Andreas Mitter: "To ciągła walka o talenty"

  • 2017-03-30 18:39

Głównym wydarzeniem sezonu 2016/2017 były Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, których organizatorom było fińskie miasto Lahti. Łącznie gospodarze podczas całej imprezy zdobyli pięć medali, jednak jak można było się spodziewać, żadnego w skokach narciarskich. Głównym trenerem Finów od roku jest Andreas Mitter, który w pierwszych 12 miesiącach pracy zdołał wywalczyć 11. miejsce w Pucharze Narodów, a także wprowadzić kilka nowych twarzy na arenę międzynarodową.

Janne AhonenJanne Ahonen
fot. Tadeusz Mieczyński
Jarkko MaeaettaeJarkko Maeaettae
fot. Tadeusz Mieczyński
Ville LarintoVille Larinto
fot. Tadeusz Mieczyński
Antti AaltoAntti Aalto
fot. Tadeusz Mieczyński
Adam MałyszAdam Małysz
fot. Tadeusz Mieczyński

Do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata punkty zdobyło trzech przedstawicieli Suomi. Janne Ahonen i Jarkko Maeaettae ex aequo zajęli 50. miejsce z dorobkiem 24 punktów, natomiast Ville Larinto (16 punktów) był 56. Swoich sił w zawodach najwyższej rangi próbowali też Lauri Asikainen, Eetu Nousiainen i Antti Aalto, jednak ich starty w konkursach głównych kończyły się już na pierwszej serii. Objawieniem sezonu był Aalto, który nie tylko wygrał kwalifikacje do konkursu indywidualnego w ramach Mistrzostw Świata w Lahti na dużej skoczni, ale też czterokrotnie plasował się w "10" zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego.

Dla 35-letniego Austriaka była to pierwsza w życiu praca z kadrą narodową. Do tej pory Mitter zajmował się szkoleniem młodzieży w rodzimym kraju. Największymi sukcesami Finów tej zimy są rezultaty osiągnięte drużynowo w Willingen i Lahti. W Niemczech, po 4. miejscu zajmowanym na półmetku, ostatecznie finiszowali na pozycji nr 7, natomiast przed tysiącami własnych kibiców, na kompleksie Salpausselkae, Finowie zdołali zająć 6. miejsce. Na temat minionego sezonu z trenerem z Ramsau w Planicy porozmawiali przedstawiciele portalu Berkutschi.com.

Berkutschi.com: Jak opisałbyś własne doświadczenia po pierwszym roku pracy w Finlandii?

Andreas Mitter: To było bardzo ekscytujące zadanie. Za nami rok obfitujący w wiele wzlotów i upadków. Widzę stały rozwój wśród przedstawicieli mojej grupy, nawet, jeśli nie widać tego już teraz na listach z wynikami. Pierwszy rok pozwolił nam się poznać, a także był bogaty w liczne doświadczenia. Z niecierpliwością czekam na start kolejnego sezonu, w którym z odpowiednim fundamentem będziemy mogli kontynuować naszą pracę.

Jak wielu aktywnych skoczków mają aktualnie Finowie?

W różnych zespołach, w kategoriach juniorskich jest od 15 do 20 zawodników. Są też uczniowie i studenci, którzy są bardzo zmotywowani, aby trenować skoki narciarskie.

Czy jesteś odpowiedzialny też za fińską młodzież? Hannu Lepistoe stwierdził w jednym z wywiadów, iż w Finlandii brakuje trenerów do pracy z najmłodszymi.

Mamy trenerów, którzy stacjonują w poszczególnych ośrodkach treningowych. Pracują z młodymi sportowcami w Lahti, Kuopio, Vuokatti, Rovaniemi czy Kuusamo. Oczywiście, cały proces nie jest prosty, gdyż to ciągła walka o talenty. Są też takie dyscypliny jak hokej czy biegi narciarskie, a trzeba znaleźć sposób, aby dzieci wybierały właśnie skoki narciarskie. Wielu trenerów w Finlandii pracuje na zasadzie wolontariatu. Nie otrzymują wynagrodzenia za czas poświęcany szkoleniu młodzieży.

Czy oprócz poprawy rezultatów, dodatkowym celem jest wprowadzenie austriackiego systemu szkolenia?

Na uwadze trzeba mieć wiele dodatkowych okoliczności. Nie można skopiować systemu i przenieść go do dowolnego kraju. W minionym roku nadaliśmy fińskiemu systemowi więcej struktury. Wiele systemów już działało, ale usprawniliśmy je na wszystkich poziomach. Całość musi funkcjonować z roku na rok sprawniej. Nad tym pracujemy.

Tylko w Vuokatti istnieje szkoła skoczków narciarskich?

W szkołach w każdym z centrów narciarskich są obecne też inne sporty. W Vuokatti też nie ma wyłącznie skoków, system jest nieco inny, ale to ważny ośrodek. Szkoli się tam również kombinatorów norweskich czy freestyle'owców. To dobre miejsce dla Anttiego Aalto czy Jarkko Maeaettae.

Różnica wieku pomiędzy Janne Ahonenem a resztą ekipy jest znaczna. Jak funkcjonuje taka drużyna?

Janne to niesamowita osobowość i sportowiec. Nie wymaga od nas niczego, lecz chce przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. Bardzo się poświęca na rzecz zespołu, nie czerpie energii z reszty zespołu, ale sam ją daje. Dobrze mieć taką osobę, jaką jest Janne Ahonen. Kiedy tylko jest na skoczni, praca z nim to czysta przyjemność. W przypadku młodych skoczków, moim celem jest notowanie stałego progresu. Aktualny kierunek jest bardzo dobry. Antti Aalto czy Janne Ahonen są w zupełnie innych momentach życia i kariery. To jedyna różnica. Wszyscy podążamy według jednego planu i dążymy do tego samego celu.

Trener reprezentacji Polski - Stefan Horngacher, często wspomina o tym, jak ważnym aspektem w dzisiejszych skokach jest sprzęt. Czy zgadzasz się ze swoim starszym rodakiem?

Mam podobną opinię. Skoki dzielę na trzy aspekty. Są to sprzęt, technika i kwestie fizyczne. Jeśli wszystkie są na wysokim poziomie, masz podstawy do osiągnięcia sukcesu. Jeśli masz dobry sprzęt czy technikę, ale nie masz silnych nóg - nie masz na to szans.

Czy otrzymujesz wsparcie od Fińskiego Związku Narciarskiego?

Oczywiście. Dostajemy wsparcie. Być może nie tak wielkie, jak najlepsze drużyny na świecie, ale zawsze możemy liczyć na pomoc. Pozwala to wykonywać nam naszą pracę, że w kolejnym sezonie będzie to funkcjonować równie dobrze. Wszystko zależy od naszej drużyny, a więc skoczków i wszystkich członków sztabu szkoleniowego. Musimy się rozwijać i mierzyć wysoko.


Dominik Formela, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (15688) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kkkk doświadczony
    @Malopolska @Malopolska

    Też bym tego chciał, ale na szczęście w miarę się poprawia

  • Wojciechowski profesor
    @sheef @sheef

    Spojrzałem na Nykänena i zdziwiłem się, ale chyba już rozumiem - liczyłeś tylko punkty zaliczone do klasyfikacji generalnej, a nie wszystkie, które teoretycznie mógłby zdobyć, gdyby nie odrzucano części wyników?
    Jeszcze dodam tylko dla ciekawostki, że "po nowemu" Nykänen miałby 8648 pkt.

  • sheef profesor
    @sheef @sheef

    26. Pekka Suorsa - 263 punkty*,
    27. Jarkko Maeaettae - 237 punktów**,
    28. Tuomo Ylipulli - 191 punktów**,
    29. Olli Muotka - 190 punktów**,
    30. Tero Koponen - 171 punktów**,
    31. Joonas Ikonen - 161 punktów**,
    32. Vesa Hakola - 158 punktów***,
    33. Pekka Salminen - 141 punktów**,
    34. Jukka Kalso - 134 punktów*,
    35. Raimo Ylipulli - 135 punktów***,
    36. Kimmo Yliriesto - 133 punkty**,
    37. Kari Yliantila - 104 punkty*.

    Część druga gotowa.

  • sheef profesor
    Finowie z punktami Pucharu Świata (zawodnicy z dorobkiem punktowym +100 pkt w PŚ

    Zestawienie zawodników z Finlandii, którzy w całej karierze zdobyli minimum 100 punktów Pucharu Świata (zestawienie przedstawiam w formie malejącej):

    1. Janne Ahonen - 15758 punktów***,
    2. Matti Hautamaeki - 7776 punktów**,
    3. Jani Soininen - 4430 punktów***,
    4. Ari-Pekka Nikkola - 3739 punktów***,
    5. Risto Jussilajnen - 2968 punktów**,
    6. Mika Laitinen - 2545 punktów***,
    7. Janne Happonen - 1860 punktów**,
    8. Harri Olli - 1825 punktów**,
    9. Matti Nykaenen - 1712 punktów*,
    10. Ville Kantee - 1614 punktów**,
    11. Tami Kiuru - 1590 punktów**,
    12. Veli-Matti Lindstroem - 1481 punktów**,
    13. Toni Nieminen - 1218 punktów***,
    14. Jussi Hautamaeki - 1139 punktów**,
    15. Ville Larinto - 1000 punktów**,
    16. Jari Puikkonen - 802 punkty*,
    17. Arttu Lappi - 785 punktów**,
    18. Annsi Koivuranta - 741 punktów**,
    19. Kimmo Savolainen - 683 punkty**,
    20. Kalle Keituri - 512 punktów**,
    21. Pentti Kokkonen - 408 punktów*,
    22. Risto Laakkonen - 386 punktów*,
    23. Janne Vaeaetaeinen - 382 punktów***,
    24. Akseli Kokkonen - 356 punktów**,
    25. Lauri Asikainen - 326 punktów**,

    To była część pierwsza. Część druga pojawi się za kilka chwil.

  • Malopolska doświadczony
    Brakuje Finów w walce o czołowe lokaty

    Przecież ich skoczkowie, ogólnie osiągnięcia to część wspaniałej historii skoków narciarskich. Niech chociaż od przyszłego sezonu wskakują regularnie do TOP 30.

  • jma profesor
    @jma @Funfact

    No właśnie coś mi nie pasowało. Niemniej, żeby od 2 lat Finowie mieli najlepszych skoczków pod koniec 5 dziesiątki to jest niebywałe.

  • FunFact weteran
    @jma @Funfact

    Zresztą przecież jeszcze w 2014 roku Koivuranta wygrał w Innsbrucku, za co zgarnia się 100 pkt. A w 14/15 zarówno Maeaettae, jak i Asikainen przekraczali jeszcze barierę 100 pkt (ten drugi już po kilku konkursach, był nawet wtedy w okolicach TOP 10 klasyfikacji generalnej).

  • FunFact weteran
    @jma @jma

    Zdobywali. W danych, które podał Major, w nawiasach widnieją miejsca zajmowane przez zawodników w klasyfikacji generalnej, nie liczba punktów.

  • HAZARD weteran

    http://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie,primoz-peterka-zakopane-to-moj-drugi-dom,artykul,771794,2,300.html
    Bardzo ciekawy wywiad, fajne jest to, że Peterka nie używa frazesów i truizmów.

  • pawel96 profesor

    Statystyki Majora mówią wszystko o Finach.

    Jedno zdanie z artykułu jest wymowne:
    "Objawieniem sezonu był Aalto, który nie tylko wygrał kwalifikacje do konkursu indywidualnego w ramach Mistrzostw Świata w Lahti na dużej skoczni, ale też czterokrotnie plasował się w "10" zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego."

    Objawienie sezonu bez ani jednego punktu PŚ...

  • jma profesor
    Taki Mitter przydałby nam się do juniorów

    Ale obawiam się, że na kadrę zespołu, który rządził i dzielił 15 lat temu na światowych skoczniach to okazał się po prostu za słaby. Oczywiście zobaczymy jak będzie wyglądał następny sezon i ja mu dobrze życzę.

    Statystyka Majora jest porażająca. Żaden Fin nie zdobył 100 pkt od 2011 roku? Aż trudno uwierzyć, że zapaść Finów trwa już tyle lat. I że to taka postępująca szwedyzacja. Mam nadzieję, że trend się jednak odwróci.

  • Ujfry bywalec
    @Ujfry @camdene

    Szkoda, że prawdopodobnie masz rację...

  • dzika_swinia weteran
    @anonim @Znawcaa

    skonczyl kariere

  • anonim
    Koivuranta

    Co się z Koivurantą stało przecież dobry zawodnik był nawet wygrał

  • kolec bywalec

    Swoją drogą - Maattaa jak siada na belce, to jego mowa ciała aż bije podejściem "nic z tego nie będzie". Widać to zresztą na jego zdjęciu do tego artykułu :)

  • Nowyskoczek5 profesor
    -

    Oby Mitter naprawił Jarkko.

  • dzika_swinia weteran
    @Major_Kuprich @Major_Kuprich

    Niby tak, ale pracował z kiepskim materiałem.

  • Major_Kuprich profesor
    Finlandia w PŚ

    Od sezonu 2011/2012 :

    2011/2012 - 10 miejsce 611 pkt ( 18 - Koivuranta, 31 - Happonen, 49 - Hautamaeki, 59 - Muotka, 69 - Niemi )
    2012/2013 - 11 miejsce 287 pkt ( 46 - Asikainen, 58 - Muotka, 66 - Happonen, 73 - Larinto )
    2013/2014 - 8 miejsce 1090 pkt ( 19 - Koivuranta, 31 - Ahonen, 53 - Asikainen, 56 - Maatta, 63 - Muotka, 65 - Larinto, 76 - Happonen, 77 - Heiskanen )
    2014/2015 - 9 miejsce 760 pkt ( 30 - Asikainen, 32 - Maatta, 58 - Ahonen, 63 - Niemi, 64 - Koivuranta )
    2015/2016 - 9 miejsce 256 pkt ( 48 - Asikainen, 60 - Larinto )
    2016/2017 - 11 miejsce 164 pkt ( 50 - Ahonen, 50 - Maatta, 56 - Larinto )

    Ja postępu nie widzę, gdzie te wzloty o których Mitter wspomniał w wywiadzie ?
    Jeżeli wzlotem jest dla niego Ahonen, który 2 razy zdobył punkty - mogący w każdej chwili zakończyć karierę polecam wizytę u specjalisty.
    4 miejsce po 1 serii w Willingen ?
    Tylko dlatego, że u Słoweńców Tepes spadł na bulę, Norwegowie skakali bez kombinezonów a u Japończyków występował skład rezerwowy.
    Jedynym jasnym punkcikiem można uznać 6 miejsce na MŚ w Lahti.
    To był sezon, w którym najlepszy reprezentant Finlandii zajął najniższe miejsce w historii.

  • NiebywalyMike bywalec

    Tak poważnie sprawę biorąc, pomijając aspekt humorystyczny w wypowiedziach poniżej :) To Mitter na pierwszy rzut oka odwala całkiem całkiem niezła robotę. Trudno ocenić jak to wygląda doklaniej, ale są optymistyczne znaki jest Aalto, Nousiainen, sa młodzi. Trudno już po Maeaettae czy Larinto oczekiwać dobrych wynikow, tym bardziej po Ahonenie chociaż skoki tego ostatniego sprawiają mi wiele radości :) ale trzeba opierać się na młodych których było w tym sezonie kilku. Tylko w taki sposób Finowie mogą wrocic chociażby do tej czołowej 8-ki PN.
    Nie można tez nie wspomnieć o tych ich niezłych występach drużynowych, na pewno często ponad stan. Obok reprezentacji USA zdecydowanie "objawienie" w PN

  • camdene profesor
    @Ujfry @ujfry

    pewnie czyta twój komentarz, śmiejąc się od ucha do ucha z browarem w podłokietniku.. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl