EYOF 2023: Słowenia wygrywa mikst, Polska ze srebrnym medalem!

• 2023-01-27 10:22

Reprezentacja Polski w składzie Natalia Słowik, Wiktor Szozda, Pola Bełtowska i Klemens Joniak wywalczyła srebrny medal w konkursie drużyn mieszanych na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Friuli-Wenecja-Julijska 2023! Konkurs na skoczni w Planicy (HS102) wygrała Słowenia, a brąz wywalczyli Niemcy.

27.01.2023 - Podium EYOF 2023 w mikście27.01.2023 - Podium EYOF 2023 w mikście

Pierwsza seria konkursowa została zgodnie z założeniami zdominowana przez reprezentację Słowenii. Tinkara Komar (92 m), Nik Heberle (94 m), Nika Prevc (101 m) oraz Luka Filip (102,5 m) prowadzili na półmetku z przewagą 47,9 punktu.

Na drugim miejscu sklasyfikowana była Polska w składzie: Natalia Słowik (92 m), Wiktor Szozda (91 m), Pola Bełtowska (84,5 m) oraz Klemens Joniak (98,5 m). Biało-Czerwoni mieli 1,6 punktu przewagi nad trzecim zespołem - Niemcami: Seliną Koelle (84 m), Lasse Deimelem (94,5 m), Joanną Eberle (86,5 m) i Alexem Reiterem (93 m).

Czwartą pozycję, ze stratą 6,8 pkt. do podium, zajmowała Austria. Piąte były Włochy, szósta Finlandia, a siódma Norwegia.

Pierwszą serię rozegrano z 18. (gr. 1), 15. (gr. 3) i 10. (gr. 2 i 4) belki startowej.

W finale drużyna gospodarzy konkursu tylko powiększała przewagę nad rywalami. Tinkara Komar (89 m), Nik Heberle (93,5 m), Nika Prevc (97 m) oraz Luka Filip (89 m) sięgnęli po złoto dla Słowenii z przewagą 89,1 punktu.

Drugą pozycję utrzymali Polacy, którzy tym samym wywalczyli srebrny medal w mikście. Natalia Słowik (86,5 m), Wiktor Szozda (96 m), Pola Bełtowska (86 m) oraz Klemens Joniak (93 m) okazali się lepsi od trzeciej drużyny o 10,8 punktu.

Brązowy medal przypadł reprezentacji Niemiec w składzie: Selina Koelle (85,5 m), Lasse Deimel (89 m), Joanna Eberle (86 m) i Alex Reiter (89 m). Nasi zachodni sąsiedzi pokonali czwartą Austrię o 9,5 punktu.

Piąte miejsce zajęły Włochy, szósta była Finlandia, a siódma Norwegia.

Rundę finałową rozegrano z 18. (gr. 1), 10. (gr. 2), 14. (gr. 3) i 9. (gr. 4) platformy.

Dla reprezentacji Polski to ósmy w historii medal zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w skokach narciarskich, z czego czwarty wywalczony w Planicy. Wcześniej w konkursie indywidualnym srebro wywalczył Klemens Joniak, a brąz Wiktor Szozda. Dwa dni później wspomniana dwójka wraz z Tymoteuszem Amilkiewiczem i Klemensem Staszelem sięgnęła po srebrny medal w rywalizacji drużynowej chłopców.

Konkurs drużyn mieszanych zakończył rywalizację skoczków na tegorocznym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. Kolejna edycja EYOF zostanie rozegrana w 2025 roku, a gospodarzem imprezy będą gruzińskie miejscowości - Bordżomi i Bakuriani.