Zawody FIS powracają na olimpijską skocznię w Whistler
Wybudowane z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010, skocznie narciarskie w Whistler od momentu zgaszenia olimpijskiego znicza gościły wyłącznie lokalne zawody. Nieoczekiwanie, po sześciu latach przerwy w Whistler Olympic Park rozegrane zostaną konkursy pod egidą FIS.
Olimpijskie skocznie w Whistler zostały oficjalnie otwarte w grudniu 2007 roku. W kolejnym roku na obiektach rozegrano zawody Pucharu Kontynentalnego mężczyzn i kobiet, zaś w styczniu 2009 roku na dużej skoczni HS140 odbyły się konkursy Pucharu Świata, zakończone dwiema wygranymi Gregora Schlierenzauera. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku na skoczniach w Whistler dwa złote medale olimpijskie wywalczył Szwajcar Simon Ammann, zaś Adam Małysz został podwójnym wicemistrzem olimpijskim.
Po zakończeniu imprezy obiekty zostały zamknięte. Pojawiały się nawet pogłoski o możliwym wyburzeniu olimpijskich skoczni, jednak w 2012 roku w Whistler Olympic Park rozegrano pierwsze zawody w skokach narciarskich od zakończenia igrzysk. Od tego czasu ta kanadyjska miejscowość regularnie gości zawody o mistrzostwo kraju. Whistler zniknęło jednak z kalendarzy wszystkich pucharów rozgrywanych przez FIS.
Teraz jednak ta sytuacja nieoczekiwanie ulegnie zmianie. Jeszcze w październiku zatwierdzony został oficjalny kalendarz zimowych konkursów FIS Cup w sezonie 2015/2016. Zgodnie z nim, zaplanowane na 6-7 lutego 2016 roku zawody miały zostać rozegrane na normalnej skoczni w Calgary. Kanadyjska federacja (Ski Jumping Canada) podjęła jednak decyzję, że zaplanowane w ich kraju zawody FIS Cup zostaną przeniesione na skocznię HS106 w Whistler.
- Niedawno doszliśmy do porozumienia z Whistler Sport Legacy w sprawie rozegrania tych zawodów w Whistler Olympic Park. Skocznie w Whistler są nowocześniejsze, zaś miasto jest znane na świecie jako ośrodek wypoczynkowy. Dlatego uznaliśmy, że zawody wzbudzą tam większe zainteresowanie - przyznaje portalowi Skijumping.pl Tom Reid, przewodniczący Ski Jumping Canada.
Jak dodaje prezes SJC, w dniach 6-7 lutego 2016 roku Whistler ma nie tylko gościć zawody z cyklu FIS Cup: - Mamy plan rozegrania w ten sam weekend Mistrzostw Kanady. Wierzę, że komitet organizacyjny postara się, aby nasz czempionat otrzymał rangę "FIS Race" - kończy Reid.
Rekord normalnej skoczni w Whistler wynosi 109,5 metra i należy do Adama Małysza. Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata poszybował na tę odległość podczas treningu przed konkursem olimpijskim. Oficjalnym rekordzistą jest z kolei Simon Ammann, który w drugiej serii olimpijskich zawodów wylądował na 108 metrze.
Przypomnijmy, że kompleks skoczni Whistler Olympic Park został wybrany na Narodowe Centrum Szkolenia skoczków narciarskich oraz kombinatorów norweskich w Kanadzie. Rozpoczęto także budowę mniejszych obiektów. W ubiegłym sezonie odbyła się inauguracja skoczni K-40, najbliższej zimy uruchomiony zostanie obiekt K-20. W planach jest także budowa najmniejszej skoczni kompleksu (K-8).