Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

2014 - Soczi, 2018 - Pyeongchang, 2022 - ?

Nie opadły jeszcze emocje po ogłoszeniu decyzji MKOL-u w sprawie przyznania Pyeangchang prawa organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, a już trwają spekulacje na temat organizatora kolejnej imprezy, w 2022 roku. Prawdopodobnie z walki o igrzyska nie zrezygnuje Monachium.

"Za wcześnie jeszcze na poważne deklaracje, ale to bardzo prawdopodobny scenariusz. Zresztą przykład wytrwałości Pyeaongchang, które kandydowało po raz trzeci, dowodzi, że cierpliwość i konsekwencja się opłacają" - stwierdził w Durbanie członek MKOl Niemiec Thomas Bach.

Decyzja MKOL-u bardzo ucieszyła Szwajcarów, którzy są zdeterminowani, by w 2022 roku zorganizować największa zimową imprezę sportową. Fakt przyznania azjatyckiemu miastu organizacji igrzysk w 2018 roku zwiększa prawdopodobieństwo przeprowadzenia kolejnej olimpiady przez miasto europejskie, tym bardziej że igrzyska w 2010 roku odbyły się w Kanadzie, a w 2014 roku zostaną przeprowadzone na granicy Europy i Azji.

Na razie brane jest pod uwagę pięć miast, ale najprawdopodobniej wybór rodzimego komitetu olimpijskiego nastąpi pomiędzy Davos, Sankt Moritz oraz Genewą. To kraj z dużymi tradycjami, który gości sporo imprez rangi mistrzostw świata i Pucharu Świata w dyscyplinach zimowych, a olimpiada odbywała się tam już dwukrotnie w 1928 i 1948 roku, w Sankt Moritz.


Igrzyska Olimpijskie w swoim kraju chętnie widziałby też prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz.

„Od tego, jak Ukraina wypadnie w roli współgospodarza piłkarskiego turnieju EURO’2012, w dużej mierze będą zależeć szanse jakiegokolwiek ukraińskiego miasta w walce o zimowe igrzyska olimpijskie w roku 2022” – powiedział kierujący w tym kraju Państwową Służbą ds. Młodzieży i Sportu – Rawil Safjullin. Jego zdaniem tylko wzorowe przeprowadzenie turnieju pozwoli ukraińskim władzom sportowym rozważać ewentualność wystąpienia do MKOl ze stosownym wnioskiem.

Zamiar przyjęcia u siebie olimpijczyków w roku 2022 rozpatruje także lokalna grupa inicjatywna powstała w amerykańskiej Kalifornii. Wskazuje ona na szereg atrakcyjnych i już dobrze wyposażonych ośrodków zimowych położonych w rejonie Placer i El Dorado.

Pod koniec września ubiegłego roku powrócił, po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej katastrofą smoleńską, temat organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich przez Polskę i Słowację. O rolę gospodarza imprezy w 2022 roku miałyby ubiegać się Zakopane i Poprad. Zaawansowane rozmowy strony polskiej ze słowacką zostały przerwane po tragicznej śmierci dwóch wielkich orędowników idei organizacji polsko-słowackich igrzysk, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa PKOL, Piotra Nurowskiego. Temat jednak w ubiegłym roku powrócił na świecznik.

Złożenie wniosku o organizację igrzysk wstępnie planuje tez hiszpańska Barcelona, kazachska Ałma-Ata, norweskie Lillehammer oraz kanadyjska prowincja Quebec.