Prędkość na progu nie zawsze prawdziwa?

  • 2005-12-25 13:19

Wielu kibiców, bardzo dużą wagę przykłada do pomiarów prędkości, jaką osiągają zawodnicy na progu. Jak się okazuje, nawet na poziomie zawodów PŚ zdarzają się błędne pomiary i tak też było np. w przypadku skoku Adama Małysza w czeskim Harrachovie.

"Pomiary prędkości nie zawsze są prawidłowe. Powiedziano mi, że np. w drugiej serii niedzielnego konkursu PŚ w Harrachovie, Adam Małysz był jednym z zawodników, któremu źle zmierzono prędkość. Tak samo było w przypadku Georga Spaetha, dzień wcześniej. W sumie było aż kilku skoczków, którym w konkursie źle pomierzono prędkość i to cały problem" - tłumaczy Heinz Kuttin.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że Adam Małysz nadal ma problemy i mocno odstaje prędkością na rozbiegu od rywali. Jednak warto pamiętać, iż tak było również w czasie, gdy Polak święcił swoje największe triumfy i odskakiwał rywalom po kilka metrów...


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7653) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • jozek_sibek profesor
    Skład na PK.

    Głośno mówoło się,że ma jechać W.Skupień.
    Szkoda ,że w 1 konkursie nie wystartuję K.Stoch.Była by szansa,że on i Śliż wejdą do 50 rankingu CRL i będziemy mieli 5 skoczków w PK. Urbański wypadnie z hukiem z 49 miejsca,po tym periodzie-ze 197 punktów odpadnie mu aż 105 i trafi na miejsce odpowiadające jego faktycznej formie.

  • Redakcja redaktor
    Składy

    Już wszystko wiemy. Na CoC pojechali Sliz, Pochwala, Hula, Zyla.

    News za chwilę.

  • jozek_sibek profesor
    @tad

    Nie ma już na co czekac,opublikujcie listę jutrzejszych zawodów,, Konkursu Świątecznego".
    Jutro zawody PK w St.Moritz i nikt nie wie kto pojechał???

  • anonim

    @ Boy

    wiesz , dziś poniewaz w telewizji , kompletna klapa programowa , nic takiego nie bylo ,
    oglądalam sobie ubiegly sezon skoków , skok po skoku , Adama , i zwracalam szczegolną uwage wlasnie na te prędkości ,
    zauwazylam , ze z tym jest różnie , nieraz ma naprawdę dużo mniejszą , a nieraz nie aż tak bardzo odstaje od reszty ,
    wydaje mi się , że Adam za bardzo kombinuje nieraz przy dojeżdzie do progu ,
    slaba prędkośc , nie wynika tylko ze zlego smarowania nart , ale glównie chyba , z pozycji dojazdowej ,
    kiedy jedzie na calych stopach , ciężar ciala jest równo rozlozony co przeklada się na większą prędkośc ,
    kiedy jest zmuszony do jechania na krawędziach stóp , bo i takie rzeczy się zdarzają wtedy i sylwetka dojazdowa jest inna ,
    w każdym razie w czasach kiedy Adam tak odskakiwal wszystkim , mial zawsze slabsze prędkości , i latal jak zaczarowany ,
    byl w doskonalej formie wtedy , i nic nie zaklócalo , jego zwycięstw nawet te slabsze prędkości ,
    w każdym razie to przyjemnośc oglądac tak sobie jeszcze raz caly sezon , który nie byl wcale zly dla Adama , mial naprawdę skoki doskonale , żal mi tylko bylo , kedy podczas TCS , przegral 3 miejsce o 0,2 pkt , dla niego to bylo bardzo przykre.

    A z tym Engelbergiem to się kropnelam , mialam na mysli Harrachov ,
    tam mial nawet niezlą prędkośc , w tym sezonie.

  • anonim

    Szkoda,że @zuza świętuje...
    Ona na pewno wie, kto pojechał do St. Moritz .

  • jozek_sibek profesor
    @tad

    Trzymamy za słowo,a czy znacie skład Polaków na jutrzejsze zawody PK?????
    Przecież drużyna już dawno powinna być na miejscu w St.Moritz!!!
    Są Swięta i pewno to jedyna przyczyna braku
    newsa na ten temat.

  • jozek_sibek profesor
    Prędkosci.

    Przecież nie ma żadnego znaczenia,czy predkośći były zmierzone dobrze czy żle.
    Chodzi o to, żeby faktycznie były takie jak
    innych zawodników,i żeby przełożyło się to na długosć skoku.

  • Boy profesor

    @Fanka
    W jednym ze swoich komentarzy napisałaś, że w Engelbergu zauważyłaś u Adama poprawę jeśli chodzi o prędkość na progu. Tak się jednak składa, że w Engelbergu było tragicznie, czy to w treningach, kwalifikacjach czy konkursie...

  • Boy profesor

    No ja mam nadzieję, że w przyszłości taka sytuacja się już nie powtórzy. Dobrze, że to prędkość jest źle mierzona, a nie odległości uzyskiwane przez skoczków ;-)

  • Redakcja redaktor
    Lista startowa KŚ

    Posiadamy listę startową do jutrzejszego konkursu, ale jest ona mało miarodajna, ponieważ zawiera zawodników, którzy nie wystartują - np. Wojtka Skupnia, który jedzie na CoC do St. Moritz...

    Niemniej opublikujemy te listę dziś późnym wieczorem.

  • anonim

    @sadd. No to od dziś zaczynam sie modlić, by reszta naszych też straciła formę i dołączyła do Adama. Bedziemy mieli wspaniałą drużynę i pokonamy nawet gang Norwegów.
    :))))))))))))))))))))))))

  • anonim

    słabo mi od tych komentarzy małysz jest nie w formie i tyle !!!!!!!

  • anonim
    no no

    ale beka hahahahahaha

  • Mazin bywalec
    _

    Adam jak ma taka pozycje dojazdowa podczas ktorej osiga przyzwoite predkosci to znowu w prog nie trafia przewaznie spóźnia. A jak ma to swoja niska pozycje wtedy predkosc jest mniejsza ale trafia lepiej w prog. Gdy adam był w zyciowej formie to miał atomowe odbicie pod odpowiednim katem i poprostu leciał jak głupi:) Dlatego mu mniejsza predkosc nie przeszkadzała. Teraz jednak teraz ta forma znikła nieco, zmieniły sie przepisy i teraz Adam nie umie odnalesc tej odpowiedniej pozycji jak w locie jak i na progu ze juz to nie chce tak leciec jak kiedys. Gdy trafia w prog i skok niby jest dobry to jednak brakuje kilku metrów do najlepszych (Kuusamo Lillehamer) a jak probuje zmienic w predkosci to znowu nie trafia w prog (engelberg)

  • anonim
    -

    Tak naprawdę to aż tak to mnie ta informacja nie zdziwiła...
    Zreasztą przecież parę razy tak było z odległością - np. Oberstdorf 2000, kiedy najpierw Małysz pobił rekord starej Schattenberg - "132,5", a potem Schmitt "przeskoczył" Polaka, lądując na 133 metrze. Wielu komentatorów (RTL, potem w podsumowaniu sezonu - Eurosport) zwracało wtedy uwagę, że skok Adama sięgał granicy 135 metrów, a może nawet dalej... - wystarczy porównać zresztą oba wyczyny. Ze świeższej beczki za przykład można podać rekord Aho w Willingen - wyraźnie widać jaka różnica jest pomiędzy sosenkami na rekordzie, a miejscem, gdzie lądował Janne, choć według "rządzeń pomiarowych" to tylko 0,5 metra...

  • anonim

    kto może nas reprezentowac na najbliższych mistrzostwach Swiata Juniorów??

  • Martinez początkujący

    Z tego co mówił Szturc wynika, że najbardziej to prędkość Adama zależy od pozycji dojazdowej. Czyli jak Adam standardowo odstaje od najszybszych o 1 km/h to znaczy że jest dobrze.
    Jak traci albo mało - np. 0,3 km/h albo za duzo - np. 2,8 km/h to w obu przypadkach źle.

  • anonim

    frytka

    ach tak , to faktycznie , w takiej sytuacji ja też bym chciala , wiedzieć kto będzie startowal , racja ,
    a ja , no tak , masz rację , mieszkam w Poznaniu , i do Zakopanego mam ladny kawal drogi , ale nie powiedziane , ze nie zagoszczę w styczniu ,
    w końcu żyje siętylko raz , robię wszystko co w mojej mocy i finansach , zeby moje marzenie się spelnilo ,
    życze Tobie milych wrażeń , jutro , choć z daleka pozdrów naszych chlopców no i Adama .

  • anonim
    prędkości na progu

    Gdyby prędkość na progu nie miała znaczenia, zawodnicy skakaliby z dowolnej belki startowej. Tymczasem wiemy, że obiniżenie lub podwyższenie belki o 1 może mieć kilkumetrowe przełożenie na średnie odległości uzykiwane przez zawodników. Przy czym zmiana belki o 1 to zaledwie kilka dziesiątych kilometra mniej lub więcej na progu.

    Czy gdyby Adam Małysz przy obecnej formie uzyskiwał prędkości większe o 0,5 km/h to wygrywałby konkursy? Owszem tak, powiem więcej, biłby wszystkich o 10 metrów w każdym skoku. Czy gdyby pozostałe nasze orły uzyskiwały prędkości zbliżone do tych, które uzyskują Niemcy (np. Neumayer) czy Słoweńcy (np. Benkovic) to kwalifikowaliby się do finałowej 30-stki? Owszem tak.

    Bolesna prawda jest taka, że problem prędkości na progu jest cały czas bagatelizowany przez polską ekipę szkoleniową. Rezultaty są takie jakie widzimy - dużo pracy, wysiłku na treningach. Potem konkurs, frustrcja i zdziwienie, że znów wyniki są kiepskie.

    Dla niezorientowanych w sprawie błędu pomiaru małe wyjaśnienie. Błąd pomiaru występuje ZAWSZE, choć nie zawsze jest podawany obok wyniku pomiaru. Każde urządzenie pomiarowe obok zakresu pomiaru cechuje także błąd pomiaru. Czy z tego powodu mamy nie wierzyć pomiarom? Nie, bo błąd stanowi niewieli procent wartości pomiarowej.

  • anonim

    @Fanka Mnie bardziej a właściwie tylko interesuje lista startowa. Bo z zapowiedzi to maja być czesi ,tylko którzy? Bo raczej innych atrakcyjnych skoczków zabraknie. A ja się wlaśnie zastanawiam czy jutro pojechać i zobaczyć na żywo te zawody. O ile dobrze Cię kojarzę to masz na tyle daleko do Zakopanego że raczej zostanie Ci TVP3. Pozdrawiam.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl