Rekord świata w Oberstdorfie? Znamy plany przebudowy skoczni
W minionym tygodniu Rada Gminy Oberstdorf dała zielone światło na modernizację mamuciej skoczni im. Heiniego Klopfera (HS 213). Teraz ujawnione zostały szczegóły wart 13 mln € inwestycji. W wyniku przebudowy obiekt ma otrzymać wymiary K-200 i HS228.
Z końcem 2013 roku Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie utraciła homologację FIS. Starania o nowy certyfikat zakończyły się sukcesem w maju br., ale mamuci obiekt stracił miejsce w Pucharze Świata na rzecz Titisee-Neustadt. W 2018 roku Oberstdorf zorganizuje Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, zaś w sezonie 2016/2017 mają tu ponownie zagościć zawody Pucharu Świata.
Obecnie rozpoczęty został proces wyłonienia firm, które zajmą się przebudową niemieckiego mamuta. Prace mają zostać zakończone do końca 2016 roku, aby na początku 2017 roku mogły zostać rozegrane zawody PŚ, będące testem obiektu przed MŚ w lotach w 2018 roku.
Projekt przebudowy jest nie tylko ważny dla społeczności Oberstdorfu, ale również dla Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV). Rachunek jest prosty - w przypadku nierozgrywania zawodów w lotach narciarskich, DSV traci 4,5 mln € w okresie olimpijskim (4 lata), które nie mogą zostać zainwestowane w rozwój skoków narciarskich.
80 procent kosztów przebudowy pokryją dotacje Rządu Federalnego i Bawarii, zaś pozostałe 20 procent pokryją mieszkańcy Oberstdorfu oraz wszelkie darowizny.
Jednym z głównych kryteriów modernizacji skoczni im. Heiniego Klopfera była decyzja z FIS z 2013 roku, poszerzająca maksymalną dopuszczalną odległość pomiędzy progiem skoczni a jej podstawą ze 130 do 135 metrów. Projekt nowego mamuciego obiektu w Oberstdorfie przygotował Hans-Martin Renn. W wyniku przebudowy, punkt konstrukcyjny skoczni zostanie przesunięty ze 185 na 200 metr, zaś wielkość skoczni (HS) zostanie poszerzona z 213 na 228 metr. Tym samym mamut w Oberstdorfie stanie się największą skocznią na świecie pod względem wartości punktu HS.
Po przebudowie mamuciego obiektu w Tauplitz/Bad Mitterndorf, obiekt w Oberstdorfie spadł w hierarchii największych skoczni świata na czwarte miejsce. W najlepszym scenariuszu na Heini-Klopfer-Skiflugschanze będzie możliwe pobicie nieoficjalnego rekordu świata w długości skoku narciarskiego. W wyniku modernizacji, skocznia będzie mogła być wykorzystywana przez kolejne dziesięciolecia.
Najbardziej charakterystyczny fragment skoczni, czyli wieża startowa, będzie nadal istnieć po przebudowie. Istniejąca geometria zostanie wykorzystana do modernizacji rozbiegu skoczni. Próg Heini-Klopfer-Skiflugschanze zostanie cofnięty o 7,5 metra i podniesiony o 5 metrów. Z uwagi na podniesienie progu od nowa zostanie zaprojektowany nachylenie zeskoku, aby umożliwić spłaszczenie kąta w momencie lądowania. Zmieniony i poszerzony zostanie także zeskok skoczni. Oznacza to przesunięcie trybun i stanowisk telewizyjnych.
Zmiany nastąpią także w pobliżu obiektu. Zbudowane od nowa zostanie gniazdo trenerskie. Zmianie ulegnie również wieża sędziowska. Dodane zostaną nowe pokoje, które poprawią widok jurorów na startujących zawodników. Przebudowie ulegnie również 42-letni wyciąg krzesełkowy na skocznię oraz winda na górę skoczni.
Poprawiona zostanie także infrastruktura skoczni im. Heiniego Klopfera. Zainstalowane zostaną lodowe tory najazdowe, nowy sygnalizator świetlny, nowe oświetlenie obiektu oraz wielofunkcyjne pokoje dla zawodników. Dodatkowo klub SC Oberstdorf chce otworzyć na skoczni muzeum historii lotów narciarskich, które ma być dodatkową atrakcją dla turystów. Powstanie nowe miasteczko zawodników, składające się z ok. 35 drewnianych domków. Innym ważnym aspektem nowego niemieckiego mamuta będzie nowy system video pomiaru odległości, oraz systemy technologiczne służące do sztucznego naśnieżania, podobne do już funkcjonujących w Planicy.