Jakub Wolny o kulisach funkcjonowania Team100. "To bardzo duża pomoc"

  • 2020-04-19 16:31

Grupa sportowców młodego pokolenia - pomimo pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - nadal będzie wspierana w ramach rządowego programu Team100. W gronie 250 zawodników znajdują się też skoczkowie, o których realiach w ramach tego projektu opowiedział nam najstarszy z nich - Jakub Wolny. 

- Polska Fundacja Narodowa w porozumieniu z Ministerstwem Sportu podjęła decyzję o utrzymaniu wsparcia beneficjentów programu Team100 niezależnie od zmiany terminu Igrzysk Olimpijskich oraz wydłużeniu okresu rozliczeniowego - poinformowało Ministerstwo Sportu za pośrednictwem Twittera.

- Wszyscy mamy świadomość, że globalny stan pandemii zmienił plany i projekty sportowe. Stąd solidaryzując się z trudnym położeniem, w jakim znaleźli się nasi beneficjenci, Polska Fundacja Narodowa wspólnie z Ministrem Sportu Panią Danutą Dmowską-Andrzejuk, podjęliśmy decyzję o utrzymaniu stypendiów niezależnie od okresu absencji sportowej i wydłużeniu okresu rozliczeniowego naszych stypendiów – czytamy słowa dr Marcina Zarzeckiego, prezesa Polskiej Fundacji Narodowej, w treści oświadczenia opublikowanej na stronie rządowej.

Jednym z trzech skoczków wchodzących w skład beneficjentów Team100 - obok Tomasza Pilcha i Pawła Wąska - jest Jakub Wolny. Choć program zakłada wsparcie dla sportowców w grupie wiekowej 18-23, blisko 25-letni narciarz nadal może liczyć na dodatkowe finanse. Jak to możliwe? - Zostałem objęty programem w wieku 22 lat. Myślałem, że po roku zostanę z niego wykluczony, więc skonsultowałem się z jego przedstawicielami. Dostałem informację, że po dołączeniu przed ukończeniem 23. roku życia można w nim zostać na dłużej.

Jak Wolny stał się częścią Team100? - Polski Związek Narciarski otrzymał pytanie dotyczące mnie i Tomasza Pilcha. Wcześniej członkiem Team100 był już Paweł Wąsek. Federacja przekazała mi tę sprawę, a następnie musiałem wypełnić wniosek, który zaakceptowano.

Młodzi sportowcy co kwartał otrzymują transzę w wysokości 10 tysięcy złotych. Na co i w jaki sposób można spożytkować dodatkowe fundusze? - Ostatnią otrzymałem na początku roku, w styczniu, aby móc wykorzystać te pieniądze przez trzy miesiące. Wszystko muszę udokumentować poprzez faktury i rozliczać się co do złotówki. Mogę kupić sobie za to odzież sportową, komputer w celach edukacyjnych, paliwo niezbędne do jeżdżenia na treningi, bądź sprzęt wspomagający utrzymywanie diety, jak wyciskarka do soków. Beneficjenci mogą też opłacać sobie trenera czy fizjoterapeutę, natomiast ja mam za to zapewnione w ramach kadry narodowej.

- Z mojej perspektywy jest to bardzo duża pomoc. Uważam, że rozsądnie udaje mi się wykorzystać większość tej kwoty. Pozostałe pieniądze przechodzą na kolejny kwartał. Jeśli nie wydam ich przez rok, wówczas muszę je zwrócić. Do 15 kwietnia musiałem dokonać rozliczenia za pierwszy okres 2020 roku i teraz czekam na kolejną wypłatę. W razie problemów posiadam kilka numerów kontaktowych, gdzie mogę kierować swoje pytania. Pod względem komunikacji nie mam zastrzeżeń - mówi Wolny o funkcjonowaniu rządowego programu wspierania polskich sportowców.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7824) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Adam90 profesor

    Prezes Tajner ma na myśli młodego bo to w ciąż młody chłopak po studiach w sensie 25 lat to w ciąz młody człowiek a sportowo prawie emeryt xD.

    Oczy Aignera OK :)

  • Bernat__Sola profesor

    Nie no, tak to być nie powinno. Kubę należało skreślić z listy po ukończeniu 24. roku życia.

  • Bernat__Sola profesor
    @skortom76

    A 29-letni Hula był w "kadrze młodzieżowej"...

  • Oczy Aignera profesor
    @Adam90

    Kiedy skoczkowie rocznikowo mają 20 lat, to przestają być juniorami wraz z zakończeniem sezonu zimowego. Dlatego właśnie zawodnicy z rocznika 2000 nie mogą już startować na MŚJ.

  • bxi doświadczony
    Ciekawe

    Tak po przeczytaniu artykułu zastanawiam się czy Wolny i Pilch są dobrymi beneficjentami tego programu. Wolny jest w kadrze A i ma sponsorów. Pilch ma wsparcie Red Bula no i dobrego wujka.
    Czy może inni skoczkowie nie powinni skorzystać z tego programu? Czytałem na tym portalu o kelnerach czy kierowcach, którzy nie mają z czego utrzymać siebie i rodzin....

  • Morgensternowy_ doświadczony
    @SZCZEPAN44

    Małysza w sumie dlatego tak nazywali, ponieważ miał wąsy. Wolny też jakby miał brodę czy wąsy, to byłby inaczej spostrzegany przez PZN. Tu myślę, że główną rolę odgrywa wygląd zawodnika. Małysz też byłby nazywanym młodym mając wówczas 25 lat, gdyby nie zarost pod nosem.

  • Adam90 profesor

    Należy spytać jak definiujemy juniora, kiedy kończy się wiek juniorski..bo u nas to różnie bywa.
    Tylko proszę nie rzucać sarkazmu i hejtu..

  • INOFUN99 profesor

    Do programu Team 100 dołączyłbym również Adama Niżnika, który nie licząc "pewnego, jednego skoku" ten sezon miał udany, zrobił kolejny krok do przodu. Sądzę, że śmiało można go do tego grona włączyć. To zawodnik z dużym potencjałem.

  • INOFUN99 profesor
    @Oczy Aignera

    Ten młody, perspektywiczny piłkarz jest nie tylko członkiem tego przedsięwzięcia, ale też jego główną twarzą.

  • SZCZEPAN44 doświadczony

    Nie rozumiem tego swiata nie rozumiem tego swiata!!! Ten swiat jest zaklamany, a jak slysze zwrot i slowo "hejt" to mnie skreca w boku i to nie z powodu trzustki z ktora od dawna mam problemy, nawet z powodu niej musialem byc u lekarza pare razy a zdarzylo sie ze przepisywal mi leki na bol i musialem byc na diecie, na szczescie jakos to opanowali lekarze mialem zwolnienie musialem siedziec w domu ale musze sie pilnowac bo ten bol moze w kazdej chwili powrocic a wracajac do sprawy o ktorej zaczalem pisac to ten swiat stal sie strasznie portalowy i teraz najwazniejszy jest lans niz poszanowanie innej osoby skoczkow tez to sie tyczy. Ja szalenie jestem przeciwny jak skoczkowie lansuja sie w mediach na czele z Kotem, nie wspomne o redaktorach, dziennikarzach na swiecie i nie rozumiem o co chodzi z tym wszystkim po prostu nie rozumiem tego swiata. To samo z tym na sile robienia z zawodnikow mlodych przeciez taki Wolny to juz dorosly chlop, w w jego wieku Malysz byl dziadkiem przez niektorych odbierany a tu taki Wolny wiecznie mlody zdolny ogarnijcie sie tam w zwiazku. Takie cos to powinien polecac jakis 18 latek czy 19 latek a nie doswiadczony zawodnik. I wlasnie takie przepisy doprowadzaja do tego ze oni wiecznie czuja sie dziecmi, do 23 lat mozna bylo w czyms takim byc a on juz 25 i dalej jest, kiedys juniorem byl 25 letni Mietus wiec trudno sie dziwic ze ten kraj jest zacofany. Tylko Malysza traktowano jak doroslego czlowieka od najmlodszych lat tam reszta to jak dzieci

  • Primadonna Elite początkujący
    @Oczy Aignera

    Podobno zapisał się też Andrzej Strejlau. :-)

  • Oczy Aignera profesor
    @skortom76

    Krzysiek teraz trenuje początkujących skoczków w Eve-nemencie i wspiera młodzieżową grupę szkoleniową Tatrzańskiego Związku Narciarskiego.

  • skortom76 doświadczony
    @Oczy Aignera

    A 13 letni Klimek tez się łapie? Przecież według boskiego on też jest młody i perspektywiczny. W PZN wszystko jest możliwe, w końcu w kadrze juniorów był 25 latek Ksysiu Miętus...

  • Oczy Aignera profesor
    Młody, perspektywiczny

    Niektórzy twierdzą, że do Team100 należy także perspektywiczny Paweł Brożek.

  • alo profesor

    Nie lepiej rozszerzyć roczniki i wspierać te jeszcze młodsze? Tacy skoczkowie jak Wolny są już w seniorach,w kadrze A. Ich sytuacja nie jest tak zła. Gorzej z młodymi. Oni to dopiero muszą mieć cierpliwość i wolę treningu a pieniędzy na dojazdy,przyjazdy,zakwaterowanie,sprzęt,o potrzebach fizjologicznych nie wspominając jest bardzo mało. Najczęściej muszą dorabiać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl