Strona główna • Inne

Książki o skokach narciarskich

Zakończył się niedawno zimowy sezon w skokach narciarskich 2011/12.Tym którzy czują niedosyt, którym mało skoków, proponujemy wypełnienie sobie martwego od skoków czasu lekturami związanymi z ową dyscypliną. Dokonaliśmy krótkiego przeglądu pozycji o skokach, które na przestrzeni lat ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Prezentujemy co ciekawsze książki, które znaleźć można w księgarniach, antykwariatach i bibliotekach.

"Adam Małysz. Moje życie", Sebastian Szczęsny, Maciej Kurzajewski.

Wywiad rzeka z Adamem Małyszem z 2004 roku. Pozycja ładnie wydana, bogato ilustrowana, jednak nasz mistrz kilkakrotnie podkreślał, że nie jest z tej książki zadowolony i zamierza wydać w przyszłości autorską biografię. Czekamy...

"Adam Małysz. Bogu dziękuję". Andrzej Stanowski, Halin Zdebska.

Książka składa się z dwóch części, pierwsza opowiada o dzieciństwie Małysza, jego pierwszych sukcesach kryzysie formy, życiu religijnym. Druga to opis znakomitego dla polskiego skoczka sezonu 2000/01. Książka ilustrowana bardzo licznymi fotografiami.

"Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu", Jon Gangdal.

Portret jednego z najlepszych trenerów w historii skoków narciarskich, który cztery różne kadry narodowe doprowadził do wielkich sukcesów. Książka z 2005 roku ukazuje kulisy pracy trenera, który z grupy zdemotywowanych skoczków potrafi uczynić silny zespół. Jednocześnie pozycja ta stanowi rzetelne źródło wiedzy na temat historii skoków narciarskich w Norwegii i na świecie.

"Tatrzańskie diabły", Józef Kapeniak

Ta książka to portrety przedwojennych podhalańskich narciarzy oraz kronika występów biało-czerwonych na krajowych i zagranicznych zawodach przed II Wojną Światową.

"Kronika śnieżnych tras", Ludwik Fischer, Józef Kapeniak, Marian Matzenauer.

"Kronika śnieżnych tras" to swego rodzaju kontynuacja "Tatrzańskich diabłów". Są to opisy dokonań polskich narciarzy, w tym skoczków narciarskich w latach 1945-1975. W książce przedstawione są też sylwetki najlepszych zawodników tego okresu.

"Na skoczniach Polski i Świata", Stanisław Marusarz, oprac. Zbigniew K. Rogowski.

Wspomnienia legendarnego "Dziadka" z okresu jego kariery sportowej oraz czasów II Wojny Światowej. Lektura obowiązkowa wszystkich interesujących się historią skoków narciarskich.

"Stanisław Marusarz. Król nart.", Wojciech Szatkowski.

Biografia Stanisława Marusarza wydana w związku z piątą rocznicą śmierci "Króla nart".

"Laury na śniegu", Alfons Filar, Michał Leyko

Historia dwójki wybitnych narciarzy i wielkich patriotów, Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Kibiców skoków powinna zainteresować zwłaszcza pierwsza część książki, w której opisane jest życie i kariera Czecha, między innymi jego batalie na polskich i zagranicznych skoczniach.

"Szczęście w powietrzu", Wojciech Fortuna.

Wzloty i upadki a raczej wzlot i upadki Mistrza Olimpijskiego z Sapporo opisane przez samego Fortunę.

"Od Marusarza do Małysza", Wojciech Szatkowski.

Pierwsza w Polsce monografia o skokach narciarskich autorstwa należącego do redakcji skijumping.pl Wojciecha Szatkowskiego. Obszerne sylwetki najlepszych w dziejach polskich skoczków narciarskich i kombinatorów norweskich, a także trenerów. Ta książka to nie tylko wyniki, opisy zawodów, ale przede wszystkim ukazanie wielu ważnych aspektów życiorysów poszczególnych sportowców.

"Śladami dwóch desek", Stanisław Zięba.

Pozycja wydana w latach 50-tych. Szczegółowa, dokładna i obszerna historia nart i narciarstwa, w której osobny rozdział poświęcony jest skokom narciarskim. Możemy się z niego dowiedzieć m.in, że pierwszy odnotowany przez źródła skok narciarski miał miejsce między 1046 a 1066 r., jakie emocje skoczków z lat 50-tych wywoływały skoki na mamutach oraz o tym, że skoki są absolutnie nieodpowiednią dyscypliną dla kobiet...

"Skoki narciarskie", Mieczysław Kozdruń.

Podręcznik sprzed ponad pół wieku dla trenerów narciarstwa przygotowany przez skoczka, trenera i działacza Mieczysława Kozdrunia. Książka dziś może funkcjonować jedynie jako ciekawostka i źródło wiedzy o historii skoków, ponieważ większość opisywanych zagadnień zdążyła się mocno zdezaktualizować.

"Poczet skoczków świata", Marek Serafin.

Książka wydana w 2005 roku składa się z trzech części. Pierwsza to zbiór wywiadów, artykułów, materiałów związanych z karierą Adama Małysza, w drugiej przedstawione są sylwetki najlepszych skoczków, trzecia składa się z ciekawostek, tabel, statystyk.

"Na światowych skoczniach i trasach", Wiesław Biedroń.

Autor opisuje przebieg rywalizacji w dyscyplinach narciarstwa klasycznego sezon po sezonie począwszy od sezonu 1923/24 skończywszy na sezonie 1999/2000.Osobną część książki zajmują sylwetki wybitnych narciarzy oraz zestawienia medalowe.