Ałmaty czy Pekin? W piątek wybór organizatora ZIO 2022
W 2014 roku ich gospodarzem było Soczi, zaś w 2018 roku odbędą się w Pjongczang. W piątek poznamy organizatora kolejnych, XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
Na placu boju do organizacji ZIO 2022 pozostały tylko dwie kandydatury - kazachskie Ałmaty i chiński Pekin. W wyścigu o tytuł miasta-gospodarza igrzysk stopniowo wykruszały się europejskie kandydatury. Zaczęło się od jednego z głównych faworytów wyścigu, Monachium, które wycofało się tuż przed zgłoszeniem kandydatury z powodu negatywnego wyniku referendum. Następnie na początku 2014 roku z kandydowania wycofał się Sztokholm, kiedy okazało się, że koszty szwedzkiej organizacji wyniosą ponad dwukrotnie więcej niż zakładano. 29 maja 2014 roku sprzeciw polskiej kandydaturze wypowiedzieli w referendum mieszkańcy Krakowa. Z przyczyn ekonomicznych swoje oferty wycofały również Lwów i - uważane za wielkiego faworyta - Oslo.
Tym samym już przed głosowaniem wiadomo, iż Zimowe Igrzyska Olimpijskie po raz czwarty w historii zawitają na kontynent azjatycki. W 1972 roku gospodarzem ZIO było Sapporo, zaś w 1998 roku - inne japońskie miasto - Nagano. Za niespełna trzy lata, w 2018 roku, igrzyska zostaną rozegrane w południowokoreańskim Pjongczang.
Dla Kazachstanu byłyby to pierwsze igrzyska olimpijskie rozgrywane w tym kraju. Zgodnie z pierwotnymi planami, wszystkie areny w ramach projektu "Ałmaty 2022" mają być skupione w promieniu 30 kilometrów. Ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk miałyby się odbyć na zmodernizowanym w tym celu Stadionie Centralnym. Nasi kibice mogą pamiętać ten obiekt z meczu piłkarskiego Kazachstan-Polska, rozegranego jesienią 2006 roku w ramach eliminacji do Euro 2008.
Na drugim biegunie znajduje się oferta Pekinu. Chińczycy chcą rozegrać igrzyska w trzech lokalizacjach - Pekinie, Zhangjiakou i Yanqing. Odległość dzieląca pierwsze dwie miejscowości to aż 190 kilometrów. Zgodnie z podziałem, w Yanqing mają być rozegrane zawody w narciarstwie alpejskim, saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach. W Zhangjiakou mają odbyć się pozostałe konkurencje narciarskie i snowboardowe. Pekin ma być gospodarzem dyscyplin łyżwiarskich z hokejem na lodzie na czele. Ceremonia otwarcia i zamknięcia ma odbyć się w - znanym z letnich igrzysk w 2008 roku - Ptasim Gnieździe.
W przypadku wyboru byłej stolicy Kazachstanu, w 2022 roku skoczkowie narciarscy będą rywalizować o medale olimpijskie na dobrze znanych polskim kibicom obiektach Gornyj Gigant, wchodzących w skład kompleksu pięciu skoczni "Sunkar International Jumping Hill Complex". Obiekty zostały oddane do użytku w 2010 roku. Od 2011 roku co roku rozgrywane są na nich zawody Letniego Grand Prix. Ostatniej zimy walczono tutaj również o medale mistrzostw świata juniorów. W 2016 roku Ałmaty zadebiutują w kalendarzu Pucharu Świata, zaś w 2017 roku odbędzie się tutaj Zimowa Uniwersjada.
Jeżeli delegaci MKOl wskażą na Pekin, to podczas ZIO 2022 skoczkowie narciarscy zawitają do chińskiego Zhangjiakou. Budowę olimpijskiego kompleksu pięciu skoczni zaplanowano w rejonie Guyangshu. Jak obiecują organizatorzy, ze skoczni ma rozprzestrzeniać się widok na Wielki Mur Chiński. Jeszcze bliżej najbardziej znanego zabytku Państwa Środka mają znaleźć się trasy narciarskie, na których będą rywalizować biegacze i biathloniści. Planowana lokalizacja skoczni narciarskich budzi jednak wątpliwości Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
W opublikowanym w czerwcu 2015 roku raporcie MKOl stwierdził, iż budowa skoczni narciarskich i mającej znaleźć się w ich pobliżu wioski olimpijskiej spowoduje wysiedlenie około 1.500 mieszkańców tych terenów. Kolejnym kłopotem wskazanym w raporcie jest wysokie ryzyko braku naturalnego śniegu w terminie rozgrywania olimpijskiej rywalizacji. Prawdziwy biały puch będzie najprawdopodobniej dostępny tylko na trasach alpejczyków w regionie Yanqing. Igrzyska w Pekinie byłyby niemal w całości rozgrywane na sztucznym śniegu. Zwraca się także uwagę na brak integracji zimowych igrzysk z kulturą Chin i dalekie podróże między trzema lokalizacjami. Jako zaletę przedstawiane jest natomiast doświadczenie organizacyjne w wynikające z bycia gospodarzem letnich igrzysk w 2008 roku.
Z kolei kandydatura Kazachstanu jest chwalona za rozsądną koncepcję przygotowania obiektów sportowych, które będą tworzyć wymarzone przez MKOl igrzyska kompaktowe, skupione niemal w jednym miejscu. Ałmaty nie muszą się również martwić o brak naturalnego śniegu. Najbardziej kłopotliwa inwestycja, czyli tor bobslejowo-saneczkowy, ma zostać oddany do użytku na blisko 1,5 roku przed planowaną datą rozpoczęcia igrzysk. Jako główny problem wytykane są jednak finanse kandydatury. Gospodarka Kazachstanu jest zależna od obecnych cen ropy naftowej i może mieć wpływ na poziom dalszego wsparcia finansowego organizatorów.
Kto jest faworytem głosowania? W tej sprawie panuje dwugłos. Z jednej strony Ałmaty są chwalone za bardziej widoczną kampanię swojej kandydatury, a także za to, iż wiele olimpijskich aren jest już gotowych. Z kolei Pekin może zostać pierwszym miastem, które zorganizuje i letnie i zimowe igrzyska olimpijskie. Poza tym, w przeciwieństwie do Kazachów, Chińczycy mają członków w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Chiny mogą być także bardziej atrakcyjnym rynkiem w którym można rozbudzić zainteresowanie sportami zimowymi.
Zarówno Chiny jak i Kazachstan obciążają jednak kwestie związane z łamaniem praw człowieka w tych państwach. Zapewne tuż po piątkowym werdykcie pojawią się głosy oburzenia z podjętego przez MKOl wyboru. Obecne koszty igrzysk sprawiają jednak, iż większości przedstawicieli zachodniego świata nie stać na organizację tej imprezy. Tym samym igrzyska stają się kosztowną zachcianką przywódców państw niedemokratycznych. Eksperci twierdzą, iż jeżeli MKOl nic nie zmieni w kwestii organizacji igrzysk, niedługo każda ich edycja będzie rozgrywana tylko na Wschodzie.
– Wybór między Ałmatami i Pekinem to wybór między dżumą a cholerą – przyznaje w rozmowie dla TVP Andrzej Person, były dziennikarz sportowy, senator i rzecznik PKOl. – Ci kandydaci nie mają nic wspólnego z demokracją. Czy igrzyska mają być promocyjną trampoliną dla dyktatur, w których łamie się prawa człowieka, więzi i zabija setki tysięcy ludzi? (...) Gdy w piątek PKOl wybierze Ałmaty, za chwilę pojawią się głosy, że przecież prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew to morderca, który trzyma w piwnicach 100 tysięcy ludzi – zapowiada. – A przecież od setek lat nic nie jednoczy ludzi tak jak sport. Mimo całego bogactwa kulturowego, tylko sport potrafi sprawić, że dwa miliardy ludzi siadają, by wpatrywać się w olimpijski znicz. (...) Dlatego trzeba zrobić wszystko, by go chronić.
Zdaniem Persona, gdyby nie negatywny wynik referendum, Kraków niemal na pewno zostałby wybrany na organizatora ZIO 2022: – Prezes MKOl Thomas Bach dawał nam te igrzyska na złotej tacy. Wiadomo było powszechnie, że Kraków i Zakopane wygrają – zapewnia czterokrotny rzecznik polskich ekip na igrzyskach, którego zdaniem polskiej kandydaturze zaszkodziły informacje o rekordowych kwotach wydanych na igrzyska w Soczi: – Nasz koszt byłby sto razy mniejszy, ale do wyobraźni obywateli przemawiała pełna rozmachu impreza w Rosji.
Czy w przyszłości MKOl będzie stał przed wyborem wyłącznie pomiędzy państwami w których nie liczy się zdanie obywateli? – To ostatni dzwonek dla sportowego świata. Należy zasiąść do międzynarodowej debaty, z udziałem ludzi sportu i polityków, i spróbować wypracować jakieś rozwiązania. Jedno z nich to stała organizacja letnich igrzysk w Atenach. Każdy, kto chciałby w nich brać udział, płaciłby składkę na rozwój aren. W takiej sytuacji odeszłyby problemy z nieprzewidywalną pogodą – zdradza Person.
Wybory organizatora XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku odbędą się w piątek podczas 128. Sesji MKOl w Kuala Lumpur. Prawo głosu ma 100 członków MKOl (w tym Irena Szewińska) z wyłączeniem trzech przedstawicieli Chin. Tradycyjnie - w imię zachowania bezstronności - głosu nie odda przewodniczący MKOl, Thomas Bach. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 10:30 czasu polskiego. Wyniki powinny zostać ogłoszone w piątkowe południe naszego czasu.
Kandydaci do organizacji ZIO 2022 | ||
Kategoria | Pekin | Ałmaty |
---|---|---|
Ludność | 21 mln | 1,6 mln |
Budżet Komitetu Organizacyjnego; | 558 mld $ | 752 mld $ |
Budżet na infrastrukturę | 1,511 mld $* | 4,5 mld $** |
Poparcie dla organizacji ZIO (miasto) | 88% | 85% |
Poparcie dla organizacji ZIO (kraj) | 92% | 87% |
*- z wyłączeniem kosztów budowy szybkiej kolei łączącej Pekin z narciarskimi arenami
**- wraz z inwestycjami związanymi nie tylko wyłącznie z igrzyskami
autor: Adam Bucholz, źródło: olimpijski.pl/sport.tvp.pl/insidethegames.biz/inf. własna weź udział w dyskusji: 17