (startowao 58 skoczkw z 14 pastw), byy to jednoczenie I Mistrzostwa wiata w lotach narciarskich 1. Steiner, 23 - 24 marca 1973 r. Planica, 15 - 17 marca 1974 r. Tydzie lotw, Planica, 1. Steiner. Zwycizca wielkich zawodw w Lahti: 1973, 1974, 1975, 1977. Zwycizca konkursu skokw w Rovaniemi (1977). W 1974 r. 2 na skoczni 70 metrowej i 2 na skoczni 90 m na wielkich zawodach w narciarstwie klasycznym "Svenska Skidspelen" w Falun. Warto w tym miejscu z pewnoci doda, e Steiner by pierwszym trenerem podwjnego mistrza olimpijskiego Simona Simiego Ammana. Po zakoczeniu kariery nakrcono film o historii jego skokw.

Wyniki sportowe: narciarz - skoczek, olimpijczyk (1972, 1976). 1972 - Sapporo - 2 (90), 1976 - Innsbruck - 9 (70), 9 (90), Mistrzostwa wiata: 1972 - 1 loty, 1973 - Oberstdorf - 2 loty, 1974 - Falun - 4 (70), 1975 - Kulm - 8 loty, 1977 - Vikersund - 1 loty, 1978 - Lahti - 10 (90). Turniej Czterech Skoczni: 1973 - 7, 1974 - 2, 1977 - 2, 1978 - 8. Zwycistwa w zawodach FIS: ST. Moritz 1970, Murau, Falun, Planica, Lahti, Feldberg -1973, Ga-Pa, Oslo, Sapporo, Feldberg, Planica, -1974, Lahti, Strbske Pleso, Frenstat, Thunder Bay - 1975, Cortina, Skui, Feldberg, Le Brassus, Engelberg - 1976, Bischofshofen, Gstaad, ST. Moritz, Engelberg, Lahti, Sapporo - 1977, Fluberg - 19785
1972 FIS Ski-Flying World Championships - Planica(trening)
Lp Zawodnik Kraj Nota Odl1 Odl2
1WOSIPIWO, HeinzDDR408.0153148
2STEINER, WalterSUI399.0148163 (upadek)
3RUOTSALAINEN, JuhaniFIN395.0162129
4DOLEZAL, BohumilTCH394.0132154
4GLASS, HenryDDR394.0130153
6LIDAK, JaromirTCH390.5138145
7RASKA, JiriTCH390.5143138
8KODEJSKA, KarelTCH390.0152128
9PUDGAR, DaniloJUG379.0145129
10ASCHENBACH, DietmarDDR367.5129136
11WOLF, ManfredDDR362.0155128
12ZEHNDER, JosefSUI358.0126129
13BACHLER, ReinholdAUT356.5126129
14GOLSER, MaxAUT352.5122133
14IWANNIKOV, AlexanderURS352.5133113
24 marzec 1972


4XII. Olympische Winterspiele Innsbruck 1976 - official results, wyniki oficjalne konkursu na skoczni w Seefeld (7 luty 1976 r.) i Bergisel (15 lutego 1976 r.).
5Wyniki W. Steinera z zawodw FIS za: E. Theiner, j. Jahn, Encyklopedie des Skispringens, Agon 2004.

[strona=4]
1972 FIS Ski-Flying World Championships - Planica
Lp Zawodnik Kraj Nota 25/03
1STEINER, WalterSUI427.5427.5
2WOSIPIWO, HeinzDDR395.0395.0
3RASKA, JiriTCH379.0379.0
4RUOTSALAINEN, JuhaniFIN376.5376.5
5LIDAK, JaromirTCH372.0372.0
6WOLF, ManfredDDR361.5361.5
7KALININ, JurijURS361.0361.0
8STENBEKK, JanNOR359.0359.0
9ASCHENBACH, DietmarDDR357.0357.0
10STEFANCIC, PeterJUG347.0347.0
11GRETTE, OddNOR345.0345.0
12GLASS, HenryDDR344.0344.0
13AOCHI, SeijiJPN340.5340.5
14EGLANOV, AntolijURS340.0340.0
15WANNER, RudiAUT339.5339.5
16DOLEZAL, BohumilTCH338.5338.5
17PRYDZ, FridtjofNOR337.5337.5
18KONNO, AkitsuguJPN334.0334.0
21KASAYA, YukioJPN327.5327.5

1973 FIS Ski-Flying World Championships - Oberstdorf
Lp Zawodnik Kraj Nota 10/03
1ASCHENBACH, Hans-GeorgDDR418.5418.5
2STEINER, WalterSUI418.0418.0
3KODEJSKA, KarelTCH410.0410.0
4KAMPF, DietrichDDR406.5406.5
5HOEHNL, RudolfTCH394.0394.0
6KALININ, JuriURS393.0393.0
7SKODA, LeoTCH384.5384.5
8SAWADA, HisayoshiJPN381.0381.0
9SCHWABL, WalterAUT376.0376.0
10WILSON, PeterCAN364.0364.0
11WOSIPIWO, HeinzDDR363.0363.0
11BACHLER, ReinholdAUT363.0363.0
13DANNEBERG, JochenDDR360.5360.5
14MESEC, MarianJUG359.0359.0
15GRETTE, OddNOR359.0359.0
16SAETRE, JohanNOR356.0356.0
17WAKASA, MinoruJPN347.5347.5
18PRYDZ, FridtjofNOR345.5345.5
19ASARI, MasakatsuJPN345.5345.5

1977 FIS Ski-Flying World Championships - Vikersund
Lp Zawodnik Kraj Nota 18/02 19/02 20/02
1STEINER, WalterSUI564.5186.0187.5191.0
2INNAUER, AntonAUT547.0189.5167.5190.0
3GLASS, HenryDDR542.5181.5179.5180.5
4BOROVITIN, AlexiejURS539.5189.0169.0181.5
5DUSCHEK, HaraldDDR533.5163.0192.5178.0
6NOVAK, FrantisekTCH532.0158.0191.5182.5
7RAEISAENEN, TapioFIN528.5165.0189.0174.5
8WEBER, MartinDDR527.0173.5177.5176.0
9MEISINGER, ThomasDDR523.0184.5159.5179.0
10SKODA, LeoTCH517.5168.0179.5170.0
11IWANOV, JuriURS513.0152.5183.0177.5
12BERGERUD, PerNOR488.0169.0157.5161.5
13SAMEK, JosefTCH487.5151.0180.5155.5
14HYVAERINEN, PekkaFIN466.5152.5154.5159.5
15SAISCHIK, SergejURS465.5144.0155.0166.5
16MOESCHING, RobertSUI459.5149.5163.5146.5
17NORCIC, BogdanJUG459.0168.0155.5135.5
18BUBJONOV, VladimirURS445.5147.5146.5151.5
19TANCZOS, JanTCH440.0145.0165.0130.0
20BACHLER, ReinholdAUT434.0140.5137.5156.0
21SAETRE, JohanNOR431.5149.5139.5142.5
22BRANDSEGG, OddSWE428.5154.0144.5130.0
23ELIMAEE, LenhartSWE421.5153.0141.0127.5
24GROSCHE, AlfredBRD415.5143.5132.0140.0
25LUSTENBERGER, KarlSUI399.0131.5128.5139.0
26DOLHAR, BrankoJUG392.5137.0119.0136.5
27ROSTREK, JanezJUG389.5136.0119.5134.0
28ROMBACH, FrankBRD389.0146.5126.0116.5
29HALVORSEN, FinnNOR386.5134.5118.0134.0
30YLIANTILLA, KariFIN358.5145.0126.587.0
31MAKI, JimUSA348.0126.0109.0113.0
32SCHNABL, KarlAUT287.0144.5142.5
33RUUD, RogerNOR254.5119.5135.0
34MILLONIG, HansAUT235.0126.5108.5


[strona=5]

Wojciech Szatkowski, Muzeum Tatrzaskie

Wojciech Szatkowski - wsppracownik WWW.skijumping.pl , WWW. watra.pl i www.biathlon.int.pl, urodzony w 1966 r. w Zakopanem. Absolwent wydziau historii Uniwersytetu Jagielloskiego. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach sportowych i olimpijskich, w sumie piciu olimpijczykw: matka Maria - alpejka - ZIO 1956, 64, Andrzej KrWojciech Szatkowskizeptowski - biegacz (ZIO 1928), Helena - biegaczka (ZIO 1956, 60), Andrzej - skoczek (1952, 56), Jzef - kombinacja klasyczna (ZIO 1968). Jest pracownikiem Muzeum Tatrzaskiego (kierownik dziau Historyczno-Owiatowego) w Zakopanem i od lat zajmuje si histori sportw zimowych w Polsce.


Autor ksiek i wikszych publikacji: 1995 - Pionierzy narciarstwa w Tatrach Polskich, 1999 - Stanisaw Marusarz - krl nart, 2000 - Mistrzowie nienych tras. 50 lat WKS Zakopane, 2002 - Od Marusarza do Maysza. Polscy skoczkowie 1924 - 2002, wyd. I, 2002 - Wystawa filatelistyczna na Puchar wiata w skokach narciarskich Zakopane 2002, art. "Staruszka Krokiew", 2003 - Od Marusarza do Maysza. Polscy skoczkowie 1924 - 2003, wyd. II., 2004 - 150 000 km narciarskiej przygody Jzefa uszczka, 2004 - Wielka Krokiew - the biggest skijumping hill in Poland (1925 - 2004). Swoje prace publikuje te w "Sportowym Stylu"(stay wsppracownik), "Tygodniku Podhalaskim", "Dzienniku Polskim" oraz w Internecie na stronach www.watra.pl; www.skijumping.pl; www.biathlon.int.pl. Jest autorem ponad 500. artykuw o historii sportw zimowych w Polsce i na wiecie. Organizuje te wystawy powicone historii sportw zimowych i turystyki narciarskiej. Muzeum Tatrzaskie zorganizowao wystawy, ktrych by komisarzem: 1996 - Narciarskim ladem Jzefa Oppenheima, 1997 - Narciarskim ladem Henryka Bednarskiego (narciarzom SN PTT), 1997 - Mamy ju 90 lat... (w 90. lecie klubu SN PTT), 1999 - Stanisaw Marusarz - krl nart, 1999 - Zakopiaskie wytwrnie nart, 2000 - Stanisaw Marusarz - krl nart (w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) 2001, 2002 - Sporty zimowe, 2003 - Od Marusarza do Maysza, 2004 - Sporty zimowe w Zakopanem (na P Zakopane 2004). Konsultacja naukowa do kilkunastu filmw o Tatrach i ludziach gr, a take skokw narciarskich np. Stanisaw Marusarz (1913 - 1993), zrealizowany przez TV Krakw. Od ponad 15 lat gromadzi materiay dotyczce historii sportw zimowych w Polsce.

Pracowa przy nastpujcych imprezach sportowych- najwaniejsze: Mistrzostwa wiata Juniorw i Juniorw Modszych w biathlonie Kocielisko 2003 (odpowiedzialny za stron internetow imprezy), Mistrzostwa Europy w biathlonie Zakopane-Kocielisko 2000 (odpowiedzialny za stron internetow imprezy), M w lotach narciarskich Planica 2004, P w lotach Planica 2002 i 2003, P Zakopane 1996-2005 (relacje do "Dziennika Polskiego" i na WWW.watra.pl ), zawody Ligi Szkolnej w Skokach Narciarskich, zawodw w skokach narciarskich Mc Donalds Cup i Crunchips, Olimpiady Modziey w biathlonie letnim i zimowym, Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biathlonie, zawody w trialu rowerowym i wielu innych. Autor koncepcji Muzeum Narciarstwa, Sportu i Turystyki w Zakopanem, do osignicia tego celu uparcie dy od ponad 5 lat. Uczestnik midzynarodowych konferencji powiconych historii narciarstwa np. Krakw "Sporty zimowe na przeomie wiekw" 2001 i III FIS Ski Conference Mrzzuschlag/Graz 2004 i kilku innych.

Od 2000 r. gwny organizator midzynarodowych zawodw w narciarstwie wysokogrskim im. Jzefa Oppenheima w Dolinie Chochoowskiej w Tatrach Polskich ( w 2004 - I Mistrzostwa Polski, 2005 - fina Pucharu Europy rodkowej). Startowa w midzynarodowych zawodach w ski-alpinizmie im. Jana Strzeleckiego (12 m w 1992 r., 11 m w 1993 r.), im. Piotra Malinowskiego (11.m w 2004 r.) i Trofeo Carlo Marsaglia (25 m. w wycigach zespoowych z J. Krzeptowskim w parze w 1991 r.). Czonek Klubu Wysokogrskiego KW Zakopane.

Uprawia od lat narciarstwo wysokogrskie - gwne osigniecie - zjazd z tej awki do Dol. 5 Staww Spiskich, zjazd lebem Motyki z Kotelnicy do 5 Staww Polskich, Miedziane ("na wprost"), zjazd z Jarzbczego Wierchu pnocn cian itd. W sumie wykona ponad 400 zjazdw terenowych o rnym stopniu trudnoci w Tatrach Polskich i Sowackich. Dziaa w klubie sportowym SN PTT 1907 Zakopane i zakopiaskim "Sokole".

Gwne yciowe sukcesy: szczliwa rodzinka, ona Magosia i crka Marysia. Mieszka w Zakopanem. Pasje: fotografia grska i krajobrazowa, turystyka grska, narciarska, windsurfing i rowery grskie. Zawd: historyk.
Wojciech Szatkowski, rdo: Informacja wasna
ogldalno: (9561) ilo komentarzy: (58)

Dyskusja do wiadomoci

PROSTY ZAGNIEDONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pa
LPK
Pa
FIS
Cup Pa
Najbliszy konkurs:
Hakuba HS131
26.08.2017
godz. 11:00
Sobota, godz. 11:00
Aktualna klasyfikacja Letniego Grand Prix:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KUBACKI DawidPolska300
2.KOT MaciejPolska210
3.LEYHE StephanNiemcy154
4.KOUDELKA RomanCzechy140
5.YA PiotrPolska120
6.HULA StefanPolska110
15.STOCH KamilPolska44
19.WOLNY JakubPolska34
Pena klasyfikacja..»
Najbliszy konkurs:
Oberwiesenthal HS106
18.08.2017
godz. 19:00
Aktualna klasyfikacja PK Pa:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.PAGNIER JosephineFrancja200
2.GOERLICH LuisaNiemcy160
3.HESSLER PaulineNiemcy110
4.MAIR SophieAustria95
5.ERNST GianinaNiemcy80
19.TWARDOSZ AnnaPolska23
Pena klasyfikacja..»
Najbliszy konkurs:
Kandersteg HS106
16.09.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia200
2.SEYFARTH JulianeNiemcy130
3.GOERLICH LuisaNiemcy125
4.HARALAMBIE DanielaRumunia120
5.MAIR SophieAustria86
6.KARPIEL KamilaPolska77
10.TWARDOSZ AnnaPolska51
14.RAJDA KingaPolska35
27.KIL JoannaPolska8
Pena klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl