Znamy wstępne kalendarze na sezon 2015/2016 [prima aprillis]
Od zakończenia ostatniej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich minęło półtora tygodnia, a Międzynarodowa Federacja Narciarska już myśli o nowym sezonie. FIS opublikował wstępne kalendarze LGP i PŚ mężczyzn i kobiet na sezon 2015/2016.
Letnie Grand Prix 2015:
Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji, inauguracja Letniego Grand Prix 2015 została zaplanowana na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. 18 lipca zawodnicy rozpoczną letni cykl wieczornym konkursem drużynowym. Dzień później odbędzie się pierwsza rywalizacja indywidualna. Tydzień później najlepsi skoczkowie świata zawitają także do Zakopanego (24-25 lipca). Na Wielkiej Krokwi zaplanowano dwa konkursy indywidualne.
Kolejne trzy weekendy LGP 2015 to rywalizacja na skoczniach europejskich. Najpierw zawodnicy zawitają do Frenstatu nad Radhostem (1-2 sierpnia), zaś następnie przybędą do Klingenthal (5 sierpnia) i Hinterzarten (8-9 sierpnia, konkurs drużynowy i indywidualny). Kolejnymi etapami cyklu będą tradycyjnie obiekty w Courchevel (14 sierpnia) i Einsiedeln (16 sierpnia).
Z końcem sierpnia rozpocznie się pozaeuropejska część cyklu, kiedy to zawodnicy będą rywalizowali na normalnej skoczni w Lake Placid (29-30 sierpnia). W kolejnych tygodniach konkursy LGP 2015 będą rozgrywane w Hakubie (4-5 września), Ałmatach (12-13 września) i Niżnym Tagile (19-20 września).
Na zakończenie zmagań rywalizacja powróci do Europy. Na 24 września zaplanowano konkurs w Kuopio, zaś dwa dni później skoczkowie będą startowali na skoczni Midtstubakken w Oslo. Wielki finał cyklu odbędzie się 4 października w austriackim Hinzenbach.
Wraz z mężczyznami podróżować będą także panie. Zawody Letniego Grand Prix kobiet 2015 zostały zaplanowane we Frenstacie, Hinterzarten (gdzie zaplanowano także konkurs drużynowy), Courchevel, Lake Placid, Ałmatach, Niżnym Tagile, Oslo i Hinzenbach.
Wstępny kalendarz Letniego Grand Prix 2015 w formacie PDF >>
Puchar Świata mężczyzn 2015/2016:
Duże zmiany nastąpiły w kalendarzu Pucharu Świata. Inauguracja cyklu została zaplanowana w amerykańskim Park City. 14 listopada zawodnicy wystartują w konkursie drużynowym, zaś dzień później odbędą się zawody indywidualne. Tydzień później zawodnicy będą rywalizowali w kanadyjskim Whistler (21-22 listopada). Do terminarza walki o Kryształową Kulę powróciła także Hakuba (25 listopada), która poprzedni rywalizację na Okurayamie w Sapporo (28-29 listopada, pierwszy konkurs - drużynowy). Następnie Puchar Świata po raz pierwszy zagości w Kazachstanie. W dniach 5-6 grudnia najlepsi skoczkowie naszego globu będą startować w Ałmatach.
Po czterotygodniowej podróży po świecie pucharowa karuzela przybędzie do Europy. Pierwsze zawody na Starym Kontynencie zostaną rozegrane w Titisee-Neustadt (12-13 grudnia) i Engelbergu (19-20 grudnia). Po przerwie związanej ze świętami Bożego Narodzenia skoczkowie wezmą tradycyjnie udział w Turnieju Czterech Skoczni. Pierwszy konkurs 64. edycji TCS odbędzie się 29 grudnia w Oberstdorfie. Następnie, jak co roku, rywalizacja przeniesie się do Garmisch-Partenkirchen (1 stycznia) i Innsbrucka (3 stycznia). Finał odbędzie się w dniu święta Trzech Króli w Bischofshofen. Zawodnicy nie będą jednak mieli czasu na odpoczynek. Krótko po turnieju zaplanowane zostały drużynowe i indywidualne zawody w Libercu (9-10 stycznia).
Tydzień później zawodnicy wezmą udział w głównej imprezie sezonu. Na mamucim obiekcie Kulm w Tauplitz/Bad Mitterndorf rozegrane zostaną mistrzostwa świata w lotach narciarskich. W dniach 15-16 stycznia odbędzie się czteroseryjny konkurs indywidualny. 17 stycznia skoczkowie wezmą udział w zawodach drużynowych.
Po mistrzostwach świata zawody Pucharu Świata zawitają do Polski. W piątek, 22 stycznia rozegrany zostanie premierowy konkurs tego cyklu na skoczni Skalite w Szczyrku. Dzień później zawodnicy będą rywalizować na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. To jednak nie koniec polskich zawodów. Po kolejnych weekendach cyklu zaplanowanych w Willingen (30-31 stycznia) i na mamuciej skoczni w Vikersund (6-7 lutego), pucharowa karuzela zawita pod Tatry. W dniach 13-14 lutego na Wielkiej Krokwi rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne.
Wyjątkowo wcześnie, bo jeszcze w lutym zawodnicy wezmą udział w zawodach na norweskich skoczniach w Trondheim (19 lutego) i Oslo (21 lutego). W kolejnym tygodniu Puchar Świata mężczyzn po raz pierwszy odwiedzi Rumunię. Skoczkowie będą rywalizować na normalnym obiekcie w Rasnovie (27-28 lutego).
Z początkiem marca Puchar Świata zawita do Finlandii. W dniach 5-6 marca odbędzie się drużynowy i indywidualny konkurs w Lahti. Dla zawodników będzie to jednocześnie rekonesans przed mistrzostwami świata w 2017 roku. Trzy dni później skoczkowie wystąpią jeszcze w zawodach na skoczni Ruka w Kuusamo. Następnie rywalizacja przeniesie się na mamuci obiekt w niemieckim Oberstdorfie (12-13 marca, pierwsze zawody - drużynowe).
Kolejną nowością w Pucharze Świata będzie nowy cykl, roboczo nazwany "Turniejem Rosyjskim". Pierwszy z trzech konkursów zostanie rozegrany 16 marca na skoczni w Niżnym Tagile. Dwa dni później zawodników czeka rywalizacja w Czajkowskim, zaś zakończenie turnieju odbędzie się 20 marca na olimpijskim obiekcie w Krasnej Polanie koło Soczi.
Wielki finał Pucharu Świata zaplanowano tradycyjnie na mamuciej skoczni w słoweńskiej Planicy. Na Letalnicy (25-27 marca) odbędzie się konkurs indywidualny, drużynowy i wielki finał z udziałem najlepszych trzydziestu zawodników sezonu.
Wstępny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2015/2016 w formacie PDF >>
Puchar Świata kobiet 2015/2016:
W 2015 roku najlepsze skoczkinie świata czekają jeszcze trzy pucharowe weekendy. Inauguracja nowego sezonu odbędzie się w Park City (14-15 listopada, pierwszy konkurs - drużynowy). Następnie rywalizacja przeniesie się do Whistler (21-22 listopada) i austriackiego Tschagguns (12-13 grudnia).
Pucharowa rywalizacja pań na dobre rozkręci się po Nowym Roku. Kolejne zawody zaplanowano w Zao (9-10 stycznia) oraz Sapporo (16-17 stycznia), gdzie zawodniczki będą rywalizować nie tylko na normalnej skoczni Miyanomori, ale także na słynnej Okurayamie. Pucharowa karuzela powróci do Europy konkursami w niemieckim Oberhofie (23-24 stycznia, pierwsze zawody - drużynowe) i austriackim Hinzenbach (30-31 stycznia).
Luty rozpocznie się od rywalizacji na normalnej i dużej skoczni w Planicy (6-7 lutego). Tydzień później zawodniczki zawitają do Polski i Czech, biorąc udział w zawodach na skoczniach w Szczyrku (12 lutego) i Libercu (14 lutego).
Podczas kolejnych trzech tygodni kobiecy Puchar Świata będzie wędrował po Europie wraz ze swoim męskim odpowiednikiem. Skoczkinie będą rywalizować w Trondheim (18 lutego), na Holmenkollbakken w Oslo (20 lutego), Rasnovie (27-28 lutego) oraz w Lahti (4-5 marca, pierwszy konkurs - drużynowy).
Finał sezonu odbędzie się w dniach 11-13 marca w szwedzkim Falun. Na normalnej skoczni Lugnet rozegrany zostanie konkurs indywidualny i drużynowy. Na zakończenie zawodniczki wezmą udział w zawodach na dużym obiekcie.
Wstępny kalendarz Pucharu Świata kobiet 2015/2016 w formacie PDF >>
Przestawione powyżej kalendarze na nowy sezon nie zostały jeszcze zatwierdzone i mogą ulec zmianie. Ostateczne decyzje zapadną podczas kongresu FIS w Warnie, który odbędzie się w dniach 1-6 czerwca br.
autor: Adam Bucholz, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 111