Czwartek, 13 lipca 2017, 17:44

Stefan Horngacher przed LGP w Wiśle

Stefan Horngacher
Stefan Horngacher
fot. Tadeusz Mieczyński

Rozpoczynający się w Wiśle sezon letni będzie drugim z rzędu, do którego reprezentacja Polski przystąpi pod wodzą Stefana Horngachera. Austriak przyznaje, że cała drużyna czeka na nadchodzące konkursy z zadowoleniem, jednak skoczkowie wciąż są w fazie treningu, który wymaga od nich dużo pracy i wysiłku. Na szczęście kłopotliwą kwestią nie jest dla nich sprzęt, ponieważ tym razem Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie wprowadziła żadnych radykalnych zmian.

- Jesteśmy na etapie wykonywania założonego wcześniej planu. Cieszę się, że do tej pory w realizacji treningów nie przeszkadzała nam pogoda. Ważne, że każdy jest zdrowy i nikomu nie dokuczają kontuzje - mówi szkoleniowiec przed czwartkowymi kwalifikacjami do sobotniego konkursu indywidualnego.

Stefan Horngacher stwierdza, że wybór reprezentantów mających wziąć udział w "polskich zawodach" nie był kłopotliwą sprawą. - Udziału w konkursach byli pewni członkowie kadry A, a pozostali, m.in.: Murańka, Kantyka, Zniszczoł czy Wąsek, prezentowali się naprawdę dobrze w trakcie treningów. Krzysztof Miętus natomiast prezentuje wyższy poziom niż w ubiegłym roku, ale przed nim wciąż jest jeszcze mnóstwo pracy, aby mógł być usatysfakcjonowany końcowymi wynikami.

Austriak stwierdza, że podwójne zwycięstwo Klemensa Murańki w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju nie było dla niego wielkim zaskoczeniem, a jedynie małą niespodzianką. - Klemens rzetelnie przepracował okres przygotowawczy do sezonu letniego. Jak zauważyłem, w trakcie treningów był zawsze mocno skupiony na wykonywanych ćwiczeniach. Postawy, którą zaprezentował w Słowenii, oczekiwałem od niego.

Stefan Horngacher nie wskazuje konkretnego lidera reprezentacji. Uważa, że na tym etapie jest to kwestią zmienną. - Raz wyróżnia się Kamil, następnie Maciek, Piotrek czy Dawid. Wszystko zależy od dnia.

Austriak zapytany o przyznanie Wiśle inauguracyjnych konkursów w sezonie zimowym 2017/2018 odpowiada, że była do dla niego zaskakująca wiadomość, ale mimo to dobrze odebrał tę decyzję, ponieważ przygotowanie skoczni na czas trwania zawodów posłuży skoczkom również później w trakcie treningów między kolejnymi startami w Pucharze Świata czy Pucharze Kontynentalnym. - Z obiektu nie korzysta tylko kadra A, lecz także pozostałe drużyny. W związku z tym, początek sezonu w Wiśle to duży plus dla wszystkich polskich skoczków.

Rok temu konkurs drużynowy w Wiśle w ramach LGP nie przebiegł po myśli polskiej drużyny oraz kibiców zgromadzonych pod skocznią. Wszyscy jednak wierzą, że jutro będzie inaczej. W końcu na przestrzeni ostatniego sezonu reprezentanci Polski zostali Mistrzami Świata, a także zdobyli Puchar Narodów. - Poprzednim razem skakaliśmy na wysokim poziomie, ale na wyniki wpłynęły także warunki pogodowe, przede wszystkim wiatr. Mamy nadzieję, że jutro będzie lepiej. Zobaczymy. Nie stresujemy się tym konkursem.

W sezonie zimowym 2016/2017 można było zauważyć, że Stefan Horngacher nie zawsze przychylnie patrzył na wywiady, których skoczkowie udzielali mediom. - Były momenty, kiedy musiałem wkraczać i je przerywać, ponieważ skoczkowie nieustannie odpowiadali na coraz więcej pytań, a niekiedy właściwsza byłaby przecież cisza i spokój. Mam nadzieję, że wszyscy nauczyliśmy się już, co jest najlepsze dla zawodników.

Korespondencja z Wisły, Tadeusz Mieczyński

Katarzyna Dobrowolska, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (2069) ilość komentarzy: (0)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Notodden HS100
15.12.2017
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KARPIEL KamilaPolska280
2.STRAUB RamonaNiemcy262
3.SEYFARTH JulianeNiemcy200
4.JAKOWLEWA LidijaRosja182
5.SZPINIEWA AnnaRosja154
19.TWARDOSZ AnnaPolska52
22.RAJDA KingaPolska34
33.SZWAB JoannaPolska20
45.PAŁASZ MagdalenaPolska5
Pełna klasyfikacja..»
Czy Dawid Kubacki wygra klasyfikację generalną LGP 2017?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
  1. Tak
    99,99%
  2. Nie mam zdania
    99,99%
  3. Nie
    99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2017 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl