Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ 2015: Kandydatura Zakopanego oficjalnie przyjęta


Niedawno informowaliśmy o planach Zakopanego związanych z ubieganiem się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2015 roku. Dyrektor odpowiedzialna za starania tego miasta, Zofia Kiełpińska, poinformowała, że kandydatura została już oficjalnie przyjęta przez władze FIS.

"Przyjęcie aplikacji przez Federację Narciarską oznacza, że nasza dokumentacja jest kompletna. Zakopane dwukrotnie bez powodzenia kandydowało do organizacji mistrzostw świata. Dziś mamy większe doświadczenie w konstruowaniu i prezentowaniu wniosku, a także jako kandydat możliwość podglądania organizatorów kolejnych mistrzostw w Oslo (2011) i Val di Fiemme (2013)" - powiedziała PAP dyrektor Kiełpińska.

Zwycięzcę wyścigu o organizację imprezy poznamy w maju przyszłego roku w Turcji. W szranki obok Zakopanego staną jeszcze na pewno szwedzkie Falun i niemiecki Oberstdorf.

Zakopane trzykrotnie do tej pory było organizatorem MŚ w narciarstwie klasycznym. - po raz pierwszy w 1929 roku. Konkurs skoków wygrali wtedy Norwegowie - Sigmund Ruud przed Kristianem Johanssonem i Hansem Kleppenem. Pod Wielką Krokiew przybyło 10 000 kibiców. Skoczkowie rywalizowali w temperaturze -30 stopni. 10 lat później podczas kolejnych Mistrzostwa Świata w Zakopanem wygrał Austriak Josef Bradl, który wtedy skakał już w barwach hitlerowskich Niemiec, gdyż miało to miejsce po Anschlussie (aneksji) Austrii. Kolejne miejsca zajęli Norwegowie, Birger Ruud i Arnhold Kongsgaard. Najlepszy polski skoczek przed wojną, Stanisław Marusarz, którego imię jeszcze za życia nadano Wielkiej Krokwi (1989), zajął piąte miejsce.

Po raz trzeci MŚ zorganizowało Zakopane w 1962 r. Mistrzostwa te były pierwszymi, na których rozegrano dwa konkursy - na średniej skoczni (K-70) i dużej (K-90). Na Wielkiej Krokwi zwyciężył mistrz olimpijski ze Sqaw Valley - Helmut Recknagel. Pobity został wówczas rekord frekwencji na trybunach. Tym razem zmagania skoczków oglądało aż 120 000 osób. Na mniejszym obiekcie wygrał Norweg Toralf Engan przed Polakiem Antonim Łaciakiem i Niemcem Helmutem Recknaglem.

Stolica polskich Tatr starała się też o mistrzostwa w 1982 roku, przegrała jednak rywalizację z Holmenkollen.

Niepowodzeniem zakończyły się też dwie próby w ostatnich latach. Czy tym razem będzie inaczej