Austriak w kadrze Francji

  • 2025-04-29 15:15

Francuski Związek Narciarski (FFS) przedstawił składy kadr narodowych w skokach narciarskich na sezon 2025/26. W gronie powołanych niespodziewanie znalazł się Louis Obersteiner, który dotąd reprezentował Austrię.

Męska kadra narodowa w sezonie olimpijskim liczy pięciu zawodników. Miejsce w zespole dowodzonym przez Nicolasa Dessuma zachowali Valentin Foubert, Jules Chervet i Enzo Milesi, a awans do najważniejszej grupy szkoleniowej zaliczył Ari Repellin. Zupełnie nową postacią w szeregach Trójkolorowych jest 20-letni Louis Obersteiner – dotychczasowy reprezentant Austrii oraz członek SC Wiener Stadtadler. Status członków męskiej kadry B otrzymali Julien Gay, Alessandro Batby oraz Faustin Moureaux.

Obersteiner to drużynowy mistrz świata z 2023 roku i dwukrotny medalista olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy z 2022 roku. Austriak 21 marca tego roku doczekał się premierowego zwycięstwa w zawodach rangi FIS Cup – na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Obersteiner zakończył minioną zimę mocnym akcentem w postaci nowego rekordu życiowego – ustanowionego w Planicy w roli przedskoczka. Austriak w jednej z prób na Letalnicy uzyskał 224 metry. W Pucharze Kontynentalnym zaliczył dotąd tylko dwa starty – w marcu 2023 roku w Lahti, gdzie zajął 16. i 12. miejsce.

Zmianę barw narodowych Obersteinera musi zatwierdzić jeszcze Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS), co prawdopodobnie wydarzy się podczas majowego posiedzenia FIS.

Dwuosobową kadrę narodową kobiet stworzą Emma Chervet i Josephine Pagnier, których szkoleniowcem niezmiennie będzie Damien Maitre. Na zapleczu – w kadrze B – osamotniona będzie Marie Thomas Couturaud.

Względem sezonu 2024/25 – w kadrach narodowych zabrakło Lilou Zepchi oraz Sebastiena Woodbridge’a.

Francuski Związek Narciarski poinformował też, że niebawem ogłoszone zostaną powołania do grupy rozwojowej, których celem jest przygotowanie juniorów pod kątem igrzysk olimpijskich w 2030 roku, których gospodarzem będą Francuskie Alpy. Areną zmagań skoczków będzie wówczas Courchevel, podobnie jak w 1992 roku – przy okazji igrzysk w Albertville.


Dominik Formela, źródło: ffs.fr
oglądalność: (20271) komentarze: (65)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • ms_ weteran
    @borek99

    O, to dzięki za wyjaśnienie. Jak zawsze jesteś niezawodny i najlepiej zorientowany w temacie.

  • borek99 doświadczony
    @ms_

    Bzdura, karencja zależy tylko i wyłącznie od zgody ze strony federacji "macierzystej" (zgoda=brak karencji, brak zgody=roczna karencja) zawodnika zmieniającego reprezentację, a nie od posiadania obywatelstwa. Tu karencji nie powinno być, bo Austriacy nie robią problemów (vide Buechel, Sorschag z ostatnich sezonów), inaczej niż np. Rumuni, który swego czasu nie wydali zgody Torokowi (w tym samym czasie bez problemu puszczając biegaczkę narciarską), zmuszając go do dłuższej przerwy.

    Posiadanie obywatelstwa i związki z "nowym" krajem są za to kluczowe do tego, żeby w ogóle dostać zgodę FIS na transfer - no, przynajmniej na papierze według przepisów ;)

  • ms_ weteran
    @KamilG2

    On ma obywatelstwo francuskie, więc w takim przypadku nie. Tak samo jak było w przypadku Torazzy. Też nie miała karencji gdy zmieniła reprezentację ze szwajcarskiej na niemiecką bo ma obywatelstwo obu państw. Ale gdyby reprezentacje chciał zmienić np. taki Żyła no to karencja by była, chociaż w przypadku Sorschag akurat FIS zrobił wyjątek i nie miała karencji, no ale ona i tak już dłuższy czas nie skakała po tym jak się skonfliktowała z austriackim związkiem narciarskim, jakieś kontuzje też miała z tego co pamiętam, więc już jej FIS dodatkowo nie karał.

  • KamilG2 bywalec

    A to nie obowiązuje jakiś okres "karencji" po zmianie obywatelstwa?

  • Skokownik profesor
    @Kolos

    Ma duży potencjał na punkty w PK/LPK. Pod koniec zeszłego sezonu osiągnął formę regularnej bytności w TOP 8 FIS Cupu i nawet trzykrotnie stanął w nim na podium. A w czołówce FIS Cupu kisi się kilku Austriaków, których sufit sięga z pewnością wyżej niż ten szczebel zmagań, ale nie mogą się przebić do kadr na PK, które też są solidnie napompowane np. Muellerem i Fettnerem. Często bywa, że powołują na PK jakichś Austriaków po wielu konkursach w FC i w debiucie/pierwszym starcie od długiego czasu potrafią być w górnej połowie drugiej dziesiątki lub nawet w TOP 10. Nagłego startu kariery Obersteinera z pozycją w szerokiej czołówce PŚ nie przewiduję, ale myślę, że punkty PK zdobędzie spokojnie(jego życiówka w tej rangi zawodach to już 12 miejsce). Z przełożeniem tego na punkty PŚ może być trudno(co pokazuje występ austriackiej krajówki na TCS w zeszłym sezonie), ale nie byłbym takim pesymistą co do punktów PK i szybkiej możliwości startowania w PŚ/LGP.

  • Skokownik profesor
    @Filigranowy_japonczyk

    Rekord Liechtensteinu w długości skoku narciarskiego mężczyzn wynosi 54,5m i został ustanowiony w 1981 roku przez Norberta Fricka. W latach 1934 - 1982 istniała skocznia narciarska w liechtensteinskim Stegu, na której w 1979 i 1980 roku odbywały się zawody juniorów. W latach 80. XX wieku Liechtensteińczycy skakali w konkursach lokalnych w Austrii(z austriackiego Riezlern pochodzi rekord tego kraju) i Szwajcarii A zatem skoczkowie z Liechtensteinu to daleka przeszłość. W mniej odległych czasach mieliśmy natomiast skoczkinię z tego państwa. Mowa o Alinie Buechel, która w lutym 2020 roku w Villach reprezentowała Austrię na FIS Cupie. Od sezonu 2020/2021 reprezentowała jednak Liechtenstein i pod jego flagą punktowała nawet w FIS Cupie i startowała na zakopiańskich Mistrzostwach Świata Juniorów. W 2023 roku skończyła karierę tymczasowo kończąc historię liechtensteinskich skoków.

  • Kolos profesor
    @Jacobs_Andersen

    Mayr miał Holenderskie pochodzenie.

    Jak dotąd naturalizacje Austriaków do innych kadr nie dało jakiegoś widocznego efektu. Czy Obersteiner to zmieni? Zobaczymy. Póki co on nie ma prawa startu w PŚ.

  • Filigranowy_japonczyk weteran

    Tak jak pisano niżej, Obersteiner na Francuskie korzenie od strony matki a także, mówi po Francusku. Nie jest to więc przypadek Sorshag która nie miała żadnego związku z Kosowem.

    Louis na tym ruchu może sporo zyskać, bo jest w zasadzie obok Fouberta pewniakiem do wyjazdu na IO, na pewno będę uważnie obserwował jego poczynania w przyszłym sezonie w PŚ bo z pewnością ma potencjał by prezentować nawet lepszy poziom niż Foubert.

    Z racji na obcięcie limitów (oraz kolejne, które ma nastąpić w sezonie 26/27) i ogromną konkurencję w Austrii to tych transferów może być co raz więcej. Jeśli miałbym typować to najpopularniejszymi kierunkami będą pewnie, Włochy Szwajcaria czy Francja właśnie. Choć mnie ciekawi czy ktoś pójdzie w zupełną egzotykę i zacznie reprezentować Liechtenstein bo żadnego skoczka z tego kraju, jeśli się nie mylę, nie było.

  • Jacobs_Andersen początkujący
    @Filigranowy_japonczyk

    Okej. Masz rację, coś mi się pomyliło, na szczęście jest Wikipedia, która mówi, że to były tylko zawody pucharu świata. Meyr i Kreuzer to byli ci Austriacy w ich składzie.

  • Bernat__Sola profesor
    @Klimov

    No dla mnie to zabrzmiało, jakbyś pisał o punktach FC, żeby umniejszyć wagę tych dwóch podiów Obersteinera. Ale OK, mogło tak być, że tłumacz coś "zgubił".
    Jeśli o perspektywy w PŚ chodzi, to pamiętaj, że Francuzi przez dobrych kilka sezonów nie mieli w ogóle zawodnika punktującego w PŚ i dopiero teraz, w ostatnich dwóch zimach, objawił się im Foubert. Zatem nawet i te 2 czy 4 oczka zdobyte przez Obersteinera oznaczałyby, że byłby dla nich wzmocnieniem. A i on sam będzie miał - co oczywiste - dużo mniejszą konkurencję, więc ta zmiana to korzyść dla obu stron.
    Choć to prawda, że kwestia szkoleniowa też może mieć duże znaczenie - zarówno ja, jak i inni z tej strony, wątpliliśmy w zasadność zmiany narodowości Torazzy, a jednak okazało się, że z pomocą niemieckich trenerów udało jej się wykonać postęp i jest konkurencyjna w kadrze o chyba najlepszym zapleczu w kobiecych skokach. Więc z Louisem może się to skończyć tak, że kuratela francuskich trenerów będzie oznaczała dalszą stagnację - ale zobaczymy.

  • Filigranowy_japonczyk weteran
    @Jacobs_Andersen

    Holandia nigdy nie wystawiła drużyny na IO ani na MŚ.

  • Jacobs_Andersen początkujący

    Zdaję się, że kiedyś ma bazie takich austriackich talencisków Holandia zbudowała sobie drużynę, która wystąpiła na igrzyskach. Może to dodaje jakiegoś kolorytu, choć nie zmienię zdania, że w PŚ w ogóle nie powinno być limitów.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Na razie Obersteiner nie ma prawa startu w PŚ. I nie jestem przekonany, że od ręki "klepnie" sprawę w pierwszych możliwych zawodach PK/LPK.

  • Labrador_Retriever profesor
    @rybolow1

    Niewątpliwe jest to, że pochodzi z takich okolic, że jest to możliwe, jego i Smida klub jest z miejscowości o dwóch nazwach (niemieckiej i słoweńskiej), a samo nazwisko Tschofenig spokojnie można by napisać Čofenig :) Ogółem znam tę teorię, ale trzeba by spytać samego Daniela. Też pytanie, na ile to "świeże" ewentualne korzenie. Wielu Polaków ma np. niemieckie pochodzenie, ale czy to ma jakieś znaczenie, jeśli mówimy o średniowiecznych osadnikach?

  • Labrador_Retriever profesor
    @Man_of_the_Day

    Tak, to błąd. Już bez przesady z tymi austriackimi żandarmami Franzami Theinerami, aż tak dużo ich nie było, a rodzeństwa to raczej w związki małżeńskie nie schodzą ;)

  • Klimov bywalec
    @Lataj

    Człowieku, proszę cię, nie ma potrzeby tego zmieniać. Jeśli przeczytasz całość, zobaczysz, co zostało napisane wcześniej.

    Jakie są jego perspektywy we Francji? Najprawdopodobniej bez problemu znajdzie się w pierwszej trójce na etapie Pucharu Świata we Francji, ale nawet 10 punktów na mundialu będzie już wielkim sukcesem.

    Jeśli ktoś potrafi zrozumieć i trochę wie o Mistrzostwach Świata, to Oblak ma 2 punkty, Masle 4 punkty i wtedy zrozumie, że mówimy o Mistrzostwach Świata.
    Nie ma więc potrzeby mnie nękać, każdy kto chce mnie zrozumie.

  • Lataj profesor
    @Klimov

    "Po prostu na Pucharze FIS w Polsce, gdzie zająłem 1. i 2. miejsce, byli zawodnicy, którzy nie zdobyli łącznie nawet 10 punktów w sezonie: Oblak 2 punkty, Masle 4 punkty, Hauswirth 0 punktów, Jancar 0 punktów, Landerer 0 punktów, łącznie 6 punktów."
    Gdzieś uciekł Puchar Świata.

  • Ottesen stały bywalec

    Miało być więcej nacji, a będzie odwrotnie, bo zaraz zaczną się inne takie roszady i mniej potężne kraje będą zalane Austriakami z podwójnym paszportem

  • Klimov bywalec
    @Bernat__Sola

    Wszystko napisałem poprawnie. Podczas gdy Austriak zajął 1. i 2. miejsce w Pucharze FIS, jego rywalami byli Oblak z 2 punktami Pucharu Świata, Masle z 4 punktami Pucharu Świata, Hauswirth z 0 punktami Pucharu Świata i Landerer z 0 punktami Pucharu Świata. Szczerze mówiąc, miałem na myśli to, że Austriak może liczyć na co najwyżej 10 punktów na Mistrzostwach Świata.

  • Lataj profesor
    @rybolow1

    Ale mieści się w kadrze Austrii na PŚ? Mieści. Wyskakał dla niej KK? Wyskakał.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl