Konstruktor Letalnicy o szansach na nowy rekord ĂÂświata
SĂÂłoweniec Janez GoriĂšek jest uznawany za najwybitniejszego na ĂÂświecie architekta i konstruktora skoczni. Jego dzieĂÂłem sĂÂą m.in cztery skocznie mamucie oraz inne tego typu obiekty jak choĂÂŚby futurystyczny projekt skoczni w tureckim Erzurum.
Mimo iĂÂż w ubiegĂÂłym roku ĂÂświĂÂŞtowaĂÂł swoje 80 urodziny nadal aktywnie dziaĂÂła na polu konstrukcji skoczni. Jego najnowszym dzieĂÂłem bĂÂŞdzie przebudowana Letalnica, ktĂÂłra w przyszĂÂłym roku ma siĂÂŞ staĂÂŚ arenĂÂą rywalizacji o nowy rekord ĂÂświata w dĂÂługoĂÂści lotu narciarskiego. GoriĂšek jest zdania, ĂÂże w Planicy padnie ponad ĂÂŚwierĂÂŚ kilometrowa odlegĂÂłoĂÂśĂÂŚ, zauwaĂÂża jednak, ĂÂże na taki lot musi zĂÂłoĂÂżyĂÂŚ siĂÂŞ kilka czynnikĂÂłw.
- Norwegowie z Vikersund sĂÂą juĂÂż blisko tej granicy, teraz my bĂÂŞdziemy o niĂÂą walczyĂÂŚ. Ale do uzyskiwania takich odlegĂÂłoĂÂści potrzebne jest teĂÂż szczĂÂŞĂÂście. Kiedy w Vikersund latano tak daleko obowiĂÂązywaĂÂły jeszcze stare kombinezony. Teraz chĂÂłopcy latajĂÂą zbyt wysoko, a w ostatniej fazie jest zbyt duĂÂże ciĂÂśnienie. SĂÂłoweĂÂący z Miranem Tepesem postulujĂÂą zmiany przy kombinezonach. Mam nadziejĂÂŞ, ĂÂże dojdzie do zmiany przepisĂÂłw, byĂÂśmy mieli rĂÂłwnowagĂÂŞ parametrĂÂłw pĂÂłynnoĂÂści i oporu. Trzeba teĂÂż pamiĂÂŞtaĂÂŚ, ĂÂże przy rekordzie w Vikersund warunki wietrzne byĂÂły wyjĂÂątkowe, ale w Planicy bĂÂŞdzie moĂÂżna lataĂÂŚ wyĂÂżej i dalej. Tu w Dolnie pod Poncami wielokrotnie mieliĂÂśmy sprzyjajĂÂące warunki - powiedziaĂÂł Gorisek.
Tak gigantyczna skocznia bĂÂŞdzie szczegĂÂłlnie naraĂÂżona na podmuchy wiatru. SĂÂłoweĂÂący majĂÂą swoje pomysĂÂły na walkĂÂŞ z najwiĂÂŞkszym wrogiem skoczkĂÂłw, jednak z uwagi na ogromne koszta na razie nie zostana one zrealizowane.
- WspĂÂłĂÂłpracujemy z naukowcem, ktĂÂłry jest doktorem fizyki, budownictwa i matematyki. Na podstawie algorytmĂÂłw analizuje, jak na skoczni bĂÂŞdzie siĂÂŞ zachowywaĂÂł wiatr, wylicza w ktĂÂłrym miejscu i dlaczego wiatr przybiera na sile. Skocznia w Vikersund jest nieco schowana, dlatego skoczkowie nie doznajĂÂą takiego szoku w powietrzu jak na przykĂÂład na skoczni w Oberstdorfie, ktĂÂłra jest doĂÂśĂÂŚ stara. Nasza skocznia teĂÂż jest dobrze umiejscowiona. Mamy przygotowanĂÂą nowinkĂÂŞ do ochrony przeciwwietrznej. Nie mĂÂłwiĂÂŞ tu o zasĂÂłonach, ktĂÂłre teraz moĂÂżna obserwowaĂÂŚ wzdĂÂłuĂÂż skoczni i ktĂÂłre majĂÂą wysokoĂÂśĂÂŚ 17 metrĂÂłw. Mam na myĂÂśli spoilery, ktĂÂłre peĂÂłniĂÂą takĂÂą rolĂÂŞ, jak system wentylacyjny w samochodzie. JeĂÂśli wieje, po prostu siĂÂŞ je zamyka. JeĂÂśli nie, moĂÂżna je otworzyĂÂŚ - tĂÂłumaczy nieco tajemniczo Janez GoriĂšek.
SĂÂłoweĂÂąski architekt dodaĂÂł teĂÂż, ĂÂże przed zaplanowanymi na 2016 rok Mistrzostwami ĂÂŚwiata w lotach w Bad Mitterndorf przebudowie ulegnie rĂÂłwnieĂÂż tamtejsza skocznia.
WedĂÂług wstĂÂŞpnego kalendarza na przyszĂÂły sezon konkursy Pucharu ĂÂŚwiata na Letalnicy majĂÂą odbyĂÂŚ siĂÂŞ w dniach 20-22 marca 2015 roku i tradycyjnie zakoĂÂączyĂÂŚ caĂÂłosezonowe zmagania najlepszych skoczkĂÂłw.
autor: Adrian Dworakowski, źródło: siol.net weź udział w dyskusji: 14