Sylwetki trenerów: Reinhard Hess – życie pod wiatr
Urodzony w 1945 r. w Lauscha Reinhard Hess, jako skoczek narciarski nie odnosił sukcesów. Z powodu problemów z kręgosłupem zakończył wątpliwą karierę sportową. Przyjął propozycje pracy trenerskiej, którą zaoferował mu Niemiecki Związek Narciarski (wówczas jeszcze Hess pracował dla Związku Narciarskiego w Niemczech Wschodnich) i stał się jak dotąd najskuteczniejszym opiekunem narodowej kadry. Niemiec. Był to wówczas rok 1993. Zadanie Hessa nie było łatwe, bowiem musiał przezwyciężyć problemy wynikające z przestawienia się na styl V. W jego gestii leżała również integracja skoczków pochodzących z byłego NRD z ich kolegami z Niemiec Zachodnich.
Pierwsze sukcesy przyszły zimą 1993/94. Na Olimpiadzie w Lillehammer podopieczni Hessa wywalczyli trzy medale. Jens Weissflog, który szybko opanował nowy styl w powietrzu, trumfował na skoczni K 120. W jego ślady poszła cała drużyna, która w składzie: Weissflog, Dieter Thoma, Christof Duffner i Hansjörg Jäkle, stanęła na najwyższym stopniu podium. Dieter Thoma zrehabilitował się za brak sukcesów w ubiegłym sezonie brązowym medalem na małej skoczni. Niemiecki Związek Narciarski docenił pracę Hessa podpisując z nim pierwszy czteroletni kontrakt.
Jens Weissflog zakończył karierę w 1996 roku. Dzięki sugestiom Dietera Thomy Hess otworzył drzwi dla młodych zawodników. Do kadry został przyjęty Sven Hannawald, w którego talent nikt nie wierzył. Swoją szansę otrzymał także Martin Schmitt. Mimo słabych występów Hess nominował go na Mistrzostwa Świata w Trondheim w 1997 roku. Decyzja trenera okazała się słuszna, gdyż Niemcy zdobyli drużynowo brązowy medal, a Dieter Thoma cieszył się z drugiego miejsca na skoczni K 120.
Jednym z najpiękniejszych zwycięstw był złoty medal w konkursie drużynowym w 1999 roku podczas Mistrzostw Świata w Ramsau. Sven Hannawald i Christof Duffner upadli po złym lądowaniu, a mimo to niemiecka czwórka triumfowała, spychając drużynę japońską i austriacką na dalsze miejsca podium. Na dużej skoczni Martin Schmitt i popularny dziś Hanni zdobyli indywidualnie odpowiednio złoto i srebro.
Dwa ostatnie sezony (2000/01 i 2001/02) były ukoronowaniem pracy trenerskiej Hessa. Mistrzostwa Świata przyniosły mu dwa złote medale oraz po jednym srebrnym i brązowym. Podczas Turnieju Czterech Skoczni, na Olimpiadzie w amerykańskim Salt Lake City oraz w czeskim Harrachovie podczas Mistrzostw świata w lotach narciarskich Niemcy grali główne role.
Sezon 2002/03 przyniósł wiele rozczarowań. Pierwszy raz od 1993 nie udało się wywalczyć drużynie ani jednego medalu. W lipcu 2003 r. Hess zrezygnował z posady trenera. Wpływ na jego decyzję miał Wolfgang Steiert i kilku jego podopiecznych. Niemiecki Związek Narciarski powołał Hessa na stanowisko szefa ds. wyszkolenia młodej kadry.
Reinhard Hess uczynił z mało znanej drużyny światowa potęgę. Cechował się nieustępliwością, a jednocześnie wyrozumiałością wobec swoich zawodników. Hess kierował się w życiu dewizą: „Trzeba pracować profesjonalnie”. Nigdy nie ukrywał, iż również on popełnia błędy.
Więcej niż tylko zawód- brzmi tytuł autobiografii Hessa, w której odsłania kulisy swojej pracy. Pozwala zajrzeć czytelnikowi w świat swoich myśli i uczuć. Książka opowiada czytelnie i dokładnie o jego życiu pod wiatr.
Metryczka:
Imię i nazwisko: Reinhard Hess
Data urodzenia: 13 czerwca 1945
Miejsce urodzenia: Lauscha – Thüringer Wald
Zawód: trener
Miejsce zamieszkania: Linsenhofer Straße 57, 98529 Suhl
Stan cywilny: żonaty z Reginą
Dzieci: córka, Tina.
Informacje o Reinhardzie Hessie na podstawie skispringen.de oraz Skispringen Zeitung Vierschanzen Tournee