MŚ 2015: Kandydatura Zakopanego oficjalnie przyjęta
"Przyjęcie aplikacji przez Federację Narciarską oznacza, że nasza dokumentacja jest kompletna. Zakopane dwukrotnie bez powodzenia kandydowało do organizacji mistrzostw świata. Dziś mamy większe doświadczenie w konstruowaniu i prezentowaniu wniosku, a także jako kandydat możliwość podglądania organizatorów kolejnych mistrzostw w Oslo (2011) i Val di Fiemme (2013)" - powiedziała PAP dyrektor Kiełpińska.
Zwycięzcę wyścigu o organizację imprezy poznamy w maju przyszłego roku w Turcji. W szranki obok Zakopanego staną jeszcze na pewno szwedzkie Falun i niemiecki Oberstdorf.
Zakopane trzykrotnie do tej pory było organizatorem MŚ w narciarstwie klasycznym. - po raz pierwszy w 1929 roku. Konkurs skoków wygrali wtedy Norwegowie - Sigmund Ruud przed Kristianem Johanssonem i Hansem Kleppenem. Pod Wielką Krokiew przybyło 10 000 kibiców. Skoczkowie rywalizowali w temperaturze -30 stopni. 10 lat później podczas kolejnych Mistrzostwa Świata w Zakopanem wygrał Austriak Josef Bradl, który wtedy skakał już w barwach hitlerowskich Niemiec, gdyż miało to miejsce po Anschlussie (aneksji) Austrii. Kolejne miejsca zajęli Norwegowie, Birger Ruud i Arnhold Kongsgaard. Najlepszy polski skoczek przed wojną, Stanisław Marusarz, którego imię jeszcze za życia nadano Wielkiej Krokwi (1989), zajął piąte miejsce.
Po raz trzeci MŚ zorganizowało Zakopane w 1962 r. Mistrzostwa te były pierwszymi, na których rozegrano dwa konkursy - na średniej skoczni (K-70) i dużej (K-90). Na Wielkiej Krokwi zwyciężył mistrz olimpijski ze Sqaw Valley - Helmut Recknagel. Pobity został wówczas rekord frekwencji na trybunach. Tym razem zmagania skoczków oglądało aż 120 000 osób. Na mniejszym obiekcie wygrał Norweg Toralf Engan przed Polakiem Antonim Łaciakiem i Niemcem Helmutem Recknaglem.
Stolica polskich Tatr starała się też o mistrzostwa w 1982 roku, przegrała jednak rywalizację z Holmenkollen.
Niepowodzeniem zakończyły się też dwie próby w ostatnich latach. Czy tym razem będzie inaczej