Międzynarodowe zawody wracają do Korei
W najbliższych dniach skocznie w koreańskim Pyeongchang staną się areną rywalizacji o punkty Pucharu Kontynentalnego. Będą to pierwsze oficjalne międzynarodowe zawody w Korei Południowej od dwunastu lat...
W 1997 roku w Muju odbyła się Zimowa Uniwersjada. Rozegrano w jej ramach trzy konkursy skoków. Na średniej skoczni po złoty medal sięgnął obecny trener reprezentacji polskich skoczków, Łukasz Kruczek, otwierając tym samym swoją bogatą dziś kolekcję uniwersjadowych trofeów. Mówiło się wówczas, że powstałe w 1990 roku piękne, naturalne skocznie na stałe wejdą do kalendarza FIS-u i staną się areną rywalizacji nawet zawodów najwyższej rangi.
Na 30 sierpnia 2000 roku zaplanowano w Muju konkurs skoków w ramach Letniej Grand Prix. Niestety najlepszym skoczkom świata nie było dane na koreańskim obiekcie powalczyć o punkty. Konkurs nawet się rozpoczął, ale z powodu bardzo niesprzyjających warunków atmosferycznych został przerwany i ostatecznie nie doszedł do skutku. W sezonie 2000/01 w Muju miały odbyć się dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego, ale one także zostały odwołane. Później Walther Hoffer zapomniał o skoczniach na Półwyspie Koreańskim i tak przez szereg kolejnych lat międzynarodowe zawody omijały ojczyznę Hueng Chul Choia.
W latach 2006-2008 w Pyeongchang powstał drugi koreański ośrodek skoków narciarskich. W skład kompleksu skoczni wchodzi pięć obiektów: K-125, K-98, K-60, K-35 i K15. Trybuny pod skocznią są w stanie pomieścić 26 tysięcy osób. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 50 milinów Euro. Powstanie skoczni miało związek ze staraniami Pyeongchang o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Koreańczycy dwukrotnie minimalnie przegrali tę batalię, najpierw z Vancouver, a potem z Soczi. Nie składają jednak broni, zamierzają zostać gospodarzem tej imprezy w 2018 roku. Mają już za sobą jedną bardzo poważną próbę, w minionym sezonie rozegrano tam Mistrzostwa Świata w Biathlonie.
Właśnie w Pyeongchang, konkretnie w Alpensia Jumping Park, jeżeli nic tym razem nie stanie na przeszkodzie, zostaną w czwartek i sobotę rozegrane konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego. Według pierwotnego kalendarza FIS-u na lato 2009 w Korei miały zostać rozegrane zawody Letniej Grand Prix, ostatecznie jednak postanowiono, że najpierw Pyeongchong sprawdzi się jako organizator zawodów niższej rangi.
autor: Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 3