Odeszli w 2011 roku...
Simona Senoner (1993 – 7.01.2011)
Włoszka źle się poczuła w hotelu w Schonach. Wyszła spod prysznica i upadła nieprzytomna. Znalazła ją koleżanka. Wezwano pogotowie, które udzieliło jej pierwszej pomocy. Została przewieziona do szpitala we Freiburgu, jednak nie udało się jej uratować. Lekarze nie stwierdzili dokładnie co się stało, umarła w skutek naturalnych czynników.
Simona urodziła się we włoskiej miesjcowości Bolzano w 1993 roku. Mieszkała w Santa Cristina di Val Gardena. Swą karierę zaczynała jako biegaczka, potem została skoczkinią narciarską. Trenowała w klubie Ski Club Gardena.
Simona zadebiutowała w Pucharze Kontynentalnym Kobiet w 2006 roku. Do jej największych sukcesów należą 10 miejsce na MŚJ w Zakopanem w 2008 roku oraz 15 miejsce w Dobbiaco w Pucharze Kontynentalnym.
Arnfinn Bergmann (1928 - 13.02.2011)
Norweski skoczek narciarski pochodzący z Trondheim. Złoty medalista olimpijski oraz brązowy medalista Mistrzostw Świata. Swój pierwszy międzynarodowy sukces osiągnął na początku lat 50 ubiegłego wieku, podczas Mistrzostw Świata w Lake Placid, gdzie zdobył brązowy medal. Złoto wywalczył jego rodak Hans Bjørnstad, a drugi w konkursie był Szwed Thure Lindgren, który wyprzedził Bergmanna o zaledwie 0,9 punktu.
W 1952 roku wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpisjkich w Oslo zdobywając złoty medal. Zajął także piąte miejsce w drugiej edycji Turnieju Czterech Skoczni. W latach 1952, 1953 i 1958 był mistrzem kraju, a w latach 1949, 1955, 1957 i 1959 zajmował trzecie miejsce.
W 1956 r. został nagrodzony Honorowym Medalem Holmenkollem. Poza tym uprawiał też zawodowo piłkę nożną.
Josef Zita (1911 - 2.03.2011)
Zmarł w wieku 90 lat, wieloletni działacz i organizator zawodów, międzynarodowy sędzia i delegat techniczny FIS w skokach narciarskich.
Aż do emerytury pracował jako ekspert technik inwestycyjnych. Pomagał przy projektowaniu i budowie skoczni w Karkonoszach i okolicach. Wśród jego najbardziej znanych inicjatyw są obecnie nieistniejące skocznie w Grenoble, oraz kompleks skoczni w Frenštácie pod Radhoštěm.
Siostra Helena Warszawska (? - 12.04.2011)
Zwana “Królową Zakopanego”, od lat związana ze środowiskiem sportowym w Zakopanem, zawsze elegancka i uśmiechnięta, przyjaźnie nastawiona do wszystkich zawodników i kibiców. To ona wręczała skoczkom słodycze podczas Pucharu Świata w Zakopanem. Po raz ostatni zrobiła to w styczniu. Trudno uwierzyć, że w najbliższym sezonie już tego nie powtórzy.
Siostra Helena Warszawska, pielęgniarka od lat związana z Zakopanem i polskim sportem, zmarła w kwietniu tego roku, a trzy tygodnie wcześniej w ciężkim stanie trafiła do szpitala z objawami udaru mózgu.
Można ją było spotkać na wielu imprezach, zaczynając na IO przez Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich kończąc na Pucharach Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Za swoje zasługi została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, złotym medalem "Zasłużony działacz kultury fizycznej", złotą odznaką "Za zasługi dla Zakopanego", złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, złotą odznaką Polskiego Związku Narciarskiego i wieloma innymi...
Tadeusz Pawlusiak (1946 – 16.04.2011)
Tadeusz Pawlusiak urodził się 9 lipca 1946 r. w Wilkowicach niedaleko Bielska-Białej. Pochodził z niezwykle usportowionej rodziny, poza nim trójka rodzeństwa również uczestniczyła w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i reprezentowała Polskę. Tadeusz Pawlusiak poświęcił skakaniu ponad 20 lat swojego życia. Swoją zawodniczą przygodę rozpoczął w 1959 roku, a przygodę ze skokami zakończył w 1979 r., w wieku 33 lat. Ten najbardziej znaczący, który pamiętają kibice, to rekord Wielkiej Krokwi w Zakopanem - 113 m (poprawiony wynik Szwajcara Hansa Schmidta - 112 m) – z 1 kwietnia 1973.
Zaczynał w rodzinnej miejscowości od kombinacji norweskiej. W wieku 16 lat został 22. kombinatorem norweskim na świecie, a od lat roku 1969 czynnie uprawiał już tylko skoki narciarskie. Na początku kariery skoczka, znalazł się w czołówce Pucharu Przyjaźni. W sezonie 1969/70 osiągnął wiele sukcesów, a jednym z nich była siódma lokata w Turnieju Czterech Skoczni.
Tadeusz Pawlusiak dwa razy wystartował na igrzyskach olimpijskich. W Sapporo w 1972 r. był 32. na średniej skoczni i 18. na dużej. Cztery lata później w Innsbrucku zajął 31. miejsce na średniej i 52. na dużej skoczni. Dwa razy brał udział w mistrzostwach świata: w 1970 r. był 12. i 34. w Szczyrbskim Plesie, a w 1974 r.w Falun zajął 10. miejsce. Wilkowiczanin dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski - na skoczni K70 i K90, do tego sześć razy był wicemistrzem. Potem nastąpiła fala równie wielkich sukcesów.
Karierę zakończył w 1979 r. na Mistrzostwach Polski, w których zajął czwarte miejsce. Później pracował jako trener w BBTS Bielsko-Biała (1979-1989) oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku-Buczkowicach.
Roman Kurjawskij (1991 – 18.06.2011)
Roman Kurjawskij, dwudziestoletni skoczek narciarski z Kazachstanu zginął w wypadku samochodowym.
Kazach pochodził z Ałmaty. W swej karierze nigdy nie startował w zawodach Pucharu Świata. Do jego największych osiągnięć należały 37. lokata w konkursie Pucharu Kontynentalnego w styczniu w koreańskiej miejscowości Alpensia Resort oraz 15. miejsce podczas zawodów Pucharu FIS na szwedzkiej skoczni w Örnsköldsvik.
Ludwig Zajc (1943 – 18.07.2011)
W połowie lipca zmarł Ludwig Zajc, znany przed laty skoczek i trener z byłej Jugosławii. W czasach swej aktywnej trenerskiej kariery Zajc był szkoleniowcem Jugosławii, Słowenii, Włoch i Norwegii. Był także aktywnym działaczem w skokach narciarskich. Kadrę Norwegii prowadził w latach 80-tych ubiegłego stulecia. W Słowenii pojawił się w 1995 roku, gdzie przyczynił się do wielu laurów dla sportowców w skokach i kombinacji norweskiej. Cechowała go umiejętność dialogu z zawodnikami, nawet z tymi o silnym i zawziętym charakterze, a także humor i przede wszystkim spokój.
Mimo, że nie był celebrytą sportowym, zasłużył się dla tego sportu niebywale. Za swoją pracę na rzecz rozwoju skoków został uhonorowany jednak dopiero w tym roku - 9 czerwca.
Paweł Karelin (1990 – 9.10.2011)
Najlepiej spisujący się w ubiegłym sezonie skoczek reprezentacji Rosji, 21-letni Paweł Karelin zginął w wypadku samochodowym. Do tragedii doszło na drodze w okolicach Niżnego Nowogrodu. Mercedes Karelina zderzył się czołowo z autem jadącym z naprzeciwka. Jak przekazują rosyjskie media, ekipa ratunkowa, która dotarła na miejsce zdarzenia, stwierdziła, iż skoczek zmarł chwilę po wypadku w wyniku odniesionych obrażeń wewnętrznych. Wiadomo również, iż w samochodzie znajdowały się dwie inne osoby, które także odniosły poważne obrażenia. Według najnowszych informacji Rosjanin był pod wpływem alkoholu.
Paweł Karelin swój debiut w Pucharze Świata zaliczył w sezonie 2007/2008, jednocześnie będąc drugim skoczkiem z poradzieckiej reprezentacji Rosji, któremu udało się wywalczyć podium podczas zawodów PŚ. Najlepszym sezonem zimowym okazał się ten ubiegły, w którym, został uplasowany na miejscu 23.
Niech spoczywają w pokoju...