Ozłocony Stefan Kraft. "Spełnienie dziecięcych marzeń"
- 2022-02-24 17:10
Stefan Kraft przed ostatnią z czterech olimpijskich konkurencji w Pekinie nadal nie miał w swoim dorobku żadnego medalu igrzysk. Siódme podejście w karierze okazało się wyjątkowo szczęśliwe. 28-latek w Zhangjiakou znalazł się w austriackiej czwórce, która wywalczyła drużynowe złoto.
Mieszkaniec regionu Salzburga debiutował na igrzyskach w 2018 roku. Jako niespełna 25-letni zawodnik indywidualnie nie wskoczył do czołowej "10", a drużynowo musiał przełknąć gorzką pigułkę w postaci czwartej lokaty. Kraft ruszał do Pekinu jako dwunastokrotny medalista mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, z czego trzy złote medale to indywidualne tytuły z Lahti i Oberstdorfu. Austriak w przeszłości zdobył dwie Kryształowe Kule, a także triumfował w Turnieju Czterech Skoczni czy Raw Air.
- Moja dotychczasowa kariera, i bez medalu olimpijskiego, była pięknym i zrealizowanym snem. Jestem dumny ze swojego dorobku i nie uważam, by któryś z medali był ważniejszy. Każde z tych osiągnięć zawiera ekscytującą historię - podkreśla w rozmowie z jumpandreachcom.
W Zhangjiakou reprezentant Austrii plasował się w czołówce serii treningowych, ale indywidualne starty na normalnej i dużej skoczni nie przybliżały go do uzupełnienia sportowego dorobku o krążek imprezy czterolecia. Na HS106 zamknął czołową "10", a na HS140 finiszował 13. W teorii najłatwiejszą okazją do zdobycia medalu miał być debiutujący w programie igrzysk konkurs drużyn mieszanych. Zamieszanie sprzętowe i liczne dyskwalifikacje skoczkiń, w tym Danieli Iraschko-Stolz, zaowocowały podium dla Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego czy Kanady. Austria była dopiero piąta.
- Razem wygrywamy i przegrywamy. Daniela, głowa do góry! To może przydarzyć się każdemu - pocieszał rodaczkę za pośrednictwem mediów społecznościowych. - Jestem bardzo zadowolony z moich skoków i występu na małej skoczni. To znowu wygląda jak Krafti - budował pewność siebie przed dużym obiektem.
Ostatnią szansą były zawody drużynowe. W grudniu i styczniu w ramach Pucharu Świata odbyły się trzy takie konkursy W Wiśle i Bischofshofen brylowali Austriacy, a w Zakopanem bezkonkurencyjni byli Słoweńcy. To właśnie te dwie ekipy w wietrzny i mroźny wieczór w prowincji Hebei powalczyły o olimpijskie złoto.
Lepsi o niespełna dziesięć punktów okazali się Austriacy, w składzie których na złoty medal zapracowali Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hoerl i Manuel Fettner. - Zdobycie złota w ostatnim konkursie było spełnieniem dziecięcych marzeń, a zatem czymś wyjątkowym. Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać formę i oddać jeszcze kilka długich skoków. Możemy mieć coś do powiedzenia w mistrzostwach świata w lotach narciarskich - dodaje. Zawody w Vikersund zaplanowano na 10-13 marca. Kraft to oficjalny rekordzista tego obiektu, a zarazem nieoficjalny rekordzista świata w długości skoku narciarskiego - 253,5 metra
Do tej pory skoczek pochodzący ze Schwarzach im Pongau wygrał 22 konkursy z cyklu Pucharu Świata, a na podium stawał 75-krotnie. Po raz ostatni 11 grudnia 2021 roku w Klingenthal, kiedy nie miał sobie równych na Vogtland Arenie. Grudzień i styczeń były okresem walki Krafta o powrót do formy. Austriak w tym okresie odpadł między innymi w sylwestrowych kwalifikacjach w Garmisch-Partenkirchen, a w ramach poszukiwania lepszej dyspozycji nie wystartował w Zakopanem.
Lahti, gdzie w najbliższy weekend zmierzy się światowa elita, budzi pozytywne skojarzenia w przypadku Krafta. Austriak w 2017 roku został tam podwójnym mistrzem świata w rywalizacji indywidualnej. Do tego dwukrotnie wygrywał tam w Pucharze Świata.
-
Kolos profesor
@Skokownik
Owszem wiek się podnosi ale i tak póki co Fettner jest jedynym Austriakiem który po 32 roku życia skakał w PŚ i tym bardziej jedynym odnoszącym sukcesy w tym wieku. Tam jest jednak spora konkurencja.
Swoją drogą kiedyś kariery też bywały dość długie - wystarczy sprawdzić do jakiego wieku z powodzeniem skakali Stanisław Marusarz, Birger Ruud, Josef Bradl czy Koba Tsakadze. Dopiero gdzieś w latach 80 i 90 gdy spore sukcesy zaczęli odnosić skoczkowie w wielu juniorskim utarło się, że skoki to sport dla młodych, po za tym kiedyś obciążenia treningowe były dużo większe, więc skoczkowie szybciej kończyli karierę, bo już nie byli w stanie tak ciężko trenować w wieku ok. 30 lat... Teraz jest zupełnie inaczej jednak. -
Skokownik weteran
@Kolos
A kto wie, czy nie będzie więcej wyjątków? Do niedawna najstarszym w historii polskim skoczkiem zawodowym był Robert Mateja, który karierę skończył w wieku 33 lat Obecnie przebili go już Hula, Żyła i Stoch. Realia długości sportowych karier się przedłużają - w 1996 roku 31-letniego Jensa Weissfloga uważano za weterana. Dziś jest to typowy wiek dla czerstwego sportowca, który sobie dość dobrze radzi przez dość długi czas.
-
Kolos profesor
@Skokownik
Raczej wątpię, znając zwykłą długość karier Austriaków to bardzo możliwie, że Kraft już więcej na IO nie wystąpi, a jeśli nawet to o medale bić się nie będzie. Niby można posiłkować się przykładem Fettnera i jego życiową, olimpijską formą w wieku prawie 37 lat, ale to jednak wyjątek absolutnie jedyny w swoim rodzaju, nie do powtórzenia (w Austrii).
-
Kolos profesor
Medal drużynowy to taki półmedal, no ale jak się nie ma niczego lepszego to dobre i to.
Jak na Krafta który podobno jest takim wybitnym skoczkiem to blado. -
-
Skokownik weteran
Cieszy fakt, że spełnił swoje marzenie o medalu olimpijskim, do tego złotym, ale tak wybitnemu sportowcowi należy się po prostu indywidualny medal. Ale na razie mamy do czynienia z syndromem Ahonena. Może za cztery lata uda mu się wykopać się z tego syndromu i będzie miał wielkiego szlema skoków.
-
TheDriger doświadczony
Może i marzenie spełnił, ale jednak to sport indywidualny i Kraft zawalił kolejne Igrzyska - może zostać jak Ahonen bez żadnego krążka indywidualnego.
-
Seba Aka Krzychu profesor
Fajnie, że przynajmniej z drużyną Kraft zdobył medal i to złoty, ale niedosyt po konkursach indywidualnych pozostał, ale mam nadzieję, że za 4 lata Stefan w końcu zdobędzie indywidualny medal na igrzyskach.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się