Dlaczego Polacy nie latają na mamutach?
Sztab szkoleniowy podjął decyzję, że Polacy nie wystąpią na konkursach lotów w niemieckim Oberstdorfie. Ponieważ to już druga skocznia mamucia, na której w tym sezonie nie pojawi się żaden polski skoczek, spytaliśmy trenerów, dlaczego Polacy nie lubią w tym roku mamutów.
"My od razu zakładaliśmy, że ta grupa, która będzie się przygotowywać do MŚ, nie pojedzie do Oberstdorfu. A potem jeszcze wypadły w tym samym terminie Mistrzostwa Polski, na których chcą być inni zawodnicy. Więc po prostu nie ma kogo wysłać" - uzasadnił trener kadry A Łukasz Kruczek.
Zdanie Kruczka podziela również Hannu Lepistö: "Nie ma sensu, by zawodnicy, którzy są w słabej formie jeździli na mamuta a polscy skoczkowie w tej chwili niestety są w słabej formie. W dodatku Puchar Świata w Oberstdorfie jest na tydzień przed Mistrzostwami Świata. A tam pierwszy konkurs jest na skoczni normalnej. Myślę, że obsada konkursu w Oberstdorfie nie będzie pełna. A niektórzy ze skoczków, którzy tam pojadą, mogą miec później kłopot z przestawieniem się na skocznię K-90. Będzie to dotyczyć skoczków w słabszej formie. Bo skoczków którzy są w szczytowej formie - jak np. Gregor Schlierenzauer - występ na mamucie tylko wzmocni" - uważa fiński trener.
Decyzja o nie wysyłaniu zawodników kadry A na loty wydaje się być zasadna. Ale dlaczego nie wysłać na te zawody młodszych sportowców - choćby jako przedskoczków, by oskakiwali się na największych skoczniach świata i nabierali doświadczenia? "Żeby jechać na mamuta trzeba naprawdę dobrze skakać. Jak się wystawi zawodnika bez formy - może się to bardzo źle skończyć. To nie jest skakanie na skoczniach dużych. Więc nie sięgajmy za głęboko do rezerw. Na lotach nawet w roli przedskoczków występują doświadczeni zawodnicy a FIS ze względów bezpieczeństwa ustanowiła granicę wiekową" - uzasadnił swą decyzję Łukasz Kruczek. Dodał jednak, że to już koniec z odpuszczaniem lotów narciarskich i zarówno w Vikersund jak i w Planicy polscy skoczkowie pojawią się na pewno.