Arabia Saudyjska jedynym kandydatem do organizacji Zimowych Igrzysk Azjatyckich

  • 2022-08-09 07:23

Arabia Saudyjska jest oficjalnym i jedynym kandydatem do organizacji Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2029 roku. Impreza ta po raz ostatni odbyła się w 2017 roku w Sapporo i wydawałoby się, że może to być jej ostatnia edycja, bowiem nie było chętnych do organizacji kolejnych. Ale do gry weszli arabscy szejkowie.

ZIA to impreza, która odbywa się nieregularnie od 1986 roku. Do tej pory rozegrano osiem edycji w czterech krajach - Japonii, Chinach, Korei Południowej i Kazachstanie. Odstępy pomiędzy poszczególnymi imprezami bywały nawet sześcioletnie, choć zdarzyło się, że na kolejną edycję czekano tylko trzy lata. Sześciokrotnie w programie imprezy figurowały skoki narciarskie (trzy razy jako konkurencja pokazowa), jest to więc dyscyplina, którą organizator może potraktować fakultatywnie i, w zależności od swoich możliwości, włączyć ją bądź nie do programu igrzysk.

W 2017 roku w Sapporo złote medale zdobyli etatowi dziś kadrowicze japońscy Yukiya Sato i Naoki Nakamura. Dwa srebra zgarnął Yuken Iwasa, a brązowymi medalami podzielili się Kazachowie - Siergiej Tkaczenko i Marat Żaparow. W konkursie drużynowym najlepsza okazała się ekipa japońska, wyprzedzając drużynę Kazachstanu i Korei Południowej.

Trudno na ten moment wyrokować czy skoki mają szansę stać się częścią imprezy planowanej na 2029 rok, mając jednak świadomość gigantomanii arabskich szejków nie można tego wykluczyć, zwłaszcza, że w tamtejszych mediach już teraz pisze się o tym, że kolejnym krokiem dla Arabii Saudyjskiej będzie impreza jeszcze wyższej rangi. -  Będzie to pierwszy krok na zaśnieżonej drodze Arabii Saudyjskiej do organizacji światowych imprez zimowych. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2034 powinny być kolejnym naturalnym przystankiem - pisze portal Saudi Sports.

- Ubieganie się o organizację Zimowych Igrzysk Azjatyckich potwierdza różnorodność geograficzną i środowiskową naszego królestwa, które chce się dzielić swoimi dobrami z azjatycką rodziną olimpijską - powiedział książę Abd al-Aziz ibn Turki al-Fajsal Al Su’ud kierowca wyścigowy i przewodniczący Saudyjskiego Komitetu Olimpijskiego. - Jesteśmy wyjątkowo podekscytowani, że będziemy mogli przywitać azjatyckich entuzjastów sportów zimowych w 2029 roku.

Impreza miałaby się odbyć w położonej na północnym zachodzie prowincji Tabuk, konkretnie na terenie powstającego ośrodka sportów zimowych Trojena, który zlokalizowany będzie w pobliżu także rodzącego się dopiero miasta Neom. Cały projekt budowy metropolii opiewa na 500 miliardów dolarów. Na omawianym obszarze wznoszą się góry na wysokość ponad 2600 m n.p.m., jednak opady śniegu nie są tam wyjątkowo częstym zjawiskiem. "Błękitne wody Morza Czerwonego, piękno pasm górskich i złote wydmy pustyni zapewnią narciarzom jedyne w swoim rodzaju doświadczenia, które łączą te różnorodne środowiska z momentami pełnymi zabawy i przygód" - czytamy w oświadczeniu następcy tronu Mohammeda bin Salmana.

Decyzja dotycząca przyznania praw organizacji Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2029 roku zapadnie podczas kongresu Olimpijskiej Rady Azji w Kambodży w październiku tego roku. Arabia Saudyjska jest jedynym kandydatem, zatem trudno spodziewać się innego rozstrzygnięcia niż takiego, które będzie pozytywną wiadomością dla Arabów. 

W ramach ciekawostki przypomnijmy, że w przeszłości pojawiały się już luźne plany związane z budową skoczni narciarskich na Półwyspie Arabskim. Z rzeczywistością miały mniej więcej tyle samo wspólnego co Baśnie z tysiąca i jeden nocy (albo nawet mniej), jednak na tę okoliczność warto je przywołać. W 2004 roku kontrowersyjny projekt powstał w głowie szejka z Bahrajnu, Hamada Ibna Isaa Al-Khalifa. W swoim kraju o gorącym klimacie zapragnął mieć "krainę lodową", a jednym z obiektów sportowych wchodzących w jej skład miała być skocznia narciarska. Koszt tego przedsięwzięcia opiewał na sumę około 500 milionów dolarów.

W 2018 roku w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Bild Walter Hofer opowiedział o dalekosiężnych planach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. - Marzymy o rozszerzeniu cyklu Pucharu Świata. Oczywiście, że skoki mają odbywać się na śniegu, ale zimowy krajobraz nie jest do tego potrzebny. W kręgu naszych zainteresowań jest Azja i Bliski Wschód. Planowana jest hala narciarska w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13226) komentarze: (58)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Przy okazji Soczi Rosjanie postawili też dwa inne kompleksy skoczni regularnie goszczące zawody PŚ i LGP czyli Nizny Tagil i Czajkowski czyli myśl olimpijską nie poszła całkiem na marne. Tyle, że teraz to nie ma znaczenia wobec banu nałożonego na Rosję. Oby jak najdłużej trwającego.

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Kto bogatemu zabroni... Ale to trochę wkurzające. Choć najbardziej mnie wkurza Soczi, bo tam zrobiono jeden wielki przewał z organizacją Igrzysk. Tyle dobrego, że Kamil wygrał dwa razy. Ale tamtych skoczni żal.

  • Kolos profesor
    @Lataj

    Miało być K-125 mój błąd.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Dziś prędzej od zera budują K-125.

    @Arturion
    A mogą sobie istnieć do 2 lat po ZIA, a odrestaurują na ZIO 2034 (jak się odbędą), skoro stadiony budowane specjalnie na mundial mają mieć podobną żywotność.

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Jeśli TAM powstaną skocznie FIS na pewno nie odmówi homologacji. Tu raczej zastanawiamy się, czy te skocznie długo będą istnieć.

  • Kolos profesor
    @Lataj

    Przepisy nic nie mówią o skoczni w hali, więc przynajmniej w teorii za to FIS nie może odmówić homologacji. Po za tym homologuje się sam obiekt (jego parametry techniczne) a nie otoczenie. A myślę, że jeśli wybudują skocznie to w standartowych parametrach K-95/K-120 więc raczej spełnią normy zapisane w przepisach.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Wybudowanie skoczni to nie to samo co organizacja konkursu. Nawet jak nie zabraniają wybudowania, to mogą nie przyznać homologacji, powołując się na przepisy.

  • Kolos profesor
    @Lataj

    Nie pisałem nic o skoczni w hali. Akurat w tym przypadku wystarczy igielit i po problemie ze śniegiem. Po za tym z tego co wiem to obecne przepisy FIS-u w żaden sposób nie zakazują budowy skoczni pod dachem.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Hmmm, tylko jak zatem będzie wyglądać skakanie pod dachem i jak FIS na to zezwoli? W drodze wyjątku czy przepisy na to zezwalają albo będą pod to zmodyfikowane? I czy będzie jakieś złudzenie wiatru na świeżym powietrzu, żeby skakanie w hali bardziej przypominało to samo na odkrytej skoczni?

  • Kolos profesor
    @Pavel

    To już jest problem poszczególnych tych państw, związku z Arabią Saudyjską nie widzę. Jeśli jest perspektywa skoczni narciarskiej na półwyspie arabskim (czy innym egzotycznym miejscu) to każdy prawdziwy fan skoków powinien się tym cieszyć a nie wymyślać pseudoproblemy.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tak w sumie to z połowa a przynajmniej spora część konkurencji zimowych (w ramach IO czy ZIA) i tak odbywa się w halach i nie ma znaczenia ich lokalizacja bo gdzie by nie były to i tak je trzeba sztucznie chłodzić. Te halowe dyscypliny to holej na lodzie, curling i całe łyżwiarstwo (figurowe, szybkie, short track). Także stok narciarski pod dachem to już nie jest żadne dziwo bo taki stok już istnieje. W Dubaju jest nawet cały kryty, halowy ośrodek narciarski.

  • Lataj profesor
    @Pavel

    Już w Pragelato poszła na śmietnik. A szkoda, bo Włosi obecnie nie mają w swoim kraju bazy treningowej.

  • Lataj profesor
    @Arturion

    Mimo wszystko skoki nadal się kojarzą ze śniegiem.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Tak wspaniała jak ta w Korei, Turynie czy Soczi, po imprezie w śmieci.

  • Kolos profesor
    @Lataj

    Raczej nic na to nie wskazuje, Austriacy nawet w 1/100 tak nie dominują w skokach jak np. Chińczycy w ping-pongu (A i ping-pong nie upadł mimo masowego naturalizowania Chińczyków). W skokach są jeszcze przynajniej trzy równorzędne nacje (Niemcy, Norwegia, Słowenia) i żadnych naturalizacji na potęgę nigdy nie było, mimo iż względnie łatwo zmienić reprezentację w skokach . Owszem swego czasu Holandię reprezentowało dwóch naturalizowanych Austriaków ale jeden z nich i tak był w połowie Holendrem a po za tym to raczej był wyjątek niż reguła.

  • Kolos profesor

    Arabia saudyjska na zimowych igrzyskach debiutowała w tym roku w Pekinie, wystawiła jednego zawodnika w narciarstwie alpejskim i nie był to naturalizowany obcokrajowiec.

    W ogóle perspektywa wybudowania skoczni narciarskiej w Arabii Saudyjskiej jest wspaniała i na tym powinniśmy się skupić. A nie zajmować się śmiesznymi dywagacjami na temat kosztów czy ekologii.

  • Arturion profesor
    @Pavel

    Dowolną flagę, ale z poza TOP-6. :-)
    EDIT - a nawet TOP-16. Niech reszta świata też ma szanse. :-)

  • Arturion profesor
    @Lataj

    W zasadzie to nie wiadomo, czy nie chcą tych igrzysk właśnie na igelicie zrobić.

  • Arturion profesor
    @Pavel

    Zgadzam się, że Saudowie nie będą długo inwestować w coś, co tam nie ma racji bytu, mimo gór, czasami chłodnych. Ot, raz, dla szpanu. Zrobią te Igrzyska, potem może ZIO i to wszystko. Zapewne też sobie sprowadzą zawodników na te kilka sezonów. A może tylko na ewentualny olimpijski, bo nie wiadomo, czy w tej azjatyckiej imprezie w ogóle będą skoki.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Ja ogólnie wyszedłbym z inicjatywą, że w PŚ będzie mógł startować każdy Austriak, który chce, bez względu na limity, pod warunkiem, że wybierze sobie dowolną flagę przed nazwiskiem w grafice. Wtedy będziemy mogli udawać, że skoki uprawia cały świat.

  • Matthias88 doświadczony

    Zimowe igrzyska olimpijskie powinny się kojarzyć z krajem o chłodnym, zimnym klimacie. A tu co? Zbudują skocznię w hali?

  • Pavel profesor
    @Lataj

    Ping pong poszedł tą drogą i teraz ta dyscyplina jest bardzo zabawna.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Może nie miałbym nic przeciwko startującym Arabom, gdyby mogli u siebie przez cały rok ćwiczyć na igelicie zamiast chemicznym śniegu, który jest sztucznie utrzymywany na zeskoku za bajońskie sumy. Przypominam, że tam woda jest droższa od ropy.

    @Pavel
    Pewnie nie martwi się aż tak ekologią, skoro jest bardzo przyzwyczajony do smogu w polskich górach i norm jakości powietrza przekroczonych o kilkaset %.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Wiadomości o skokach narciarskich z 2062: Dyrektor Pucharu Świata rozważa reformę sportu po tym, jak okazało się, że 13 czołowych zawodników PŚ pochodzi z Austrii, a 14. skoczek to naturalizowany Austriak, który skacze dla Arabii Saudyjskiej.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Dlatego napisałem "pierwszy reprezentant Arabii Saudyjskiej" a nie "pierwszy Saudyjczyk". Generalnie podejrzewam, że naturalizować będą. W krajach arabskich w wielu dyscyplinach to norma.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Coś czuję, że ten pierwszy reprezentant Arabii Saudyjskiej narodził się już gdzieś w jakiejś zapadłej tyrolskiej wiosce. Na bank. :)

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Pomiędzy 40 stopni, a 0 masz całą skalę, która w uniemożliwia organizację zimowych konkursów na powietrzu, ewentualnie definiuje ich rozgrywanie na chemicznym śniegu z pustynią dookoła. Co kto lubi, dla mnie będzie to tak samo sztuczne jak MŚ w Katarze rozgrywane w listopadzie i na stadionach, które po imprezie idą w śmieci.

    Akurat bawią się za nasze pieniądze i fundujesz im te fanaberie coraz wyższymi cenami paliwa ;)

    Co do ekologii, to nie wiem czy chciałbyś mieszkać w krajach, które mają ją gdzieś. Nie wiem czy wiesz jak wyglądają rzeki w Indiach czy Indonezji? Płynący ściek. W Chinach jest taki smog, że rzadko możesz sobie pooglądać niebo, a na Syberii wokół zakładów przemysłowych pada czarny śnieg. Wybacz, ale banialuki o "zblazowanej Europie" może pisać tylko człowiek, który nie wychylił nosa dalej niż swój kraj, szczególnie jak jest to kraj europejski. Polecam wycieczki, szczególnie do Azji, wtedy na własne oczy można się przekonać czym kończy się zupełne pomijanie ekologii. Miałem okazję być w Indiach, Indonezji, Pakistanie i Bangladeszu, wierz na słowo, lub przekonaj się sam, nie chciałbyś się tam przeprowadzić. Szczególnie jak twój status społeczny nie pozwalałby ci mieszkać w oderwaniu od otaczającego świata.

    I nie, nie będzie żadnego rozwoju "sportów zimowych" w Arabii. Po ewentualnej imprezie pozostanie kurort dla elity a cała reszta pójdzie w śmieci. Co więcej możesz się bardzo zdziwić jak uważasz, że zobaczysz skoczka z Arabii, prędzej "kupią" sobie jakiegoś Austriaka czy Norwega z zaplecza, wystarczy spojrzeć jak wyglądała kadra Kataru podczas MS w piłce ręcznej rozgrywanych w ich kraju ;)

  • Kolos profesor

    Widzę, że niektórzy nadal nie mogą uwierzyć, że w Arabii Saudyjskiej występują temperatury niższe niż 40 stopni celcjusza, ani, że występują tam góry wyższe niż jakiekolwiek w Polsce.

    Po za tym wystarczyłoby wczytać się w artykuł na górze z którego wynika, że Saudyjczycy budują całą metropolię za 500 miliardów dolarów, więc przy tym koszty organizacji takiej imprezki jak Zimowe Igrzyska Azjatyckie i budowa centrum sportów zimowych to są drobne których Saudyjczycy nawet nie poczują. Tak więc niech się bawią, nasze pieniądze na to nie idą, a rozszerzenie świata sportów zimowych o Arabię Saudyjską to wyłącznie same korzyści dla całego sportu.

    Oczywiście już pomijam śmieszne dywagacje o ekologii, to może działa na zblazowaną Europę zachodnią ale nie na Saudyjczyków.

    Zamiast śmiesznych dywagwcji jak to źle, że w świecie sportu dzieje się (będzie się dziać) coś ciekawego i nowatorskiego proponuję raczej rozpocząć odliczanie kiedy na skoczni narciarskie zobaczymy pierwszego reprezentanta Arabii Saudyjskiej.

  • Lataj profesor
    @Adrian AZ

    Muszą w takim razie przenieść z warunków laboratoryjnych produkcję H2O :P

  • Adrian AZ profesor
    @Arturion

    Da się, tylko jaki to ma sens? Do produkcji tak dużych ilości śniegu, potrzeba ogromnych ilości wody, w czasie, gdy ciągle występują susze i wiele mówi się o oszczędzaniu wody. Poza tym produkcja śniegu jest bardzo energochłonna, a produkcja energii wiąże się z emisją CO2. Niestety kraje arabskie mają raczej w poważaniu ekologię.

  • Arturion profesor
    @Adrian AZ

    Wszystko da się wyprodukować. Kwestia ceny. A "troska o ekologię" dotyczy tylko krajów "na widelcu". Obecnie np. nas.

  • Adrian AZ profesor

    Zawody w narciarstwie alpejskim będą odbywać się na klimatyzowanych stokach, zaś biegi i skoki w ogromnej hali na pustyni. Wszystko oczywiście na sztucznym śniegu, wszak mowa tu o kraju, gdzie zimą (poza wyższymi partiami gór) ciężko uświadczyć choćby płatek śniegu. Ciekawe skąd wezmą tyle wody do jego produkcji, w końcu Arabia to jedno z najsuchszych państw na świecie, gdzie opady deszczu występują kilka razy w roku. Oczywiście wszystko odbędzie się z poszanowaniem praw człowieka i ekologii.

  • Arturion profesor
    @dervish

    "a w Arabii woda droższa od ropy".
    Ale petrodolary lżejsze od łabędziego puchu. ;-)

  • Arturion profesor

    Nie czytałem jeszcze komentarzy poniższych, ale napiszę tak: wiedziałem! Kto bogatemu zabroni? Jak zechcą to i ZIO zrobią... I w sumie nie jestem na nie. Może jakieś popularny sporty ustąpią w tym momencie kalendarza Saudom!!! ;-)

  • Kolos profesor
    @Fan Tkaczenki i Aalto

    A to prawda niestety. Ja nawet kibicowałem kandydaturze Kataru, no a potem wyszło co wyszło.

  • Mucha125 profesor
    @dejw

    Mogą sponsorować na pewno. Techniczne to trudne zagadnienie prawne do kogo należy księżyc i jak traktować własność tam.

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @Kolos

    Gdyby nie oczywista kaska pod stołem to nie miałbym nic przeciwko (może poza terminem)

  • dejw profesor
    @Mucha125

    A to księżyc i Mars już oficjalnie zostały kupione przez szejków na własność?

  • Mucha125 profesor
    @dervish

    Nie mogę się doczekać kiedy Arabia będzie się starała igrzyska robić na Marsie lub Księżycu

  • dervish profesor

    Dobry news na Prima Aprilis. Niestety to rzeczywistość.


    Co do sztucznego śniegu który można produkować i utrzymywać nawet w temperaturach kilka-kilkanascie stopni powyżej zera: potrzeba do tego mnóstwo wody, a w Arabii woda droższa od ropy. ;)

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Nie kłamie i o czymś mówi. Przynajmniej tyle, że w Arabii Saudyjskiej nie występuje tylko temperatury 40+ stopni celcjusza jak ci się dotąd wydawało.

  • Kolos profesor
    @Cinu

    Średnia dla miasta u podnóża gór. Same obiekty pewnie będą ulokowane bardziej w górach więc temperatury będą jeszcze niższe.

    Zaś na samą średną 10,5 stopnia składa się rozpiętość między 5 a 18 stopni (0rzynajniej tak podają), niby sporo ale nie tyle żeby się nic nie dało zorganizować. Przyczym podkreślam to średnia dla miasta Tabuk a nie dla całego regionu ani dla tamtejszych gór. W samym mieście obiektów sportowych do Igrzysk azjatyckich nie będzie.

    Oczywiście nie należy też zapominać o nowoczesnych technologiach.

  • Lataj profesor
    @Kolos

    Zyskają na pewno ci, co wybudują infrastrukturę. To, czy organizatorzy ogłoszą chęć organizowania dalszych zawodów i jak się utrzymają, to już inna sprawa.

    Jak średnia temperatura wynosi 10°C, to nie znaczy, że tyle jest cały czas. Przy takich temperaturach nawet odwoływano zawody PŚ. Zatem na zawody na świeżym powietrzu nie ma tam szans. Chyba że wymyślą jakiś superśnieg, który się nie rozpuści, a z pewnością jest mocno chemiczny.

  • Cinu profesor
    @Kolos

    Średnia 10,5 to jest dla ciebie zimowo? To więcej niż średnia Zakopanego w maju i wrześniu. Nie powiedziałbym, że wtedy jest w Zakopanem zimowo. Wtedy nawet w tatrach nie ma śniegu.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Średnia kłamie, a w zasadzie trzeba umieć ją interpretować, średnia temperatura w lipcu dla Polski to 19 stopni.

  • Stajenny_ironiczniie bywalec
    @Kolos

    I co ta temperatura ma do sensu organizowania tam igrzysk, nawet komediowych azjatyckich? Na Saharze też spokojnie można zbudować tor F1, zadałeś ty sobie człowieku kiedyś pytanie przed lustrem (dotyczy wielu twoich "pomysłów"): PO JASNY WUJ?

  • Kolos profesor

    Tutaj np. wykres dla miasta Tabruk:

    https://pl.climate-data[***]azja/arabia-saudyjska/tabuk-region/tabuk-5870/#temperature-graph

    W styczniu jest tam stosunkowo zimowo - pewnie Pavel przeżyje szok, że średnia temperatura dla stycznia to 10,5 stopnia celcjusza :) Tak w Arabii Saudyjskiej i takie temperatury występują nie tylko 40+
    A oczywiście mówimy o mieście leżącym u podnóża gór. W samych górach będzie jeszcze zimniej.

    Wszystko zależy od dokładnej lokalizacji poszczególnych aren sportowych.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Ciepłe góry na wysokości 2600 m nad poziomem morza? To chyba tylko w twojej rzeczywistości :) Tam jest, przynajmniej w sych górach zimowe warunki jak trzeba.

    Tak w ogóle jak Arabowie chcą to niech wydają pieniądze na co chcą. Skoki narciarskie tylko na tym zyskają a nikt nie straci (bo przecież nie Saudyjczycy). Na szczęście ty o niczym nie decydujesz - w przeciwnym razie cały świat to byłby zarośnięty ugór no tobie się nigdy nic nie opłaca budować/organizować.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Śnieg bywa i na Saharze, tylko co z tego? To ciepłe i suche góry i nie ma szans na zawody na powietrzu, chyba że na jakimś magicznym, chemicznym śniegu. O minusach pisałem niżej przede wszystkim względy ekologiczne i klimat, plus byłyby to kolejne IO w państwie odbiegającym daleko od norm etycznych przyjętych w naszej kulturze.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    Jak chcą niech robią

    To na pewno jest coś nowego dla skoków także. Jednak inna rzecz mnie martwi - czy prawa pracowników będą podobne do tych co w Katarze...

  • Kolos profesor
    @Fan Tkaczenki i Aalto

    W sumie nie wiem co jest absurdalne w mundialu w Katarze? Naprawdę myślisz, że w Katarze nie grali w piłkę nożną przed przyznaniem im organizacji mistrzostw świata?

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Chyba nie przeczytałeś artykułu, planowane igrzyska azjatyckie odbędą się na terenie leżącym 2600 metrów nad poziomem morza (prowincja Tabuk) , tam upałów nie ma. A nawet bywa śnieg.

    Jak dla mnie to dobrze, że zimowe sporty chce się rozwijać w miejscach bardziej egzotycznych. Przecież to same korzyści i zero wad.

  • Lataj profesor
    @Fan Tkaczenki i Aalto

    Zresztą niejedna osoba.

  • Wojciechowski profesor

    A bobsleje zorganizują na Jamajce. Tam przynajmniej tor się przyda!

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor

    Absurdalny mundial w Katarze to i absurdalne igrzyska w Arabii Saudyjskiej. Ktoś ma tam chyba nierówno pod sufitem.

  • Lataj profesor

    Gdzie dwóch rodaków, tam 3 opinie :)

    Nie wierzę, żeby cokolwiek z tych konkurencji miało się odbyć na świeżym powietrzu. To wszystko może się odbywać co najwyżej w mocno kosztownej oszklonej hali, do tego mocno wentylowanej, aby sztucznie wygenerowany śnieg za ogromne pieniądze się nie roztopił. Widok na górzyste pustynie może będzie, ale zapomnijcie o ich klimacie. Do tego dochodzi kwestia eksploatacji tych obiektów. Powinny w jakiś sposób zarabiać na siebie, żeby nie stały się finansową katastrofą. Najpewniej będą wykorzystywane w innych celach niż uprawa sportów zimowych (oczywiście na czas pomiędzy ZIA a ewentualnymi ZIO), jak np. skocznie w Pjongczangu czy Zhangjiakou. W samą budowę zimowej areny nie wątpię, skoro szejkowie mają zapędy i rozmach, żeby utworzyć ultranowoczesne miasto na pustyni. Nie mówiąc już o tym, że Hofer popierał zawody w miejscu, którego idea zakłada tak wysokie nakłady na wydumany projekt.

  • Pavel profesor

    Katar dostał oderwany od rzeczywistości mundial to ich rywal Arabia chce oderwane od rzeczywistości igrzyska. Pomijam kuriozum organizacji zimowych imprez w jednym z najcieplejszych miejsc na ziemii to na dodatek aspekt moralny jest bardzo widoczny. Po pierwsze produkcja śniegu w takich temperaturach będzie niezwykle energorzerna, pochłonie masę cennej wody i będzie pozbawiona sensu i logiki. Po drugie zapomnijcie o konkurencjach na powietrzu, jedynie molochy zamknięte o sztucznie utrzymywanych warunkach. Kolejny przejaw megalomanii krajów z tamtego rejonu napędzanych petrodolarami.

  • Kolos profesor

    Nic tylko przyklasnąć tej inicjatywie. Oby doszło do skutku to ZIA w Arabii Saudyjskiej i oby tam były skoki :) A nawet jeśli nie będzie skoków to i tak będzie to krok w ciekawą stronę :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl