Skijumping.pl: Jak ocenisz swoją postawę w sezonie 2010/2011?
Dawid Kubacki: W sezonie letnim wyniki były bardzo dobre i nikt się takich przed sezonem nie spodziewał. Przed zimą przyszedł niestety kryzys i żaden z wyników nie był dla mnie zadowalający, całą zimę męczyłem się i próbowałem wszystkiego, aby powrócić do dyspozycji z lata. Niestety nic z tego nie wyszło.
Jakie były przyczyny gorszych startów w zimie?
D.K.: Nie udało nam się dojść do przyczyn takiego spadku formy, gdybyśmy znali konkretną przyczynę na pewno skuteczniej moglibyśmy z nią walczyć, a tak musieliśmy próbować różnych rzeczy i rzadko przynosiły one zamierzony efekt. Pomimo tego, że skoki na kamerze nieraz były bardzo podobne do tych z lata, odległości nie było.
Czy zamierzasz coś zmienić w swoich przygotowaniach do następnego sezonu?
D.K.: Plan przygotowań przygotowuje nam Łukasz Kruczek i tego planu będę się trzymał, a czy będą jakieś zmiany w sposobie przygotowań do sezonu letniego w porównaniu z poprzednim sezonem, to już pytanie do trenera.
Jakie masz cele na najbliższy sezon?
D.K.: Będę pracował nad tym, aby dobra forma powróciła i później się nie zatraciła, to jest główny cel, bo jeżeli to osiągnę, to i wyniki będą dobre.
Jak spędzasz czas pomiędzy sezonami?
D.K.: Głównie na nadrabianiu zaległości na studiach, poza tym cały czas lekko trenujemy, jednak raczej w formie rekreacyjnej.
Czy uważasz, że brak Adama Małysza będzie bardzo odczuwalny w najbliższym sezonie?
D.K.: Myślę, że na pewno to odczujemy, ale również będzie to dla nas motywujące. Musimy jednak pracować jak wcześniej i skupić się na swoich skokach.
Z czym wiążesz największe nadzieje?
D.K.: Nie myślałem jeszcze nad tym. Nie studiowałem przebiegu najbliższego sezonu i raczej nie zamierzam tego robić. Na każdych zawodach trzeba pokazywać się z jak najlepszej strony.
Z Dawidem Kubackim rozmawiał Sebastian Kaniewski
-
ZKuba36 profesor
Kubacki
Strona jest na temat Kubackiego, więc do rzeczy. Nie ma skutków bez przyczyny. Teraz należy rozwiązać, niemal kryminalną, zagadkę co mogło się stać, że ten bardzo zdolny i obiecujący zawodnik zanotował tak gigantyczny spadek formy. Moim zdaniem (ale może się mylę więc zapraszam do dyskusji na ten temat - może pomożemy zawodnikowi, który zapewne czyta to co piszemy, jak i trenerowi) jedynym rozsądnym powodem było całkowite rozregulowanie techniki spowodowane jednoczesnym trenowaniem z dużymi ciężarami i skakaniem na skoczni.
Wprawdzie ten błąd dotknął wszystkich skoczków kadry A, ale Kubacki, jako jeden z najbardziej obiecujących skoczków był szczególnie często "poprawiany". "Poprawki" nie przynosiły poprawy więc próbowano kolejnych "poprawek", które również nie przynosiły poprawy (bo w tym okresie treningowym poprawy przynieść nie mogły) ani trener ani zawodnik nie wiedzieli co się dzieje. Nie wiedzą do dzisiaj!.
Co zrobić z tym fantem? Odpowiedż: nic!
Myślę, że należ "zapomnieć" o wszystkich radach trenera, poczynając od pażdziernika ubiegłego roku. Sprzyja temu przerwa w skakaniu a po przerwie należy skakać w sposób naturalny, bez żadnych sztuczności, tak jak to uczynił Kruczek w ubiegłym sezonie (nie instruując skoczka) a forma sama się pojawi. Sprzyja temu obecny okres, w którym powinna być ćwiczona głównie wytrzymałość, która jest "przyjazna" technice.
Wierzę, że Dawid już po kilku treningach powróci do wielkiej formy. Takiej, jaką prezentował w ubiegłorocznych zawodach LGP.
Być może jedyną radą dla Dawida, po początkowych niepowodzeniach w zimie, było zrobienie sobie 2-tygodniowej całkowitej przerwy w skakaniu, tylko jaki trener na to się zgodzi w trakcie pełnego sezonu? -
anonim
Na to reguły nie było i miało to miejsce w różnych sytuacjach.
Dotyczyło to różnych skoczków, nie tylko naszych czy Adama. -
kibic_malysza profesor
Droga Fanko napisałaś zdanie "Im więcej trenował tym nabierał większą moc i wskakiwał na podium" ale miej też na uwadze, że nie zawsze taka reguła się sprawdzała w całej karierze Adama. Sam Adam nie raz mówił że nie było świeżości, że brakło czucia w nogach a to wszystko za sprawą wcześniejszych intensywnych treningów. Trzeba o tym pamiętać.
-
anonim
@Kuba
Ok ale ty nie masz tu pisać, / ale jesli tak chcesz ? / tylko złóż CV do PZN o przyjęcie do pracy na stanowisko trenera, jestem pewna, ze z taką wiedzą jaką tu prezentujesz przyjmą cię z otwartymi ramionami, bo jak wiadomo na zagranicznych trenerów kasy brak ale na Polskich pewnie by mieli:)
Sądzisz na prawdę, ze Prezes nie odróżnia tego co napisałeś ?
Przecież Prezes był trenerem kadry przez kilka lat, zna się na tym jak mało kto ale widzę, że uważasz, że znasz się lepiej a na jakiej to podstawie uważasz tak ?
Na podstawie tego co kiedyś mówił bardzo dobry trener, który szkolił od podstaw nam Mistrza, wiem, że dzieci czy młodzicy nie mogą skakać z niskich najazdów, bo nie mają jeszcze odpowiedniej mocy w nogach i przy tym aby na siłę uzyskiwac odległość, zawalają technikę, która jest bardzo ważna.Co do Stocha nie trenuje od kilku lat z niskich belek, ale zaledwie od ub.lata i to nie za każdym razem.Kamil jest w kadrze już parę ładnych lat a skoczkiem wiele lat, nabierał mocy z roku na rok, przez odpowiednie cwiczenia siłowe, taki etap przechodzi każdy zawodnik w zależności od wieku.
Wiele razy pisałeś, że ilość skoków przed zawodami to źle dla zawodnika a ja kilka razy ci pokazałam, że się mylisz........przykład, Adam przed Engelbergiem z powodu kłopotów kolana nie mógł odbywac pełnego treningu, ale przed tymi zawodami w Zakopanem przez 4 dni skakał dwa razy dziennie na skoczni, jaki był efekt ? Podium w Engelbergu i Bóg jeden tylko wie, jak by się to skończyło gdyby nie "zamek" Morgena, który skakał jako ostatni.
Im więcej trenował tym nabierał większą moc i wskakiwał na podium.
Ale po co ja to piszę ty i tak wiesz swoje.
Pomimo dwóch kontuzji zwolnił tempo, w trakcie sezonu musiał nadrabiać czas gdyby zwolnił tempo wątpię czy skończył by na podium kl.generalnej, zdobył medal MŚ i stał wiele razy na podium, pomimo swych 33 lat, bo to trzeba podkreślić.
Nie porównuj Adama do Stocha, który jest 10 lat młodszy od Adama, a pomimo tego to ten 33- latek,pokazywał, że można być wiele razy lepszym od tych młodzików.
Na str.PZN można zadać pytanie a oni odpowiadają tam , zapytaj czy potrzebują trenera. -
Talar weteran
ZKuba
szanuję twoją wiedzę i pasję ale zrozum że to co ty napisałeś wszyscy trenerzy pracujący ze skoczkami doskonale wiedzą.. nawet ja o tym wiem więc nie wiem czy by było do końca za co dziękować.. sama teoria to nie wszystko i czasami trzeba robić coś na wyczucie a nie tylko zgodnie z przeciętnym planem treningowym .. ale oczywiscie do tego trzeba mieć mnóstwo doswiadczenia.. jak to mówi Franek Smuda ''trzeba wiedzieć jak pachną skarpetki'' a tego niezbednego szlifu ani ja, ani ty ani żaden pasjonat nie posiada..
-
ZKuba36 profesor
@Fanka
Wybacz, ale po Twoich wypowiedziach będę trochę bezczelny.
Gdybym podobne uwagi, jakie piszę do trenerów i skoczków narciarskich, napisał do Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzego Skuchy, który jest doktorem....matematyki, to założę się, że w 90% byłyby natychmiast wykorzystane, z podziękowaniem.
Do kogo tu pisać, skoro Prezes Polskiego Związku Narciarskiego nie odróżnia siły odśrodkowej od siły przyciągania ziemskiego.
Skoki narciarskie są na etapie chałupnictwa, choć czasami zdarzają się artyści, i jeszcze wiele lat upłynie zanim zostaną zastosowane metody szkoleniowe które w innych dyscyplinach zostały udokumentowane w sposób naukowy.
Bzdury wypisujesz na temat wysokości belek startowych na treningach i o "kaleczeniu techniki". Jakiej techniki? Techniki Murańki jaką miał w wieku 10 lat? A może techniki, której nie będą mogli zastosować w zawodach PŚ, bo belka będzie nie taka z jakiej skakali na treningach?
Czy dociera do Ciebie to, że nawet zawodnik skaczący na treningach regularnie 140m, gdy przyjdą zawody to nie będzie myślał o zwycięstwie, tylko jak zobaczy że belka jest o 10 stopni niższa to będzie marzył o tym aby zakwalifikować się do konkursu?
Psychologia odgrywa w skokach, i nie tylko w skokach, niezwykle ważną rolę, tylko trzeba coś na ten temat wiedzieć.
Jak do tej pory tylko Adam skakał ze zdecydowanie niższych belek i to dlatego nie mógł znależć w kraju godnego przeciwnika.
W ostatnich latach z niższych belek skakał Stoch. I co? Nawet Adam został kilkakrotnie pokonany. Nazwiska nie skaczą. Daleko mogą skakać tylko skoczkowie zarówno fizycznie jak i psychicznie przygotowani do zawodów. Do tego z całą pewnością nie przyczynią się treningi prowadzone z wysokich belek. To przerabiamy niezmiennie od lat. Zachwyty Tajnera i trenerów dalekimi skokami na treningach (podobnie jak zapowiedzi Tuska) nie mają żadnego pokrycia w brutalnej rzeczywistości. Na to mogą się nabierać tylko tacy jak TY. -
anonim
ZKuba36
Pasjonatów amatorów jest tu więcej, to że zwiększenie siły mięśniowej powoduje spowolnienie reakcji wiedzą średnio zorientowani kibice choćby boksu, śledząc karierę Tomasza Adamka (mówił, że obawia się utraty szybkości po przejściu do wagi ciężkiej, swojego największego atutu). Nie wydaje się, żeby Kruczek był w tych sprawach ,,głąbem'' i wszystko partaczył, może jakiś brzuchaty nauczyciel wf potrzebował by powtórki z teorii (podstaw fizyki), ale nie szef sztabu reprezentacji. Na serio jeśli masz pasję i wiedzę plus talent dydaktyczny zostań konsultantem PZN ds. cyklu treningowego, liczy się dobro skoków.
-
anonim
@Kuba
A mi się chce po prostu śmiać:)
Wybacz ale rozśmieszyłeś mnie już nie raz :)
A może złóż CV do PZN na trenera kadry B ? Po co tu piszesz skoro na żywych duszach możesz się sprawdzić ?
Chyba dopiero wtedy być się przekonał jak to jest i że to nie jest takie proste jak się pisze.
NO bo skoro masz taki potężną wiedzę to po co sie tu marnujesz w dodatku jesteś przekonany, że Kruczek trenuje kadrę według twoich wskazówek:)
Matrix:) -
ZKuba36 profesor
@TAMM
Pasjonatem-amatorem skoków narciarskich, lekkoatletyki i tenisa kobiet, co nie oznacza że nie mogę być wykształcony i to nawet minn. w kierunku trenerskim.
-
TAMM profesor
@ZKuba36
Dawno nic nie pisałem - więc takie pytanie "rozruchowe"... ^^
Jesteś wykształcony lub kształcisz się w kierunku trenerskim (lub podobnym), czy jesteś czystym pasjonatem-amatorem?
Pytam, bo zawsze ciekawie czyta się [Mi] to, co piszesz... -
ZKuba36 profesor
Paradoks mocy.
Załóżmy, że mamy skoczków A i B o identycznych warunkach fizycznych i o identycznej mocy. Załóżmy, że skoczek A będzie przez tydzień trenował siłę z dużymi ciężarami i w efekcie jego siła wzrośnie o 10%. Jest to prawie niemożliwe do osiągnięcia ale załóżmy, że tak się stanie.
W tym czasie skoczek B będzie sobie grał z kolegami w siatkówkę, ping-ponga, trochę poskacze przez płotki i jago siła się nie zmieni.
Jak myślicie? Który skoczek po tym okresie będzie miał większą moc?
Zdziwicie się ale większą moc może mieć skoczek B !
W pojęciu prawie wszystkich trenerów skoczków narciarskch, kto silniejszy ten ma większą moc a jeżeli jeszcze podzielą sobie siłę zawodnika przez jego ciężar to już jest zupełnie jasne kto ma największą moc w nogach. Nic bardziej błędnego!
Ćwiczenia z dużymi ciężarami mają to do siebie (zwłaszcza gdy są żle prowadzone), że powodują ociężałość ("niedzwiedziowatość") zawodnika i zdecydowany spadek refleksu. To dlatego w tym czasie nie wolno trenować skoków.
Moc można określić wzorem, w którym w liczniku znajdzie się siła (jako dolność do wykonania pracy) ale w mianowniku znajduje się czas wykonania tej pracy. W przypadku zawodnika A czas ten wydłuży się i bilans może wyjsć na 0. W przypadku zawodnika B siła się nie zmieni ale może znacznie skrócić się czas wykonanej pracy.
U skoczka narciarskiego, który przed progiem w czasie 0,1s przejeżdża 2,5m, szybkość a zwłaszcza refleks (traktowany jako szybkość reakcji mięśni na sygnały z mózgu) ma decydujące znaczenie.
W ubiegłym roku obserwowałem trening siłowy skoczków. Byłem przerażony. Zawodnicy błąkali się między przyrządami, jak na jakimś filmie sciente-fiction, kręconym w zwolnionym tempie, jak niedżwiedzie wybudzone ze snu.
Nawet siłowy trening skoczków musi być treningiem bardzo dynamicznym, zawodnicy powinni być w ciągłym ruch, podskakiwać, truchtać, podbiegać do przyrządu lub sztangi i odskakiwać aby, będąc w ciągłym ruchu, po ok. 5min. podbiec do kolejnego przyrządu. Skoczkowie muszą zachowywać się jak skoczkowie a nie znudzone łazęgi! Treningi mogą być krótsze ale bardziej efektywne. -
anonim
@Emil
No właśnie a właściwie to sami trenerzy czy zawodnicy nie wiedzą co się takiego dzieje, że nagle nadchodzi moment, że wszystko zaskakuje i zawodnik odlatuje nie mysląc o pozycji najazdowej, o tym co musi zrobić na progu, sami nie wiedzą co jest tego przyczyną.
Tak jak Adam w 2003 roku początek sezonu miał nie zbyt udany, z czyms miał problem, coś nie grało, a przecież w lutym były MŚ, postanawiają z trenerem opuścić Willingen, poświęcić w Ramsau kilka dni na trening, i bynajmniej tam nie wypoczywał ale skakał i nie tylko i co ?
Jedzie na MŚ i zostaje podwójnym Mistrzem Świata i do końca sezonu kosi równo aż miło i zdobywa po raz kolejny kk.
Ja jednak uważam, że to jest właśnie ta ciężka praca ale nie jednego sezonu, roku czy dwóch ale kilku lat, bo każdy trener ma inne metody treningu, każdy coś wprowadza swojego, każdy myśli inaczej i inaczej prowadzi zawodnika, ale kiedyś to procentuje oczywiście dochodzi do tego talent do tego sportu bo bez tego ani rusz, talent, ciężka praca, nie zrażanie się niepowodzeniami i dążenie do swego celu i jest efekt.
Z Simonem bywało różnie, dwa złota na IO, potem jakoś mu się nie wiodło, ale tak na dobre zaskoczył od sezonu 2006/07, wiele wygranych zawodów, wiele razy na podium, znowu dwa medale IO złote, jest niesamowity.
I sam mówi, ze musi bardzo cięzko pracować na swoje wyniki.
Bardzo ważna jest też praca z psychologiem, Kamil ma indywidualne sesje ale co z pozostałymi zawodnikami ? tez je mają ? tego nie wiemy. -
Emil profesor
Skoki to taki dziwny sport gdzie czasem coś może zaskoczyć praktycznie w 1 dzień i skoczek może nagle z zawodnika z ogona wskakiwać na podium. Mnie do dziś ciekawi co było przyczyną odmienienia a właściwie "powstania" Ammana w grudniu 2001. Po 30 miejscu w Kuopio i trzech kolejnych odpadnięciach w kwalifikacjach zrobił sobie weekend przerwy nie pojechał do Villiach i pojawiła się odmieniona nowa gwiazda skoków co stanęła potem 3 razy z rzędu na podium.
-
anonim
@ZKuba36. Nie jestem skoczkiem ani trenerem, wole czytać posty znających się niż polemizować, ale co to jest odwaga? Ciekawi mnie, że np Kojonkoski, chyba dr psychologii sportowej, powiedział że w skokach 90% zależy od psychiki, jak go rozumieć? Nasuwają się skojarzenia z Bystoelem czy Olli, pewnie ma na myśli czynnik decydujący o wykorzystaniu pełni talentu (potencjału) zawodnika, który jest w genach. Również przypadek Stocha, który zaczął świetnie skakać zmieniając stan cywilny, od lata 2010 zdążył wygrać 3 LGP i 3 PŚ jest zastanawiający, nie od dziś wiadomo, że stać go na mierzenie się talentem z Małyszem (zeszłe lato), a przez większość sezonów zimowych skakał poniżej oczekiwań, nie zagrażając pozycji Adama. I jak wyjaśnić przypadek Kubackiego, że nikt nie wie, co się stało latem (tak dobrze) i co zimą (tak źle). Może liczy się dojrzałość psychiczna do zostania sławnym, jak już jest talent, bo z wywiadów Kruczka i Kubackiego wynika, że nie wiedzą. Trudno, by zawiniło tylko jedno zgrupowanie przedzimowe w Kuusamo. A to że Adam i Hannu mówili ,,ciężka praca'' to uniwersalny zwrot, nie wymagający chyba polemiki. Jako kibic wydaje mi się, że uwagi o trenowaniu z niskich belek i wypoczęciu przed zawodami to dla zawodowego trenera oczywistość.
-
kibic_malysza profesor
Tak czytam niektóre wypowiedzi wasze i muszę się zgodzić i z Fanką i z Kubą36 - zawsze pamiętam, że mam podobne zdanie jak on jeśli chodzi o przygotowanie skoczka. Napisaliście wszystko więc nie chce powtarzać, dodam tylko od siebie, że będąc w ub. roku w Wiśle na LGP na środowym treningu, który miał wyłonić pewną grupe na kwalifikacje obejrzałem zwariowane 3 serie treningowe. Nasi młodzi skoczkowie skakali z bardzo wysokich belek a lądowali poza 134m. Wchodził Adam i belka automatycznie w dół i skacze 120-125m(od razu wszystko bylo jasne jak na dłoni). Warto naprawde warto tym młodym naszym skoczkom wpoić skakanie nie z pod zadaszenia skoczni a z troche niższych belek, niech sie uczą by skakać jak najdalej ale z tych niższych. Na następny dzień przychodzi konkurs albo kwalifikacje i ci sami zawodnicy skaczą po 100m.
Fajnie, że jeszcze coś sie tu dyskutuje o skokach, ja będe śledził skoki bo to co Adam zrobił nie można tego zmarnować teraz, trzeba dalej patrzeć w przyszłość, nie pozwólmy by o skokach w Polsce zapomnianio tylko dlatego, że Adam przestał skakać i przeniósł się do innej dyscypliny ;) Tak jak pewnie większośc tu piszących osób uważam, że skoki to jest bardzo interesujący sport, duża dawka adrenaliny nawet dla zwykłego kibica, może nie zawsze bede na PŚ czy LGP, może to już nie to samo co kiedyś gdy skakał Adam( raczej napewno nie to samo) ale trzeba dalej kibicować naszym skoczkom. -
anonim
Warto prześledzić jakie wyniki osiągał Adam pod wodzą Hanu Lepistoe i warto dać im spokój bo wyniki mówią same za siebie.
Skoki to sport indywidualny nie można całej grupie, która jest w różnym wieku na różnym etapie rozwoju fizycznym, serwować takiego samego treningu.
16-sto latek nie może robić tego co 23- latek i odwrotnie.
I nic nie pomoże, zadne skoki z niskich belek, na to, że nagle wszyscy zaczną dobrze skakać. Bo młody zawodnik, 15 sto letni czy 16-sto letni nie może trenowac z niskich belek, bo kaleczy sobie technikę skoku.
Z niskich najazdów mogą trenować ci, którzy mają już wypracowaną na tyle moc w nogach, że tylko ona decyduje o skoku i to poprawnym technicznie skoku.
Dopóki u nas nic się nie zmieni w całym systemie szkolenia, tak długo wyników zimą nie będzie, a moze będzie ale tylko znowu jednego zawodnika juz ukształtowanego,z mocą w nogach, odpowiednią wytrzymałością, mam tu na myśli Stocha, który wiele lat dojrzewał jako zawodnik, ciężko trenował, sam tak mówił i teraz nadszedł czas efektów.
Do każdego należy podejśc indywidualnie jak w Austrii czy Norwegii. -
Emil profesor
@pavel 28 miejsce w generalce i 178 pkt Forfanga na koniec zimy po jego super lecie raczej się dobrze prezentuje w porównaniu z zerem Kubackiego. Ktoś kiedyś dał statystyki porównujące lato i zimę w wykonaniu skoczków od początku LGP i chyba raz się zdarzył że skoczek co był bodaj 8 na koniec lata nie zdobył punktów zimą.
-
Emil profesor
@pepeleusz. W historii skoków nigdy nie było aż tak spektakularnego spadku formy przed zimą jak u Kubackiego. Nawet "symbol" letniego skakania Clint Jones zaczął w Kuusamo na poziomie II dziesiątki oddając wszystkie skoki ponad 120 metrów. Denis Korniłow w sezonie 2009/2010 to był dziwny przypadek bo on skakał tej zimy naprawdę nieźle. Treningi i kwalifikacje zawsze czołówka. Przychodziły zawody i klapa. Innych przykładów w XXI wieku nie pamiętam, a przypomne że to od lata zaczęło się wielkie skakanie Ammana i (życiowe lato 2001), Freunda (2010) .
-
ZKuba36 profesor
Częściowo rozgrzeszam trenera Kruczka.
Najważniejszym okresem w przygotowaniach skoczków jest ostatnie 6 tygodni przed pierwszymi zawodami PŚ. W tym czasie można najwięcej zyskać lub najwięcej stracić. Niestety, tu mamy wielką czarną dziurę i błędów nie uniknął nawet Lepistoe.
Ktoś może ripostować, że Lepistoe w pierwszym roku trenowania polskich skoczków miał całkiem dobre rezultaty ale tu nieśmiało przypomną, że mieliśmy wtedy anomalię atmosferyczną, polegającą na tym, że w całej Europie nie było śniegu a więc nie było okazji do "zepsucia" skoczków. We wszystkich pozostałych sezonach obowiązywało prawo Murphy'ego: "jeżeli coś może się nie udać, to z całą pewnością się nie uda". To zdarzyło się również Kruczkowi.
W końcu września, lub na początku pażdziernika, pisałem mniej więcej tak: Kruczek ma dwie drogi do wyboru albo wybierze wzór austriacki (którego jeszcze nie praktykował), albo fiński do którego zachęcała obecność Lepistoe i świetne warunki do skakania.
Wystarczyło nic nie schrzanić i utrzymać formę z lata. Nie udało się.
Moim zdaniem podstawowym błędem było ćwiczenie siły z dużymi obciążeniami (konieczne!) z jednoczesnymi treningami techniki skoku. To całkowicie rozregulowało technikę wszystkich skoczków.
Starsi skoczkowie jeszcze jakoś sobie z tym poradzili ale młodsi pogubili się kompletnie a do końca sezonu nie miał ich kto naprawić.
Krótkie zgrupowanie, prowadzone przez Kruczka przed MŚ, okazało się niewypałem.
Podstawowe pytanie brzmi: dlaczego nie można ćwiczyć techniki skoku jednocześnie z ćwiczeniami siły?
Odpowiedż: Po ćwiczeniach z ciężarami mięśnie zwiększają swój przekrój poprzeczny, czyli grubieją. Dotyczy to wszystkich mięśni, również tych najcieńszych (najszybszych), które są najbardziej zaangażowane podczas odbicia. Teraz konieczny jest okres ćwiczenia szybkości (bardzo ważne!), który przywróci nam do ładu wszystkie mięśnie, i dopiera teraz można wyjść na skocznię i ćwiczyć technikę. W przeciwnym razie wbijemy do głowy skoczkom technikę odbicia, która już po tygodniu może być zupełnie nieprzydatna.
Mam nadzieję, że trener Kruczek nie powtórzy tego błędu i oczekuję dobrych skoków zarówno w LGP jak i w PŚ. Amen. -
ZKuba36 profesor
Podstawy podstaw.
Aby zawodnik był bardzo dobrze przygotowany do sezonu, powinien przejść pełny cykl treningowy, który w największym skrócie powinien być realizowany w następującej kolejności:
1. trening ogólnorozwojowy;
2. trening wytrzymałościowy;
3. trening siłowy (z dużymi ciężarami);
4. trening siłowy (z małymi obciążeniami);
5. trening szybkościowy;
6. technika skoku.
Wszystkie typy treningów można łączyć z treningiem technicznym, specyficznym dla danej dyscypliny lub konkurencji sportowej, z jednym wyjątkiem: nie wolno łączyć techniki skoku z treningiem siłowym z dużymi ciężarami.
Moim zdaniem trener Kruczek, mimo początkowych oporów, po raz pierwszy zdecydował się w lecie ubiegłego roku eksperymentalnie włączyć do treningu skoczków trening wytrzymałościowy i dlatego były rewelacyjne wyniki polskich skoczków w LGP.
Nie wiem kto namówił trenera Kruczka do włączenia do cyklu szkoleniowego skoczków treningu wytrzymałościowego. Może Prezes Tajner a może ja :-) ale jeszcze w maju trener Kruczek wyjaśniał dlaczego skoczkowie nie ćwiczą wytrzymałości (to chyba było w jednym z wywiadów prowadzonych przez skijumping) a miesiąc póżniej mówił, że skoczkowie rozpoczęli marszobiegi...
O przydatności ćwiczeń wytrzymałościowych niech świadczą wyniki zawodników kombinacji norweskiej, którzy próbują przestawić się z kombinacji norweskiej na skoki i odnoszą początkowo zaskakujące sukcesy, aby póżniej, po przejściu na trening typowo skokowy, znacznie obniżyć loty. cdn. -
anonim
A moim zdaniem u nas wreszcie powinno dojśc do sytuacji, że zawodnicy bardziej powinni trenować indywidualnie, trenerzy klubowi powinni mieć większy wpływ na swoich zawodników tych, którzy są w kadrze A również.
Nie potrzeba na to wielkich środków pieniężnych, u nas trener kadry A ma za dużo zawodników pod opieką i potem wszystko spada na niego w Austrii każdy pracuje indywidualnie z trenerami klubowymi a z trenerem kadry odbywają tylko dwa góra trzy zgrupowania w roku i to wszystko.
I tu jak zwykle kłania się u nas system szkolenia. -
gina profesor
Martwić może stwierdzenie, że sztab nie wie co było przyczyną nagłej formy latem, a potem jej braku zimą. Nie rozumiem, czy analiza cyklu przygotowań, sprzętu nie odpowiedziała na te pytania? Może zawodnicy lżej pracowali latem i w porównaniu z obciążonymi ciężkimi treningami zawodnikami z innych państw byli po prostu bardziej lotni? A potem tej fizycznej podbudowy zabrakło? Może rzeczywiście pozmieniano pozycje dojazdową. W sumie to ważne by porównywać zmiany w treningu i ich wpływ na formę skoczków. Tym bardziej, że problem nie dotyczył jednego zawodnika, bo może wtedy chodzić o jakiś indywidualny błąd, a o wszystkich zawodników z LGP.
Popełniło się błąd - trudno - ważne by go znaleźć i zaradzić, by uczyć się na błędach. -
pepeleusz profesor
@Emil
Ale to nie jest aż tak drastyczny spadek jak się wydaje pomiędzy byciem 5 na swiecie w lato, a stoktórymś w zimie. Bo bycie piątym w lecie, to mniej więcej poziom bycia 15-20 w zimie.
-
anonim
Dawid "letni" miał pozycję najazdową własnego pomysłu,
Dawid "zimowy" - skorygowaną przez trenera Kruczka. Przyznał to w jednym z wywiadów gdzieś w okolicach stycznia. W połowie sezonu Kruczek pozwolił mu poszukiwać z powrotem tamtego stylu najazdu, niestety Dawidowi nie udało się tego dokonać.
-
Emil profesor
@pepeleusz. Ale dla mnie spadek aż tak drastyczny spadek formy nie może być spowodowany tylko źle trafionym szczytem formy. Rozumiem że z podium może zlecieć do III dziesiątki ale żeby do III dziesiątki COC? Przypomnę w grudniu jedynymi skoczkami startujących w zawodach międzynarodowych nie skaczących na zgrupowaniu w Kuusamo byli Małysz i Żyła. To że jeden był najlepszy w PŚ, drugi w COC to nie może być przypadek. Wszyscy nasi skakali w grudniu żenująco nawet Ci co latem wcale nie mieli jakiegoś super szczytu formy.
-
anonim
Lato sezonu 2010/2011 z pewnością Dawid Kubacki zaliczy do udanych. Niestety w zimie było już znacznie słabiej. Podopiecznemu Łukasza Kruczka nie udało się zdobyć żadnych punktów w PŚ.- Trzeba mówić jasno ,szczerze i otwarcie.Ubiegły sezon wypadł Katastrofalnie ! ! ! Skoro ktoś spada z 3 miejsca na 90te któreś to chyba można mówić o totalnej zapaśći. Może talent ten chłopak ma ale inni zagraniczni skoczkowie też mają talent i w odróżnieniu od kubackiego umieją go wykorzystać w Zawodach
-
anonim
Dawid to faktycznie wielki talent, co pokazał latem. Mam wrażenie, że po sukcesach starszej części kadry A (Kamil, Stefan) Kruczek zapomniał o swoich podopiecznych spisujących się źle tj. Dawid, Maciek i Krzysiek..a szkoda bo stać ich na dobre wyniki, co pokazali latem.
-
pepeleusz profesor
@Emil
Masz częściowo rację- mój cytat odroninę niefortunny. ale przyjmując, że chodziło mu o to że nikt sie niespodziewał dobrych wyników latem, to w następnym zdaniu już wyraźnie chodzi o to, że nie spodziewał się też słabych wyników zimą bo były ,,niezadowalające".
Ala mnie to nie jest problem BPS na pierwszym śniegu, ani belek , ani spadku formy pod koniec lata (trudni zeby całe lato skakkać na identycznym poziomie). To jest problem całego cyklu treningowego w lecie i to problem wieloletni.
Zasadniczo jest tak jak pisze HKS- dwa szczyty formy zazwyczaj nie są mozliwe do osiągnięcia
. I dotyczy to większości dyscyplin sportowych, przykładowo często występuje też w LA pomiedzy sezonem halowym, a letnim. Błędy przytrafiały się nawet wybitnym trenerom i zawodnikom jak Partyce przed Sydney. Akurat oszalał w zimie i skoczył w hali 2.37. Stary naiwny Petruczenko pisał że w Sydney zdobędzie złoto i zaatakuje RŚ Sotomayora, a on skakał w lecie na poziomie 2.20 i w ogole do Sydney nie pojechał -
HKS profesor
@Boy
To byłby bardzo zły pomysł. Nie ma co na siłę robić renomy letnim skokom, bo lato powinno być okresem przygotowawczym i robienie dwóch szczytów formy jest bez sensu. Dobrze jest kiedy letnie skoki są luźną rozrywką, a nie jakimś musem dla zawodników. Z dosyć ważnych zawodów, to lato z zimą sumowane jest w Alpen Cupie. -
Emil profesor
@pavel Kubacki w Niemczech miał bardzo trudne warunki. Hilde co 2 dni wcześniej stanął na podium, w podobnych warunkach co Dawid (przynajmniej przelicznikowo) nie wszedł do 2 serii. II seria to też dramat. +10 za wiatr kiedy inni mieli od -6 do -15.
-
anonim
@Emil
Oj nie tydzień przed PS sie zepsuło, tylko dużo wcześniej, a mianowicie pomiędzy konkursami w Wiśle, a tymi w Niemczech, popatrz na wyniki Kubackiego i porównaj je. Z zawodnika na pierwsza 10-tke, po miesiącu jest zawodniku, na bodajże 27 miejsce.
-
Emil profesor
@pepeleusz. Ty pisałeś że się spodziewałeś braku formy zimą ale Dawidowi chodziło że nikt się nie spodziewał jego letniego wyskoku. Co do naszych. Coś się zepsuło w Kuusamo na tydzień przed pierwszym startem. Podczas pierwszych skoków na śniegu Adam skakał na poziomie Kamila a bardzo nie wiele z tyłu byli Krzysiek Miętus i Dawid. Potem Adam pojechał do Lillehammer reszta do Kuusamo i... coś się stało. Nie zdziwiłbym się jakby Kruczek popełnił błąd każąc naszym skakać w Kuusamo z belek 6-8 jak się skakało w poprzednich latach i widząc skoki ponad 130 metrów uznał że wszystko super i nic nie musi poprawiać i skoczkowie coraz bardziej utwierdzali się w swoich błędach. A przyszły zawody, belka nr 3 czyli dużo niżej w poprzednich latach nie wiedzieć czemu bo wcale pod narty nie wiało i mamy klops. Ale to tylko mój domysł.
-
Boy profesor
Dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie klasyfikacji generalnej LGP z PŚ, wtedy najlepsi nie odpuszczaliby lata, a i polscy skoczkowie byliby dużo wyżej w klasyfikacji :P
-
anonim
@and
Dobra, dobra, ale co byś proponował? Tak, jak jest nie może być, że taki Kubacki jest 5 w LGP, a w PŚ ani 1 pkt! -
and stały bywalec
@Jurek
No to dobrze, że to nie zależy od Ciebie. Wszak gdyby nie to letnie skakanie Kubackiego, Kota, Huli czy Śliza to nie mielibyśmy przez cały sezon zimowy limitu 6 ( w drugim per. było 7). I wątpię czy przy limicie 4 tak łatwo szansę skoków w PŚ dostałby Żyła nie mówiąc o Tomku Byrcie. Przy limicie 4 pewnikiem byłaby stała trójka (Małysz, Stoch, Hula) a tylko od czasu do czasu by zmieniano czwartego.
-
Boy profesor
Latem 2011 Polacy zapewne ponownie się odrodzą i nawet bez Adama będą w stanie spokojnie walczyć o miejsca w '10' zawodów. Tym bardziej, że będą aż 4 konkursy u nas w kraju.
-
pepeleusz profesor
,,W sezonie letnim wyniki były bardzo dobre i nikt się takich przed sezonem nie spodziewał"
Powyższe stwierdzenie Kubackiego jest nieprawdziwe, bo ja wielokrotnie na tym portalu pisałem przed zimą czego się spodziewam.A więc nie ,,nikt"
Zresztą kto jak kto ale sam zawodnik wie chyba , że on akurat jak ma dołek to w nim wyjątkowo długo tkwi(ten typ tak ma).Oby tylko przełamał się w dopiero w następną zimę , a nie w najlbliższe lato...
Pozytywne z tego jest to, że zawodnicy chyba nie czytają wpisów pod newsami skijumping... -
Fan_Happonena bywalec
Dawid ma potencjał i ambicje. Wie czego chce. Latem ubiegłego roku pokazał, że ma talent i potrafi daleko skakać.
Ważne, aby potrafił się pozbierać po nieudanym sezonie.
Życzę dużo owocnych treningów.
Powodzenia! -
anonim
No właśnie...
I to jest najgorsze, b Kruczek nie wie dlaczego przykładowo Kubacki skakał tak dobrze latem, on najprawdopodobniej po prostu tego nie wie.
Inaczej było z Lepistoe i Małyszem, Hannu przyznał że popełnił błąd w przygotowaniach do sezonu 2007/2008 i w kolejnych dwóch już tego nie zrobił. -
Boy profesor
Dawid studiuje na AWF Katowice, zdaje się, że na drugim roku. Nie wiem czy na każde zajęcia dojeżdża, czy też zatrzymuje się w akademiku :P
-
asd weteran
@ZKuba36
Ze Stochem bym nie przesadzał - faktycznie, sezon, gdy porównamy go do wcześniejszych miał świetny, ale gdy spojrzymy na jego pierwszą część to podobna reakcja jak w przypadku Kubackiego - dół jeden wielki, jak zawodnik wygrywający (i to w jakim stylu) w Październiku, może zajmować miejsca w "3" dziesiątce w Listopadzie? Mam nadzieję, że Kruczek wie jak to teraz ułożyć, żeby Kamil skakał równo przez cały sezon zimowy(równo, czyli na jego poziomie - poziom podium). -
ZKuba36 profesor
Ciekawa sytuacja.
W lecie trener Kruczek nic nie poprawiał u Kamila i nie wiadomo dlaczego Kamil zaczął bardzo dobrze skakać. Póżniej trener próbował wszystkiego i nic z tego nie wyszło, podobnie jak z pozostałymi (poza Stochem i częściowo Hulą) skoczkami kadry "A".
Trochę przypomina to sytuację poprzedzającą ucieczkę Adama do Lepistoe. Kruczek jest młodym, ambitnym trenerem, dobrym taktykiem ale musi jeszcze nauczyć się wyciągać prawidłowe wnioski po występach skoczków. Z tym jest trochę gorzej ale w wielu przypadkach dostrzegam poprawę.
Trenerem kadry "B" zostanie zapewne Mateja. Najbardziej ciekawi mnie czy jakąś kadrą poprowadzi trener Szturc. To chyba obecnie najlepszy trener w Polsce d/s techniki. Bardzo dobrze "reperuje" skoczków. Szkoda że nie prowadzi żadnej kadry.
Po "wyczynach" Polaków na MŚJ straciłem zaufanie do Celeja. -
bozenka92 doświadczony
basiek1410
I co z tych talentów jak nie ma ich kto wydobyć... Dzięki Małyszowi powinniśmy postarać się uczynić skoki sportem na jeszcze wyższym poziomie (PZN powinien oczywiście), by młodzi zawodnicy utalentowani mogli odnosić jakieś sukcesy, a nie kisić się w Kontynentalu lub nie wchodzić do 30 PŚ. Ten kraj mógłby przynajmniej podziwiać piękny sport, w którym mamy sukcesy, a nie np zachwycać się piłką nożną, w której reprezentacja Polski kuleje. Z tym że poziom skoków można podnieść bez problemu, w przeciwieństwie do futbolu.
-
piotr186 profesor
nelsonek9106
Co za pytanie....
99,9% sportowców (tych którzy studiują/studiowali) studiuje na AWF-e z czego znaczna większosć wychowanie fizyczne. Nie trudno było się domyślić... -
anonim
Faktycznie lato miał bardzo udane i wszystko wskazywało na to, że zima będzie równie dobra i coś się posypało.
-
Alina88 doświadczony
@ nelsonek9106
Dawid studiuje wychowanie fizyczne na AWF w Katowicach.
-
nelsonek9106 bywalec
Na jakich studiach jest Dawid? Może ktoś wie.
-
Snoflaxe weteran
@and
Z tego co mi wiadomo, to informacje o kadrze B są nadal niepotwierdzone. Poczekajmy na oficjalne potwierdzenie :) -
and stały bywalec
Kubacki a Kruczek
To już ktoś powiedział Dawidowi że będzie trenowany przez Kruczka i znajdzie sie w kadrze A. Moze lepiej dla niego Miętusa czy innych mlodych by znaleźli się w kadrze B czyli Matejowej.
-
Lotnik93 bywalec
Dawid Kubacki
Miejsca Dawida Kubackiego w kolejnych konkursach PŚ w sezonie 2010/2011, w których startował:
NZ, NZ, NZ, 44, NZ, NZ, 32, 40, 40, 48, 43, NZ, NZ, 47, NZ
NZ- nie zakwalifikował się do konkursu -
Lestek weteran
-
Widzę, że redakcja "zaskoczyła".
Faktycznie, latem jeden z najlepszych skoczków na świecie, a parę miesięcy później zero punktów w PŚ... Nieprawdopodobne.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się