"Umierał na naszych oczach" - historia tragicznego skoku młodego Polaka
- 2022-04-11 07:03
Norweska wersja Wikipedii zawiera artykuł opisujący względnie dokładnie, na tyle na ile jest to możliwe, tragiczne wypadki na skoczniach narciarskich, które zakończyły się śmiercią. Zarejestrowano na niej ponad sto takich przypadków. Niestety znajdują się tam również polskie akcenty, jakim jest choćby śmierć Mirosława Pacygi, 16-latka ze Szklarskiej Poręby, która miała miejsce w 1975 roku.
Tragiczna lista
Wikipedyczny rejestr śmiertelnych wypadków, do których doszło na skoczniach rozpoczyna się od historii dziewięcioletniego skoczka z 1888 roku, która wydarzyła się w szwedzkiej miejscowości Ottsjo. Doszło tam do sytuacji tyleż samo tragicznej, co kuriozalnej. Jeden z trenujących chłopców leżał pod progiem skoczni, a pozostali mieli za zadanie przeskakiwać nad nim. W pewnym momencie podniósł głowę, chcąc się rozejrzeć. W tym momencie po zeskoku sunął jego brat. Doszło do zderzenia nart z głową chłopaka, który zginął na miejscu. Wśród opisanych przerażających historii znajdują się przypadki skoczków zupełnie nieznanych z różnych stron świata, ale również i te, które odbiły się szerokim echem, jak śmierć Paula Ausserleitnera na skoczni w Bischofshofen, nazwanej później jego imieniem.
Według Wikipedii w 1969 roku na skoczni w niemieckiej miejscowości Zella-Mehlis podczas skoku treningowego zginął 17-latek z Zakopanego, Jan Kwak. Bliższe okoliczności tego zdarzenia nie są jednak znane. Sześć lat później do tragedii z udziałem innego młodego polskiego skoczka doszło na obiekcie w czechosłowackiej Łomnicy...
"Umierał na naszych oczach"
8 listopada 1975 roku. Co prawda zima była już za pasem, ale w Sudetach panowała typowo jesienna aura. To było to łagodne oblicze jesieni. Rano na trawie pojawiał się już szron, ale w ciągu dnia panowały dodatnie temperatury. Było wilgotno, choć nie padało. Wiatr też niespecjalnie przeszkadzał w treningu ekipie młodych skoczków Julii Szklarska Poręba, która przyjechała do Łomnicy nad Popełką na jedno z ostatnich przedsezonowych zgrupowań. Cisza i rześkie jesienne powietrze. Świetne warunki. Nic tylko skakać.
Podczas trzeciej kolejki skoków treningowych 16-letni Mirosław Pacyga stracił równowagę na rozbiegu i przewrócił się w odległości około 10 metrów od progu. Zahaczył nartą o bandę, a następnie z dużą siłą spadł na zeskok. W polskiej prasie pisano, że zmarł po przewiezieniu do szpitala, w rzeczywistości nastąpiło to jeszcze na skoczni.
- Umierał na naszych oczach - mówi nam Mirosław Graf, były skoczek, który próbował jeszcze w latach 70. skakać stylem V, a dziś burmistrz Szklarskiej Poręby, piastujący to stanowisko już drugą kadencję. - Jego życie zakończyło się jeszcze na zeskoku, choć na początku nie chcieli nam o tym powiedzieć. Pamiętam czeską karetkę, która z dużym impetem wjechała na teren skoczni i to jak ospale ją opuszczała bez świateł i sygnałów. Byliśmy wstrząśnięci. Nie tylko my. Policjant prosił nas o legitymację Mirka. Ale nie był w stanie się wysłowić i dokończyć zdania.
Nikt nie zawinił
- To był absolutny przypadek. Wypadek, w którym nikt nie zawinił - uważa Graf. - Zbieg bardzo nieszczęśliwych okoliczności. Nie można mówić, że skocznia była źle przygotowana, bo do czasu tego feralnego zdarzenia zdążyliśmy oddać już prawdopodobnie kilkadziesiąt skoków. On nie był też jakimś nowicjuszem. Skakaliśmy już wcześniej na skoczniach podobnej wielkości jak ta, której punkt konstrukcyjny wynosił około 50 metrów. Należy pamiętać, że skoki były wtedy dużo bardziej niebezpieczną dyscypliną. Na rozbiegu nie było torów, zjeżdżało się po prostu po igelicie, co dziś trudno sobie wyobrazić. I nie mieliśmy kasków, skakaliśmy w czapeczkach.
Baza wyników zawodów w skokach narciarskich Adama Kwiecińskiego wspomina o dwóch konkursach, w których udział wziął młody Pacyga. Nie był w nich skoczkiem z czołówki, ale też nie zamykał stawki zawodników, musiał więc dysponować przynajmniej przyzwoitymi umiejętnościami. W 1971 roku podczas mistrzostw Polski młodzików w Zakopanem zajął 23. miejsce w gronie 35 zawodników. Trzy lata później w Wiśle był 20. w stawce 75 skoczków. Spora część zawodników Julii Szklarska Poręba wówczas w Łomnicy oddała swoje ostatnie skoki w życiu.
Reszta miała dość
- Po tym wypadku trener zdecydował, że sekcja skoków w klubie zostaje zawieszona - wspomina obecny burmistrz Szklarskiej Poręby. - Trwało to chyba dwa miesiące. Następnie zakomunikowano nam, że kto chce dalej uprawiać skoki, ma zjawić się w konkretnym terminie na skoczni w Karpaczu. Spośród piętnastu skoczków przyjechało tylko czterech czy pięciu. Reszta miała dość. No i warunkiem wznowienia treningów było skakanie w kaskach.
- Mirek był z mojego rocznika. Razem poszliśmy do karpackiego liceum sportowego. Znaliśmy się dobrze, lubiliśmy się. To był spokojny, utalentowany chłopak, może trochę lekkoduch. Zdarzało mu się czasem czegoś zapomnieć. Nie zawsze był do treningu w stu procentach przygotowany sprzętowo - przypomina sobie Mirosław Graf, któremu jednak udało się otrząsnąć z traumatycznego przeżycia i jeszcze przez kilka lat kontynuował karierę skoczka.
Śmierć skoczka-lekarza
W ostatnich dekadach liczba tragicznych wypadków na skoczniach na szczęście mocno zmalała. W wyniku rozwoju technologii, zmian w w profilach skoczni, dyscyplina stała się dużo bezpieczniejsza. Do pewnego oczywiście stopnia, na tyle na ile sport ekstremalny można uczynić bezpiecznym. Przed niespełna dwoma laty miał miejsce ostatni jak dotąd śmiertelny upadek na skoczni narciarskiej.
9 lipca 2020 roku w godzinach wieczornych tragiczne informacje nadeszły ze szpitala uniwersyteckiego Besancon w Doubs. Poinformowano o śmierci 40-letniego Thomasa Lacroix, który kilka dni wcześniej doznał ciężkich obrażeń po upadku na skoczni w Premanon. Bezpośrednio po niefortunnym skoku nikt nie był w stanie znaleźć przyczyn tak dramatycznego wydarzenia. Lacroix miał nadal ważną licencję skoczka narciarskiego, pomimo iż od lat nie był czynnym sportowcem, skakał w pełnym sprzęcie, a na skoczni panowały bardzo dobre warunki. Po lądowaniu upadł i stracił przytomność.
Natychmiast przetransportowano go helikopterem do szpitala, gdzie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Jego stan od początku określano jako krytyczny. Na co dzień pracował jako lekarz internista w pobliskim Les Rousses. W 2010 roku był lekarzem ekipy francuskiej podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver.
-
Wojciechowski profesor
@Arturion
Wtedy już nie było, kilka lat wcześniej rozebrali. Natomiast wersję ze śmiercią Kwaka w NRD potwierdza też ówczesna prasa lokalna, krakowska (był zawodnikiem Startu Zakopane).
-
-
-
Skokownik weteran
Szkoda pani Stanisławy Pacygi(prawd. mamy). Musiała mocno przeżyć tragiczną śmierć syna(?).
-
-
Skokownik weteran
@Kolos
Co do Jana Kwaka, to dotarłem do informacji, że upadł na skoczni i zsuwał się z zeskoku głową w dół. Następnie uderzył głową w drzewo i na miejscu nastąpił zgon. Znalazłem też informacje mówiące o tym, że wypadek miał miejsce w Lublinie a nie w Zella-Mehlis. Co do artykułu na Wikipedii, to znałem go już wcześniej. Co ciekawe, nie zawiera informacji o Thomasie Lacroix.
-
Skokownik weteran
@Kolos
Ponadto Pacyga skakał jeszcze bez kasku. Fakt, że tory zwiększają bezpieczeństwo, ale pech to pech - z nim nigdy nic nie wiadomo. Poza tym porównanie to pokazuje, jak zmieniły się skoki przez 47 lat oraz to, że takie upadki są bardzo niebezpieczne. Jedno jest pewne - teraz jest bezpieczniej.
-
Kolos profesor
@Skokownik
To jest absolutnie nie porównywalne, kiedyś nie było torów najazdowych więc jak się upadło na rozbiegu to można było spaść jakkolwiek - można było mieć tyle szczęścia co nie dawno wspominany Vinco Bogataj albo tragicznego pecha jak Mirosław Pacyga. Teraz jest o niebo bezpiecznej. Są tory, więc praktycznie nie da się na rozbiegu upaść, a jeśli nawet to skutki są mniejsze, upadek jest bardziej kontrolowany i raczej nie zachaczy się o bandy czy o coś.
-
Lataj profesor
Szkoda, że tak tragiczne wydarzenia przyczyniły się do wygaśnięcia skoków w Sudetach. Moglibyśmy pozyskiwać więcej potencjalnych talentów, jakby PZN sypnął groszem i coś dał na remont kompleksu w Karpaczu i stworzenie struktur.
-
Skokownik weteran
Po tym, jak poznałem historię Pacygi zorientowałem się, ile szczęścia miała Chinka Xinyue Chang, gdy spadła z progu podczas PŚ w Ljubnie. Mirosław Graf był bardzo dzielny, że opowiedział o swoim tragicznie zmarłym kumplu. Szkoda, że to przypadkowe zdarzenie praktycznie zlikwidowało skoki w Szklarskiej Porębie oraz że wielu skoczków już nie chciało dalej skakać. Brawo dla pana Grafa za otrząśnięcie się i kontynuowanie kariery!
-
Kolos profesor
Redakcja mogła podać linka do tej listy śmiertelnych przypadków na skoczni - nie każdy zna norweski... Trochę mi zajęło żeby znaleść ją...
Co do Jana Kwaka to krótką notkę o jego śmierci podał np. Dziennik Polski, jednak bez szczegółów. Być może ktoś ma dostęp do Przeglądu Sportowego z tego roku i może coś więcej tam napisali. Sam wypadek miał miejsce 6 lutego 1969 r.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się