Turcja chce się włączyć do walki o zimowe igrzyska w 2026 roku

  • 2017-03-27 11:11

Wciąż poszerza się lista państw, które chciałyby gościć u siebie planowane na 2026 rok igrzyska olimpijskie. Ostatnie doniesienia wskazują, że do grona krajów rywalizujących o prawa organizacji najważniejszej zimowej imprezy czterolecia włączy się Turcja.

Pochodzący z prowincji Erzurum, gdzie miała odbyć się olimpiada, poseł Mustafa Ilicak oznajmił, że temat organizacji igrzysk zostanie omówiony 31 marca, gdy prowincję będzie wizytował prezydent Turcji Recep Erdogan. "Wszystko wskazuje na to, że we wrześniu wyślemy zgłoszenie do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego" – oznajmił Ilicak.

Organizacja igrzysk jest wielkim marzeniem Erdogana. Prezydent Turcji nadal nie może pogodzić się z faktem, że MKOl nie przyznał Stambułowi praw do przeprowadzenia letniej olimpiady. Stambuł bezskutecznie ubiegał się o igrzyska w 2000, 2004, 2008, 2012 i 2020 roku. Tureckie miasto było postrzegane jako jeden z faworytów w wyścigu o IO 2020, jego szanse osłabiły jednak zamieszki antyrządowe, do których doszło na kilka tygodni przed ogłoszeniem decyzji korzystnej finalnie dla japońskiego Tokio. Taki obrót spraw spowodował, że celem tureckiego prezydenta stała się teraz zimowa odsłona imprezy. Warto nadmienić, że Turcja stara się też o organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024 roku, a jej kontrkandydatem są Niemcy.

Igrzyska oprócz Erzurum miałyby zostać rozegrane w sąsiednich prowincjach , Erzincan i Kars, które do 2023 roku mają zostać połączone supernowoczesną linią kolejową. Szanse Turków poważnie może jednak osłabić wysokie zagrożenie terroryzmem. Z tego właśnie powodu część państw nie zdecydowała się wziąć udziału rozegranym w tym roku w Erzurum Olimpijskim festiwalu młodzieży Europy (EYOF), a w ubiegłym roku Światowa Federacja Curlingu zdecydowała się przenieść mistrzostwa świata juniorów w inne miejsce.

Przypomnijmy, że w Eruzurm znajduje się odbudowany w ostatnim czasie nowoczesny kompleks skoczni narciarskich, który oprócz wspomnianego EYOF gościł już m.in. mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym i Zimową Uniwersjadę.

Pierwszym oficjalnym kandydatem do organizacji ZIO 2026 prawdopodobnie będzie szwajcarski Sion. Ostateczna decyzja ma zostać ogłoszona 11 kwietnia, ale wszystko wskazuje na to, że już została podjęta. Według medialnych doniesień o igrzyska starać się będą też Austriacy (innsbruck), Japończycy (Sapporo), Kazachowie (Ałmaaty), Kanadyjczycy (Calgary) i Szwedzi(Sztokholm). Termin składania aplikacji upłynie pod koniec bieżącego roku, zwycięzcę batalii poznamy jesienią 2019 roku.


Adrian Dworakowski, źródło: Gamesbids.com
oglądalność: (15132) komentarze: (53)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor
    @dzika_swinia @dzika_swinia

    Klucz geograficzny w przypadku MŚ w narciarstwie klasycznym to raczej mit. Nieraz zresztą w historii bywały przypadki organizowania kolejnych mistrzostw w sąsiednich krajach. Położenie geograficzne ma pewnie jakieś znaczenie, ale jest wiele istotniejszych czynników, od infrastruktury po różne nieformalne sojusze i układy.

    Gdy Zakopane po raz ostatni otrzymało prawo organizacji MŚ, a kontrkandydatem było Oslo, podnoszono rzeczywiście głosy o tym, że wiele było już w ostatnim czasie imprez najwyższej rangi w krajach nordyckich (Oslo 1952, Falun 1954, Lahti 1958), a teraz czas na Europę Środkową. Ale i tak ważniejszy okazał się chyba sojusz Zakopanego z walczącym równocześnie o MŚ alpejczyków Chamonix - i wybrano rzeczywiście obie miejscowości.

  • Wojciechowski profesor
    @skortom76 @skortom76

    Zobaczymy, jak w ogóle będzie wyglądała procedura zgłaszania kandydatur i ostatecznego dopuszczenia ich pod głosowanie. Wydaje się, że będą zmiany, bo MKOl już się wpienił po cyrku z kandydaturami do organizacji IO 2024, gdzie pod naciskiem opinii publicznej wycofali się wszyscy oficjalnie zgłoszeni oprócz Los Angeles i Paryża.

    Czarę goryczy przelało chyba poddanie się Budapesztu, który miał jednoznaczne poparcie polityczne, ale inicjatywa obywatelska szybko zebrała ponad ćwierć miliona podpisów pod referendum w tej sprawie i koledzy Orbána nie chcieli już ryzykować wtopy, wycofując kandydaturę zawczasu.

  • dzika_swinia weteran

    Z zupełnie innej beczki: gdy Oslo i Zakopane ubiegały się o MŚ 2011, Zakopane miało małe szanse ponieważ FIS dąży do rozgrywania MŚ w różnych regionach. MŚ 2015 i 2017 odbyły się w Skandynawii, a w 2019 i 2021 odbędą się jeszcze bliżej siebie, bo w Seefeld i Oberstdorfie.. no to jest ten klucz geograficzny czy nie? ;)

  • Kolos profesor
    @skortom76 @skortom76

    Tylko ze Szwedzi odpadli już na starcie jeśli chodzi o IO 2022, więc nie sądzę ze będzie lepiej w kontekście IO 2026, u Szwajcarów wiele zależy od ich determinacji. Tymczasem Kazachstan czy Japonia ma mocne karty przetargowe w postaci finansów i infrastruktury.

    Jak już mówiłem - jeśli MKOl będzie zdeterminowany by przyznać organizację komuś w Europie to przyzna. Jeśli nie to szanse kandydatur Azjatyckich stoją wyżej.

  • skortom76 doświadczony

    Z przedstawionych kandydatur największe szanse mają wg mnie Sztokholm i Sion . Z prostych powodów. Kazachowie i Japończycy odpadają od razu bo najbliższe igrzyska 2018 i 2022 odbędą się Azji, trzecich z rzędu nie zrobią. Z tego też powodu odpadnie raczej Erzerum. Kanadyjczycy mieli igrzyska w 2010 więc też odpadają, więc wszystko wskazuje na toż Insbruck, Sion lu Sztokholm. No i dobrze dla nas, dobre godziny transmisji, można będzie obejrzeć również na żywo. Fajnie by było zobaczyć walkę o olimpijskie medale na legendarnej Bergisel.

  • pawel96 profesor
    @NiebywalyMike @NiebywalyMike

    Mnie tam złota Kamila na IO smakowały wybornie ;) Sam fakt, że Igrzyska są w niecodziennych dla świata skoków miejscach dodaje im uroki i niepowtarzalności.

  • Tim doświadczony

    Dzięki...

  • andy_stawowsky doświadczony
    @Tim @Tim

    antykwariat-filar.pl/product_info.php?products_id=14095

  • Tim doświadczony

    Przepraszam, że pisze nie w temacie...Ale czy ktoś wie gdzie można kupić wspomnienia Stanisława Marusarza "Na skoczniach polski i świata" ?

  • Wojciechowski profesor
    @NiebywalyMike @NiebywalyMike

    Obawiam się, że najbliższe igrzyska czy to zimowe, czy to letnie, zobaczymy w Europie w... 2028 roku.

  • NiebywalyMike bywalec

    Chciałbym Europe, szczerze tułaczka IO po Vancouver, Sochi i Pyeongchang jest dość mało interesujaca. Chociaz te pierwsze wymienione przeze mnie były jak najbardziej ciekawe jeżeli chodzi o miejsce. Nie podoba mi się trend krajów Azjatyckich jako gospodarza IO tym bardziej w takich miejscach jak Korea czy Kazachstan( Sochi tez do tego grona zaliczam). Bardziej by smakowało chyba dla przykładu podwojne zloto Kamila w Innsbrucku w Austrii niż w nieznaczącej dla skokow Rosji. Wiem ze IO to nie tylko skoki i ktoś odpowie ze zloto to złoto, ale bardziej mam na myśli inny aspekt. Poruszam ten temat, ponieważ to portal o skokach narciarskich. Trzymam kciuki za Europejskie kandydatury IO. Już dość tego obierzyswiata

  • JensSalumae bywalec
    Kanada

    Kurczę... marzą mi się ponownie igrzyska w Calgary!!!

  • dzika_swinia weteran
    @Kolos @kolos

    Po co Finlandia i Norwegia miałyby robić ZIO razem, skoro mają obiekty na to aby rozgrywać osobno? Już większy sens ma kandydatura Szwedów.

  • Złoty Orzeł profesor

    Innsbruck prze małe
    i?

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    Pożyjemy zobaczymy, sądziłem że od czasu zdobycia punktów PK, Ipcioglu częściej będzie się pojawiał w PŚ a wystartował tylko raz (oprócz startu na MŚ). Wygląda na to że Turcy chcieliby żeby Ipcioglu od razu co najmniej łapał się do konkursów PŚ żeby jego startowanie miało sens...

    A żeby się załapać na słabo obsadzone zawody LGP to Ipcioglu musiałby pojechać do Kazachstanu lub Japonii w co wątpię.

  • Kolos profesor

    Tak na marigniesie to wśród powąznych kandaytów na organziatrów ZIO 2026 angielska wikiepdia wymienia:

    Z Europy:

    1) Szwajcarię
    2) połączoną kandydaturę Fińsko-Norweską
    3) Turcję
    4) Austrię

    z Ameryki:

    1) Kanadę [Calgary]

    Z Azji)

    1) Kazachstan [Ałmaty]
    2) Japonię [Sapporo]

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @kolos

    Dla skoków tureckich dobrze byłoby, gdyby odważyli się wysłać Ipcioglu na LGP, żeby zrobił kolejny krok do przodu, a nuż coś wpadnie. A z punktami LGP szanse już znacznie większe. Jakoś mimo wszystko się rozwija. Czas pokaże.

  • Kolos profesor
    @andy_stawowsky @andy_stawowsky

    No przecież wiadomo że chodzi o sytuację gdzie trzeba wybudować skocznie od zera. Myślę że dla MKOl-u ma znaczenie czy kandydat na organizatora oferuje dziurę w ziemi czy pełny kompleks obiektów sportowych.

  • andy_stawowsky doświadczony
    @andy_stawowsky @kolos

    Nie mam z niczym problemu, tylko stwierdziłem ironicznie, że tekst jest właśnie o IO, a dywagacje w komentarzach tylko o skokach. Zresztą mniejsza z tym, dyskutujcie do woli, po prostu patrzę trochę szerszym okiem na możliwość przeprowadzenia w Turcji takiej imprezy. Skoki narciarskie najkosztowniejsze? Żartujesz chyba, to tylko pod warunkiem, że trzeba by je budować od nowa jak w Soczi. Tam gdzie są, to jakie to koszta, bez jaj.

  • Kolos profesor
    @dzika_swinia @andy_stawowsky

    Tak jak mówiłem szanse Europy zależą od determinacji MKOL-u i kandydatur europejskich. W Szwedów nie wierzę (o IO 2022 też się mieli starać), w Szwajcarów też niezbyt. To nie bardzo jest kto.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl