Niedziela, 19 marca 2017, 09:42

PK w Czajkowskim: Zwycięstwo Aignera na koniec sezonu

Clemens Aigner

Clemens Aigner wygrał finałowy konkurs Pucharu Kontynentalnego 2016/2017 w rosyjskim Czajkowskim (HS106). Triumfator całego cyklu zwyciężył po skokach na odległość 98 m i 99 m. W finałowej serii wystąpiło trzech Polaków. Najlepszy z nich, Jakub Wolny zajął siedemnaste miejsce.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Denis Korniłow. Rosjanin lotem na 108 metr ustanowił nowy rekord skoczni w Czajkowskim i na półmetku rywalizacji wyprzedzał o 0,9 punktu Słoweńca Roka Tarmana (104 m) oraz o punkt triumfatora PK - Clemensa Aignera (98 m). Czwarty był Miran Zupancic (100 m), piąty Daniel Huber (103,5 m), a szósty - Lukas Hlava (100 m) ex aequo z Constantinem Schmidem (102 m).

W czołowej dziesiątce plasowali się również Dmitrij Wasiljew (103 m), Roman Siergiejewicz Trofimow (104 m) i Thomas Lackner (96 m).

Do finałowej serii awansowało trzech Polaków - dwudziesty pierwszy Jakub Wolny (95 m), dwudziesty czwarty Paweł Wąsek (97 m) i dwudziesty ósmy Aleksander Zniszczoł (96,5 m).

Podobnie jak w sobotę, już na pierwszej serii zawodów udział w rywalizacji zakończył trzydziesty piąty Stanisław Biela (88,5 m).

W finale Clemens Aigner udanie powalczył o siódme zwycięstwo w sezonie. Austriak wylądował na 99 metrze i triumfował z przewagą 3,5 punktu nad Rokiem Tarmanem (99 m). Trzeci był Austriak Daniel Huber (101,5 m). Tuż za podium znalazł się Słoweniec Miran Zupancic (100,5 m) oraz Rosjanie - Roman Siergiejewicz Trofimow (100,5 m) i prowadzący na półmetku Denis Korniłow (98,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Constantin Schmid (98,5 m), Johannes Schubert (102 m), Dmitrij Wasiljew (97 m) i Felix Hoffmann (99,5 m).

Jakub Wolny po finałowej próbie na odległość 92,5 m zakończył zawody na siedemnastej pozycji. Dwudziesty drugi był Paweł Wąsek (97 m), a dwudziesty siódmy - Aleksander Zniszczoł (93 m).

Całe zawody rozegrano w całości z 18. belki startowej.

Niedzielny konkurs w Czajkowskim zakończył sezon 2016/2017 Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Już wczoraj końcowe zwycięstwo zapewnił sobie Austriak Clemens Aigner (1191 pkt.). Drugie miejsce zajął Słoweniec Miran Zupancic (938 pkt.), a trzecie - jego rodak, Nejc Dezman (862 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został szesnasty Klemens Murańka (442 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło łącznie dziesięciu Biało-Czerwonych.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej cyklu najlepsi okazali się Słoweńcy (5625 pkt.) przed Austriakami (5244 pkt.) i Niemcami (2480 pkt.). Polacy z dorobkiem 1354 pkt. zajęli piąte miejsce.

Dodatkowe miejsca na pierwszy period Letniego Grand Prix 2017 wywalczyły reprezentacje Austrii, Niemiec i Słowenii.

Kolejne zawody "II ligi" odbędą się w okolicach czerwca i lipca w ramach inauguracji Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017. Reprezentacja Polski będzie mogła wystawić w pierwszym okresie startowym pięciu zawodników.