Piątek, 14 kwietnia 2017, 17:25

Holmenkollen straci inaugurację Raw Air?

Skocznia Holmenkollen
Skocznia Holmenkollen
fot. Tadeusz Mieczyński

Zawody z cyklu Pucharu Świata w stolicy Norwegii w środku tygodnia? Taki scenariusz może wejść w życie już w sezonie 2017/2018. Zgodnie z pomysłem organizatorów turnieju Raw Air, Oslo miałoby zamienić się w kalendarzu miejscami z Trondheim. Sam pomysł krytycznie ocenia m.in. były komentator norweskiej telewizji NRK - Arne Scheie.

W prowizorycznym kalendarzu nadchodzącej edycji Pucharu Świata ponownie znalazł się turniej Raw Air, który swój debiut zaliczył w sezonie 2016/2017, jednak w nieco zmienionej formule. Wedle aktualnych założeń, zmagania toczące się w czterech norweskich miastach mają się składać tylko z konkursów indywidualnych, a dodatkowym, dla wielu niespodziewanym znakiem zapytania, jest kwestia lokalizacji inauguracji drugiej edycji omawianych rozgrywek.

Podczas spotkania komisji kalendarzowej FIS w Zurychu, ustalono, iż w drugą niedzielę marca przyszłego roku, a więc 11. dnia miesiąca, odbędzie się pierwszy konkurs turnieju Raw Air. Gdzie wówczas pojawią się najlepsi skoczkowie globu? Tutaj sprawa nie wygląda już tak klarownie. Jednym z członków wspomnianej komisji jest dyrektor norweskich skoków - Clas Brede Braathen, który ogłosił, iż rozważana jest możliwość przeniesienia otwarcia Raw Air z Oslo do Trondheim.

- Jedną z opcji jest start Raw Air na Graanasen 11 marca, natomiast wizyta na wzgórzu Holmenkollen zostałaby przeniesiona na czwartek 15 marca. Zostaliśmy poproszeni przez FIS o rozważenie usprawnienia formatu naszego turnieju. Start w Trondheim znacznie ułatwiłby logistykę, która podczas pierwszej edycji nie była zoptymalizowana - tłumaczy Braathen.

W marcu tego roku, wszystkie ekipy rozpoczęły zmagania od pobytu w Oslo, następnie przeniosły się 180 km na północ do Lillehammer, skąd po dwóch dniach udały się w liczącą 350 km podróż do Trondheim, aby po kolejnych dwóch dniach wrócić w okolice Oslo, do Vikersund. Niepraktycznie ułożony kalendarz był jedną z najczęstszych uwag dotyczących najbardziej intensywnego turnieju w historii skoków narciarskich.

- Rozważamy kilka opcji. Najlepiej byłoby rozpocząć lub zakończyć w Trondheim, ale uważamy, iż wielki finał powinien mieć miejsce wyłącznie na Vikersundbakken - dodaje norweski działacz.

Przeciwny całej idei jest wieloletni komentator skoków w NRK - Arne Scheie. Ekspert uważa, iż zrezygnowanie z weekendowych zawodów w stolicy kraju byłoby wysoce niefortunnym rozwiązaniem.

- Holmenkollen w środku tygodnia będzie świeciło pustkami. Wnioskuję tak na bazie wieloletnich doświadczeń. Można mnie posądzić o bycie nieco nostalgicznym, ale ta skocznia jest czymś wyjątkowym dla całego kraju. Coroczne zawody połączone z Pucharem Świata w biegach narciarskich gromadzą tysiące ludzi, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę w tej części miasta. Przeniesienie skoków na czwartek wyrządzi całemu projektowi dużą szkodę - mówi Scheie w rozmowie z norweskim portalem nettavisen.no.

- Jasne jest, że Raw Air musi mieć swój koniec w Vikersund. Po całym tygodniu walki na trzech skoczniach i ciągłym przemieszczaniu się, w tym roku na sam koniec dwukrotnie poprawiano rekord świata w długości skoku. To było absolutnie wyjątkowe - dodaje 73-latek.

Opinię Scheie popiera o rok starsza legenda norweskich skoków, Bjoern Wirkola. - Kiedy usłyszałem o takich planach, zareagowałem negatywnie. Mamy do czynienia ze stuletnią tradycją, w którą nie powinno się ingerować. Strata tak ważnej niedzieli byłaby dla norweskiego sportu w pewnym sensie głupia. Zgadzam się z Arne. Logistycznie rzecz biorąc, Trondheim na początek byłoby lepsze, ale Oslo w czwartek nie brzmi dobrze. Same zawody straciły może nieco na prestiżu z biegiem lat, ale przeniesienie rywalizacji na środek tygodnia będzie kolejnym ciosem dla Holmenkollen.

Jak takie słowa komentuje Braathen? - Patrząc na historię naszego sportu, zrywanie z tradycją czy odważne zmiany zawsze budziły kontrowersje. Aby zapewnić rozwój i należytą rangę turniejowi Raw Air, musi on się stale rozwijać i być poddawany optymalizacji na wielu polach. W tym roku zebraliśmy wiele wartościowych opinii, w których znalazło się niewiele skarg czy uwag. Większość informacji zwrotnych to pochwały. Pierwsza edycja była testem, który ma wskazać nam dalszy kierunek.

Oficjalny kalendarz Pucharu Świata 2017/2018 poznamy pod koniec maja podczas kongresu FIS w słoweńskiej miejscowości Portoroz.

Dominik Formela, Źródło: nettavisen.no
oglądalność: (13090) ilość komentarzy: (22)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Whistler HS106
07.12.2017
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia382
2.KRIZNAR NikaSlowenia380
3.KARPIEL KamilaPolska237
4.GOERLICH LuisaNiemcy206
5.LEMARE LeaFrancja180
6.TWARDOSZ AnnaPolska141
7.RAJDA KingaPolska135
15.PAŁASZ MagdalenaPolska90
23.CIEŚLAR PaulinaPolska61
29.HARSCHE KatarzynaPolska48
55.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie
    99,99%
  3. Nie mam zdania
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl