Poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:33

Konkurs "Historia i współczesność polskich skoków narciarskich - edycja 2018"

Konkurs 2018
Konkurs 2018
fot. Tadeusz Mieczyński

Ruszyła kolejna edycja konkursu "Historia i współczesność polskich skoków narciarskich", skierowanego do uczniów oraz studentów. Tematyką tegorocznych pytań są występy naszych reprezentatów na Igrzyskach Olimpijskich.

I. PYTANIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW (za 1-2 pkt)

1. W 1980 roku, na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lake Placid, jeden z reprezentantów Polski był bliski wywalczenia medalu w skokach narciarskich. Po pierwszej serii olimpijskiej rywalizacji zajmował czwarte miejsce, ze stratą dwóch punktów do podium. Ostatecznie zakończył zawody na dziesiątej pozycji. Wymień imię i nazwisko zawodnika oraz jego odległości, a także rodzaj skoczni, na której odbył się konkurs (duża lub normalna).

2. Noriaki Kasai jest światowym rekordzistą w skokach narciarskich pod względem liczby występów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentant Japonii w latach 1992-2018 uczestniczył aż ośmiokrotnie w tej imprezie. Napisz, kto spośród polskich skoczków narciarskich jest rekordzistą w liczbie występów na ZIO i ile razy w nich uczestniczył. Wskazówka: Rekord może należeć do więcej niż jednego zawodnika.

3. Mamy dwie sportowe rodziny, z których na zimowych igrzyskach olimpijskich w skokach narciarskich lub kombinacji norweskiej wystartował zarówno ojciec, jak również syn. Wymień tych reprezentantów Polski.

4. Polski skoczek, dwukrotny olimpijczyk, który na jednych igrzyskach wystartował z kontuzją. W 1973 r. należał do niego rekord Wielkiej Krokwi.

5. Był trenerem polskich skoczków oraz skoczków z innego kraju na trzech zimowych igrzyskach olimpijskich. O kogo chodzi i zawodników którego kraju trenował?

6. Który z polskich skoczków był najstarszym olimpijczykiem? Ile miał lat gdy startował na ZIO i gdzie to było?

7. Jaki to był klub sportowy reprezentował Wojciech Fortuna, gdy zdobył olimpijskie złoto w Sapporo? Jaki jest rekord długości skoku tego zawodnika?

8. Był trenerem polskich skoczków, trzech pewnych kandydatów do udziału w ZIO Squaw Valley w 1960 roku. O kogo chodzi i który z tych trzech "pewniaków" nie pojechał na igrzyska?

Pytania Premium (za 5 pkt)

9. Który zawodnik podczas jednych zimowych igrzysk olimpijskich reprezentował Polskę w dwóch dyscyplinach: skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej? Podaj imię i nazwisko tego sportowca, na których igrzyskach to miało miejsce oraz był wówczas trenerem polskiej reprezentacji
w skokach?

10. Reprezentanci Polski w skokach narciarskich byli obecni na wszystkich dotychczasowych zimowych igrzyskach olimpijskich. Biało-czerwoni nie brali jednak udziału we wszystkich olimpijskich konkursach skoków narciarskich. Wymień wszystkie konkursy na ZIO, w których Polacy nie wystąpili (bez podziału na płeć).

II. PYTANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW (za 1-3 pkt)

11. Kto z obecnego sztabu szkoleniowego polskiej kadry skoków narciarskich "A" oraz "B" uczestniczył jako zawodnik w zimowych igrzyskach olimpijskich, reprezentując nasz kraj?

12. Który z polskich skoczków był najmłodszym olimpijczykiem? Ile miał lat gdy startował na ZIO i gdzie to było?

13. Polski olimpijczyk, który w swojej karierze odnotował olimpijskie starty w skokach narciarskich, biegach oraz w kombinacji norweskiej. Podaj imię i nazwisko tego sportowca, a także igrzyska, w których uczestniczył.

III. PYTANIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH I STUDENTÓW (za 1-3 pkt)

11. Polski skoczek narciarski, który siedmiokrotnie startował w Turnieju Czterech Skoczni, uczestnik ZIO w Innsbrucku i Grenoble. Podaj jego imię i nazwisko, pseudonim sportowy oraz pierwszą przynależność do klubu sportowego.

12. Konkurs drużynowy w skokach narciarskich wszedł do programu zimowych igrzysk olimpijskich w 1988 roku. Aktualnymi mistrzami w tej konkurencji są Norwegowie, którzy triumfowali na niedawnych igrzyskach w Pjongczangu. Wymień ile razy i na których igrzyskach reprezentacja Polski okazywała się lepsza od drużyny Norwegii w olimpijskich konkursach drużynowych.

13. Dwie zasłużone sportowo rodziny, z których dziadek oraz wnuk reprezentowali Polskę na ZIO w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Jedna pochodzi z Beskidów, a druga z Podhala. Wymień tych olimpijczyków oraz igrzyska, w których uczestniczyli.

Odpowiedzi na pytania należy nadesłać do 18 czerwca, na wypełnionej karcie odpowiedzi na adres mailowy: skokinarciarskie2014@gmail.com

Regulamin konkursu dostępny jest pod tym adresem >>

Kartę odpowiedzi można pobrać tutaj >>Redakcja, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (2543) ilość komentarzy: (6)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY
Najnowsze Tweety:
Letnie
Grand Prix
Letni
CoC
FIS
Cup
LGP
Pań
LPK
Pań
FIS
Cup Pań
Najbliższy konkurs:
Oslo HS106
15.09.2018
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.JAKOWLEWA LidijaRosja415
2.IRASCHKO-STOLZ DanielaAustria400
3.BARANCEWA AleksandraRosja382
4.SZPINIEWA AnnaRosja271
5.BRECL JernejaSlowenia236
13.PAŁASZ MagdalenaPolska84
25.KARPIEL KamilaPolska48
27.KIL JoannaPolska46
27.TWARDOSZ AnnaPolska46
33.RAJDA KingaPolska40
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
Villach HS98
07.07.2018
godz. 14:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KRIZNAR NikaSlowenia580
2.GOERLICH LuisaNiemcy388
3.HARALAMBIE DanielaRumunia382
4.REISCH AgnesNiemcy362
5.FREITAG SelinaNiemcy256
6.KARPIEL KamilaPolska247
7.TWARDOSZ AnnaPolska224
10.RAJDA KingaPolska203
30.PAŁASZ MagdalenaPolska90
47.CIEŚLAR PaulinaPolska61
55.HARSCHE KatarzynaPolska48
101.KIL JoannaPolska8
Pełna klasyfikacja..»
Kroppa
2000-2018 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl