Sobota, 18 marca 2017, 23:43

Maciej Kot: "Przed konkursem słuchaliśmy disco polo"

Maciej Kot
Maciej Kot
fot. Tadeusz Mieczyński

Maciej Kot w pierwszej serii sobotnich zawodów drużynowych w Vikersund pozazdrościł dalekiego lotu współlokatorowi ze zgrupowań i zawodów - Piotrowi Żyle, zbliżając się do ustanowionego przez niego dziś rekordu Polski. 25-latek uzyskał 244,5 metra, co jest wynikiem o zaledwie metr gorszym od rezultatu, którym poszczycić może się wiślanin. W finale Kot poszybował na odległóść 238,5 metra. Jak skomentował spektakularne popołudnie w Norwegii?

- To był szalony, w pewnym sensie historyczny i niesamowity konkurs. Tak wielu dalekich skoków w jednym konkursie nie pamiętam. Dwukrotnie bito rekord Polski, a także rekord świata, więc te emocje jeszcze długo będą opadać.

Czy była szansa, aby w pierwszej serii polecieć nieco dalej? - Zdecydowanie! Ciężko powiedzieć, jak daleko bym zaleciał. Być może granica 250. metra by pękła, ale to jest troszkę jak lot w nieznane. Do tej pory moim rekordem życiowym było 231 metrów, a na tym obiekcie najdalej poszybowałem na 210. metr. Nie bardzo wiedziałem, jak się zachować. Nie miałem doświadczenia, a byłem bardzo wysoko i miałem dużo prędkości. Stwierdziłem, że nie ma gdzie lecieć. Nie było już linii, było płasko i zadziałał automatyzm obronny. To była spontaniczna decyzja o skróceniu skoku, aby nie skończyło się brzydkim upadkiem. Wiem, że kolejnym razem wiedziałbym, jak mam się zachować. Miałbym doświadczenie, więc tego dzisiaj brakło.

Druga próba była lepsza? - W drugiej serii warunki były trudniejsze, a belka startowa powędrowała dużo wyżej. Oba skoki były bardzo podobne, a na progu wręcz identyczne. Różniły się tylko tym, iż w finale wykończyłem skok telemarkiem. W pierwszej serii w 3/4 jego długości było optymalnie, a pod koniec zaczęły się problemy <śmiech>.

Jak przed tym konkursem relaksowali się Maciej Kot i Piotr Żyła, iż w sobotę osiągali najlepsze wyniki w karierze? - Jak zwykle, przed konkursem słuchaliśmy trochę disco polo, aby się pozytywnie nastawić. Były też filmy, a ja przed wyjazdem oglądałem Krzysztofa Hołowczyca, który opowiadał o Nissanie GTR, więc pojawiły się też tematy motoryzacyjne. U Piotrka przede wszystkim zadziałała sprawdzona technika. W piątek przyznał się, że wiedział, iż nie powinien tak skakać, ale i tak skakał w ten sposób. Prosił mnie, abym przed skokiem mu przypominał, co ma zrobić, a czego nie. Cały czas to robiłem i później się śmiałem, że znowu mam wkład w rekord Polski. Tak to zadziałało i bardzo się z tego cieszę, że efekt był właśnie taki.

Druga pozycja jest satysfakcjonująca? - Norwegowie wygrali, ale rzeczywiście na to zasłużyli. Latali rewelacyjnie, a na dodatek są u siebie. Ale oni już nie zagrożą nam w Pucharze Narodów, więc lepiej, żeby to oni wygrali niż Niemcy czy Austriacy. Dla nas bardzo ważne było drugie miejsce, które patrząc na przebieg zawodów, jest świetne. Ponadto wyprzedziliśmy Austriaków i Niemców, co pozwoliło uciec nam nieco w klasyfikacji generalnej. Sytuacja jest bardzo dobra, a my jesteśmy zadowoleni.

W piątek zakopiańczyk zapewniał, iż pobyt w Norwegii skończy na tylko jednym zjedzonym gofrze, aby nie odbierać sobie szansy na dalekie loty. Taktyka się sprawdziła? - To była dobra decyzja <śmiech>. Dziś ważyłem nieco mniej niż w piątek, więc widać, że masa ma znaczenie. Na skoczni nie jadłem zbyt wiele, więc jestem trochę głodny, ale mam nadzieję, że w hotelu czeka dobra kolacja.

Korespondencja z Vikersund, Dominik Formela i Tadeusz Mieczyński

Dominik Formela, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (24149) ilość komentarzy: (5)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIEŚLAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl