Zmarła siostra Helena Warszawska
Dziś rano w zakopiańskim szpitalu zmarła siostra Helena Warszawska. Była ona postacią niezwykle znaną i lubianą. Przez kilkadziesiąt lat pracowała jako pielęgniarka w przychodni miejscowego OPO COS.
21 marca tego roku Helena Warszawska, wychodząc z należącego do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS hotelu Imperial, w którym od kilku miesięcy mieszkała, doznała udaru mózgu i w stanie ciężkim została przewieziona do zakopiańskiego szpitala.
Siostra przez kilkadziesiąt lat pracowała jako pielęgniarka w przychodni COS w Zakopanem i nawet po zamknięciu gabinetu w 1998 roku nadal towarzyszyła sportowcom podczas wszystkich organizowanych w Zakopanem zawodów w skokach narciarskich. To właśnie ona opatrywała kontuzje i wręczała słodycze sportowcom biorącym udział w organizowanych w Zakopanem zawodach, poczynając od najmłodszych uczestników memoriału im. Kornela Makuszyńskiego, po światowej sławy skoczków narciarskich startujących w Pucharze Świata. Była też obecna na wielu imprezach kulturalnych, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Do dziś wiek siostry Warszawskiej jest tajemnicą. W uznaniu jej zasług pod koniec kwietnia ubiegłego roku władze miasta i mieszkańcy urządzili huczne uroczystości jubileuszowe, podczas których składano jej życzenia z okazji... 25. urodzin.
Siostra HELENA WARSZAWSKA z domu Strochlic, pielęgniarka dyplomowana; ur. w Będzinie, córka Benka i Bali Strochlic. W czasie II wojny światowej więziona w niemieckim obozie pracy przymusowej w Kletendorf 1943-1945. Wykształcenie: średnie zawodowe z tytułem pielęgniarki dyplomowanej; staż w Klinice Akademii Medycznej w Warszawie (u prof. A. Grucy) w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii 1950; pielęgniarka dyplomowana 1952. Pielęgniarka w KBK – Książęco-Biskupi Komitet Pomocy (obecnie Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem)1950-1960; współpracownik gabinetu medycznego dla sportowców w hotelu Imperial 1950-1952; pielęgniarka w Ośrodku Sportowym w Zakopanem 1960-1963; pielęgniarka dyplomowana i przełożona Wojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej przy Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem 1963-1998. Pielęgniarka w Centralnym Ośrodku Sportu od 1998.
W 1960 oddelegowana na Igrzyska Olimpijskie w Rzymie (zorganizowanie ambulatorium i opieka medyczna polskiej ekipy). Uczestniczka wielu imprez i zawodów sportowych (opieka medyczna) w kraju i za granicą oraz wieloletni współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Honorowa obywatelka miasta Ciudad Real (Hiszpania) 2001. Odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, złoty medal „Zasłużony działacz kultury fizycznej”, złota odznaka „Za zasługi dla Zakopanego”, złota odznaka „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”, złota odznaka „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”, złoty medal „Gazety Krakowskiej”, złoty medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego, złota odznaka Polskiego Związku Narciarskiego, medal 90-lecia PKOl dla zasłużonych dla sportu. Miejsce zamieszkania: Zakopane.
za: Podhalanie. Słownik biograficzny.