"Od Marusarza do Małysza" - wydanie II
Nowe wydanie "Od Marusarza do Małysza" ukaże sie w grudniu, natomiast już od dziś możecie zamawiać tę obowiązkową pozycję w biblioteczce każdego prawdziwego fana skoków narciarskich, za pośrednictwem serwisu Skijumping.pl.
Przeczytaj charakterystykę książki i złóż zamówienie...»
Uwaga - zamówienia będą realizowane od 15 grudnia, kiedy to książka zostanie wydana!
A oto najważniejsze zmiany w stosunku do ubiegłorocznej edycji:
• relacja z wszystkich konkursów skoków sezonu 2002/03 r. od Kuusamo po wspaniały dla nas marcowy finał w Planicy.
• życiorysy nowych polskich skoczków: Mariana Zająca – mistrza Polski i lotnika, który zginął pod koniec II wojny światowej, Stanisława Karpiela – „Kosiora”, zawodnika AZS Zakopane i projektanta skoczni Wielka Krokiew, Józefa Daniela-Krzeptowskiego – trzykrotnego olimpijczyka (1948, 52, 56), Władysława Gąsienicy-Roja – akademickiego mistrza świata w kombinacji norweskiej z Oberammergau i jednego z najbardziej zasłużonych działaczy zakopiańskich, Adama Krzysztofiaka – brązowego medalisty MS juniorów w Bollnaes (1969), Stanisława Ustupskiego, Jarosława Mądrego – medalista Mistrzostw Polski, uczestnik MŚ w Lahti i Oberstdorfie
• tekst „Skocznia w Wiśle-Malince: fakty i ludzie”, poświęcony historii tej największej skoczni w Beskidach oraz staraniom zmierzającym do jej przebudowy. • Tekst „Najpiękniejsza skocznia świata” poświęcony historii skoczni Wielka Krokiew w latach 1925 – 2003, charakterystyka zawodów FIS 1929, 39 i 62 oraz zawody PŚ na Wielkiej Krokwi.
• Skoczkowie wczech czasów – „Jeżeli na ziemi jest jakiś obiekt godzien uwagi – jest nim skoczek narciarski” - to motto niniejszego opracowania. 135 życiorysów najlepszych skoczków. Życiorysy najlepszych skoczków od Thamsa po startujących w PŚ młodych zawodników. Opracowanie niniejsze jest aneksem do książki „Od Marusarza do Małysza”. Celowość pokazania życiorysów około 130 zawodników, którzy odnosili, lub nadal odnoszą sportowe sukcesy w dyscyplinie skoków narciarskich, wydaje się uzasadniona jeśli wziąć pod uwagę zainteresowanie skokami narciarskimi w naszym kraju. Stąd, mając do dyspozycji materiały norweskie, fińskie, słoweńskie i inne, także elektroniczne, opracowałem tekst „Najlepsi skoczkowie wszechczasów”. Kryteria umieszczenia zawodników są bardzo proste. Są w nim umieszczeni medaliści olimpijscy i mistrzostw świata, zwycięzcy Pucharu Świata, Mistrzostw Świata w lotach i Turnieju Czterech Skoczni i ci zawodnicy, którzy odegrali rolę w historii skoków narciarskich. Pamiętałem też o najlepszych zawodnikach polskich. Nie jest to stricte opracowanie encyklopedyczne, gdyż życiorysy są urozmaicone wypowiedziami samych zawodników i ich trenerów. Liczę, że „Najlepsi skoczkowie wszechczasów” znajdą jednak uznanie u Czytelników i statystyków sportowych, których pasjonuje dyscyplina skoczków narciarskich, a zwłaszcza jej historia.