Anders Bardal kończy karierę!
32-letni Anders Bardal oficjalnie ogłosił, iż sezon 2014/2015 był jego ostatnim w karierze. Podopieczny Alexandra Stoeckla twierdzi, że nie potrafi odnaleźć już w sobie motywacji do dalszych treningów. Teraz priorytetem ma stać się rodzina.
- Nie widzę siebie na starcie kolejnego sezonu. Nie mam już w sobie tej motywacji, która jest niezbędna podczas treningów. Do Słowenii nie przywiozłem nawet sprzętu. Ostatni skok w karierze oddałem w niedzielę na Holmenkollen. Cieszę się ostatnią podróżą ze swoim zespołem, a zawody będę oglądał z poziomu trybun. Pierwsza o tej decyzji dowiedziała się moja żona Ingrid. Stało się to w drodze powrotnej z Falun. Powiedziałem wtedy: "Myślę, że to dobry moment". Wydawała się mocno zaskoczona - powiedział najstarszy w historii zdobywca Kryształowej Kuli. Miał wówczas niespełna 30 lat.
Jednym z kluczowych czynników do podjęcia takiej decyzji był tegoroczny Puchar Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Bardal po locie na rekordową odległość upadł, złamał nadgarstek, a następnie stracił przytomność.
- Jestem dumny, że udało mi się tak szybko powrócić na skocznię i zdobyć złoto na Mistrzostwach Świata w Falun z drużyną. To był mój cel. Jestem dumny i wdzięczny, że przez tyle lat mogłem reprezentować Norwegię na całym świecie. Skoki to sport, który kocham najbardziej. Chwile na belce z norweską flagą na kasku będą niezapomniane. To był długi okres czasu, pełen wzlotów i upadków. Ostatnie cztery sezony były niesamowite. Nie wiem jak to jest żyć bez skoków, dlatego jestem bardzo podekscytowany. Może za jakiś czas powrócę do skoków w innej roli? Dziś chciałbym szczerze podziękować rodzinie, lokalnej społeczności, trenerom, menedżerom, kolegom z drużyny, sponsorom i wszystkim kibicom. Bez was moja kariera nie byłaby tak wspaniała - oznajmił 32-latek.
Pierwszym z kolegów z drużyny, który dowiedział się o decyzji Bardala był jego imiennik - Anders Jacobsen. Obaj zawodnicy mieszkali razem w pokoju od 2006 roku. Zazwyczaj około 200 dni w roku. - Podczas porannego śniadania w niedzielę w Oslo powiedziałem, że dziś oddam swój ostatni skok. To był trudny moment, pojawiły się łzy.
Tę wersję wydarzeń potwierdza sam Jacobsen. - Obaj mieliśmy wtedy załzawione oczy. To był wspaniały czas w moim życiu. Czuję się naprawdę dziwnie ze świadomością, że to już koniec - stwierdził 30-latek.
Co teraz czeka zawodnika ze Steinkjer? - W czerwcu spodziewamy się z żoną trzeciego dziecka. To będzie druga córka. Niedługo rozpoczynam pracę w Sparebank 1 SMN. Latem czeka nas także budowa nowego domu, natomiast jesienią najstarsze z dzieci (córka Anna) rozpocznie naukę w szkole. Chcę teraz więcej czasu poświęcić mojej rodzinie. Moje dzieci potrzebują taty, a żona męża w domu.
Bardal w zawodach z cyklu Pucharu Świata zadebiutował w 3 lutego 2001 roku w niemieckim Willingen. Tego samego dnia zdobył od razu swoje pierwsze punkty. Spośród siedmiu pucharowych zwycięstw w swojej karierze, aż trzy odniósł w Polsce. W 2008 roku w jednoseryjnym konkursie na Wielkiej Krokwi triumfował po raz pierwszy. Był także zwycięzcą pierwszego w historii konkursu najwyższej rangi w Wiśle (2013 rok). Sukces w Zakopanem powtórzył przed rokiem, gdzie także podczas jednoseryjnego konkursu nie miał sobie równych. Na podium stawał 34 razy. Po raz ostatni 10 marca na normalnej skoczni w Kuopio. Jest uczestnikiem pięciu Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym oraz trzech Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Największe osiągnięcia:
*Liczba indywidualnych miejsc na podium w konkursach PŚ: 7-13-14;
*Puchar Świata: 1. miejsce (2011/2012), 2. miejsce (2012/2013);
*Igrzyska Olimpijskie: 1x brąz indywidualnie (Soczi 2014), 1x brąz drużynowo (Vancouver 2010);
*Mistrzostwa Świata: 1x złoto indywidualnie (Val di Fiemme 2013), 1x złoto drużynowo (Falun 2015), 5x srebro drużynowo (Sapporo 2007, Liberec 2009, 2x Oslo 2011, Falun 2015);
*Mistrzostwa Świata w lotach: 1x srebro indywidualnie (Harrachov 2014), 1x srebro drużynowo (Planica 2010), 1x brąz drużynowo (Oberstdorf 2008);
*Mistrzostwa Świata Juniorów: 1x srebro drużynowo (Szczyrbskie Jezioro 2000);
*Letnia Grand Prix: 3. miejsce (2013);
*Puchar Kontynentalny: 1. miejsce (2004/2005 i 2005/2006);
*Letni Puchar Kontynentalny: 3. miejsce (2005);
*Medal Holmenkollen: 2015;
*Rekord życiowy: 227 metrów, Planica (17.03.2011).
Redakcja Skijumping.pl życzy Andersowi wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!