PK w Willingen: Oestvold wygrywa, Kot piąty

• 2024-01-28 10:54

Benjamin Oestvold został zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego na Muehlenkopfschanze (HS147) w Willingen. Reprezentant Norwegii oddał skoki na odległość 139 m i 140 m. Drugie miejsce zajął Daniel Huber, a trzecie Jonas Schuster. Piąty był Maciej Kot. Pucharowe punkty wywalczyło pięciu Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Daniel Huber. Austriak uzyskał odległość 147,5 metra i na półmetku zawodów prowadził z przewagą 4,4 punktu nad Benjaminem Oestvoldem (139 m) oraz 9,6 pkt. nad Maximilianem Ortnerem (136 m). Czwarte miejsce zajmował Maciej Kot (136 m) przed Zakiem Mogelem (140,5 m) i Simonem Spiewokiem (139,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Timon-Pascal Kahofer (137 m), Felix Hoffmann (131,5 m) i Jonas Schuster (134,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Francisco Moerth (132 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze czterech Polaków. Dwudzieste piąte miejsce na półmetku zajmował Kacper Juroszek (123,5 m), a tuż za nim plasowali się Jarosław Krzak (127,5 m) i Jakub Wolny (121 m). Dwudziesty dzewiąty był Andrzej Stękała (117 m).

Klemens Murańka wylądował na 110 metrze i ukończył zawody na trzydziestym trzecim miejscu.

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana z 17. i 16. belki startowej.

W serii finałowej zaatakował Benjamin Oestvold. Norweg poszybował na 140 metr i ostatecznie triumfował w Willingen z przewagą 3,7 punktu nad Danielem Huberem (134,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Jonas Schuster (141 m). Czwarty był Zak Mogel (134 m), a piąty - najlepszy z grona Polaków - Maciej Kot (137 m).

Szóste miejsce zajął Maximilian Ortner (133 m) przed Robertem Johanssonem (141 m), Sindre Ulvenem Joergensenem (144 m) i Clemensem Leitnerem (138 m). Czołową dziesiątkę zamknął Francisco Moerth (132 m).

Kacper Juroszek w finale wylądował na 131 metrze i zajął dwudziestą trzecią lokatę. Dwudziesty szósty był Andrzej Stękała (130 m), dwudziesty dziewiąty Jakub Wolny (124,5 m), zaś trzydziesty Jarosław Krzak (117 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 17. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi Robin Pedersen (800 pkt.) przed Clemensem Leitnerem (586 pkt.) i Jonasem Schusterem (540 pkt.). Najwyżej sklasyfikowany Polak, Aleksander Zniszczoł (207 pkt.) zajmuje dwudzieste miejsce.

Niedzielne zawody w Willingen zakończyły rywalizację w 5. periodzie sezonu Pucharu Kontynentalnego. Dodatkowe miejsca startowe na zawody Pucharu Świata w Willingen, Lake Placid, Sapporo i Oberstdorfie wywalczyły reprezentacje Norwegii, Austrii i Niemiec.

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną za tydzień, 3-4 lutego w Lillehammer (HS140).