Inwestycje w Rasnovie, na horyzoncie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży

  • 2023-09-02 12:28

Trambulina Valea Cărbunării w Rasnovie jest bez wątpienia jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków skoków narciarskich. W ostatnich latach rozegrano tam mistrzostwa świata juniorów oraz zawody zaliczane do wszystkich cykli FIS, włącznie z Pucharem Świata mężczyzn. Na horyzoncie tamtejszych działaczy jest już kolejna znacząca impreza.

Puiui Gaspar, sekretarz generalny Rumuńskiej Federacji Narciarsko-Biathlonowej, przed kilkoma dniami temu wziął udział wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Rasnov i Ministrem Rozwoju, Robót Publicznych i Administracji Adrianem Veșteą w posiedzeniu Krajowej Spółki Inwestycyjnej. Tematem spotkania był projekt „Modernizacji, rozbudowy i wyposażenia Bazy Olimpijskiej do sportów zimowych – Valea Carbunării Râșnov”.

Ośrodek ma zostać wzbogacony o nowoczesne sale konferencyjne, sale fitness, nowe szatnie, toalety i inne elementy niezbędne do posiadania bazy o możliwie najwyższym standardzie. Działacze są przekonani, że po realizacji tych celów, do Rumunii wróci Puchar Świata mężczyzn, który nie odbędzie się tam najbliższej zimy. Ani słowa nie ma jednak o siatkach przeciwwietrznych, a to ich brak okazał się najbardziej dokuczliwy podczas zawodów PŚ rozegranych w lutym.

Rasnov jest w tej chwili najpoważniejszym kandydatem do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2028, imprezy rozgrywanej co cztery lata począwszy od 2012 roku, kiedy wydarzenie gościł Innsbruck. Cztery lat później rolę gospodarza przejęło Lillehammer, w 2020 roku Lozanna, a najbliższe igrzyska odbędą się w Korei Połudnowej, w prowincji Gangwon. W zawodach mogą brać udział zawodnicy i zawodniczki w wieku od 14 do 18 lat. Wśród medalistów w skokach narciarskich widnieją tak wielkie nazwiska jak Anze Lanisek, Marius Lindvik, Sara Takanashi, Katharina Althaus, Ursa Bogataj czy Ema Klinec.

Rozbudowa ośrodka w Rasnovie wpisuje się w szerszą rumuńską ofensywę dotyczącą rozbudowy infrastruktury sportowej. Jak podsumowuje portal Stiripesurse.ro "Inwestycje w infrastrukturę sportową mają szersze implikacje społeczne. Tworzą miejsca pracy, promują zdrowy tryb życia i zaszczepiają poczucie dumy narodowej. Zdrowe społeczeństwo otoczone sportem i aktywnością fizyczną to społeczeństwo, które inwestuje w swoją przyszłość. Oczywiste jest, że Rumunia wzmacnia swoją pozycję w świecie sportu, zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej. Modernizacja i inwestycje w infrastrukturę sportową odzwierciedlają zaangażowanie kraju we wspieranie i rozwój talentów, przy jednoczesnym promowaniu aktywnego i zdrowego stylu życia wśród obywateli".


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3387) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Lataj profesor
    @janbombek

    Albo "jedyny słuszny wybór".

  • Lataj profesor
    @janbombek

    Jak dla mnie to jest wodolejstwo. Jak niby inwestycje w sport budują poczucie dumy narodowej? Nie zdziwiłbym się, jakby autor tego artykułu żył jeszcze w epoce PRL-u na długo przed obaleniem Ceausescu. Jednak nic nie było tu m.in. o "zdrajcy narodu", ale i tak coś napisali, byle tekst ładnie wyglądał.

  • Tomek88 profesor

    Bardzo dobrze, niech Rumuni inwestują w skoki. Mają kilku skoczków, przy odpowiedniej infrastrukturze zainteresowanie dyscypliną na pewno wzrośnie.

    Trzymam za nick kciuki, liczę że zrealizują swoje plany, dostaną igrzyska młodzieży a także powrócą na mapę Pucharu Świata.

  • FankaPilcha stały bywalec
    @maciek0932

    Nie bez znaczenia jest tu fakt, że któryś z rządzących w Rumunii jest wielkim fanem skoków i pewnie stąd nakłady na tę dyscyplinę są większe niż wynikałoby to ze zdrowego rozsądku.

  • Arturion profesor
    @janbombek

    Nie. Piszesz o sprawach, które miały miejsce jeszcze przed moim dzieciństwem. :-)
    No, może ten z Bonn, to się czasami pojawiał. ;-)
    Generalnie była to "mowa-trawa" w stylu: "Inwestycje w infrastrukturę sportową mają szersze implikacje społeczne". O dumie narodowej też bywało, jak już stalinizm pożegnano.
    "Modernizacja i inwestycje w infrastrukturę sportową odzwierciedlają zaangażowanie kraju we wspieranie i rozwój talentów, przy jednoczesnym promowaniu aktywnego i zdrowego stylu życia wśród obywateli". Normalnie jak za Gierka, a i Jaruzela też. ;-)

  • janbombek doświadczony
    @Arturion

    Ale tam był jeszcze: zapluty karzeł reakcji, wywrotowiec z Bonn, wróg ludu, przejściowe kłopoty w zaopatrzeniu wywołane przez spekulantów, a tu nie ma o nich mowy.

  • Arturion profesor
    @janbombek

    Powiadasz? Ja w młodości (PRL) byłem takim językiem osaczony z każdej strony... ;-)

  • janbombek doświadczony

    Ładnie napisane: " Inwestycje w infrastrukturę sportową mają szersze implikacje społeczne. Tworzą miejsca pracy, promują zdrowy tryb życia i zaszczepiają poczucie dumy narodowej. Zdrowe społeczeństwo otoczone sportem i aktywnością fizyczną to społeczeństwo, które inwestuje w swoją przyszłość". Warto by się kierować takimi zasadami.

  • maciek0932 doświadczony
    @Arturion

    Na siatki może i się znajdzie, ale na dużą skocznię na pewno nie.

  • Mucha125 profesor
    @Arturion

    Na siatki powinien naciskać FIS. Bo bez siatek skoki nie przetrwają bo klimat się zmienia. A to w konsekwencji wiatr się zmaga

  • Arturion profesor
    @maciek0932

    Ale na te siatki, to chyba ich stać? ;-)

  • maciek0932 doświadczony
    @Arturion

    Cały ten kompleks powstał za pieniądze OMV. OK, Rumuni może i mają coraz więcej kasy na rozwój skoków ale nie tyle, aby brać się za budowę dużej skoczni. Jakiś Rumun musiał by chyba wskoczyć do ścisłej czołówki, żeby kasa się znalazła. Choć duża skocznia na pewno by się tam przydała.

  • Arturion profesor

    "Ani słowa nie ma jednak o siatkach przeciwwietrznych". Ani o modernizacji obiektu (zwłaszcza zeskoku), ani o planach budowy dużej skoczni... Ale centrum konferencyjne na pewno się oficjelom spodoba. Jeszcze powinni dołożyć tradycyjną, "ruską banię", a może raczej "fińską saunę". ;-)
    Ale dobrze, że chcą jednak skoki nadal mieć.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl