Skocznia w Engelbergu zostanie przebudowana
Nie tylko Zakopane w najbliższym czasie musi dokonać modernizacji skoczni, aby utrzymać miejsce w kalendarzu Pucharu Świata. Wraz z końcem bieżącego roku, homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej straci Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu. Szwajcarzy już nakreślili plan działań, które zostaną podjęte w najbliższych miesiącach.
- Będziemy próbowali zmienić tylko kilka rzeczy, ponieważ chcemy, aby to wciąż była największa naturalna skocznia na świecie. Najważniejsze zmiany nastąpią na najeździe. Nieco inne będą tory najazdowe, zaś próg zostanie cofnięty o pięć metrów. To będzie główna zmiana Gross-Titlis-Schanze. W planach jest betonowa konstrukcja, która ma zastąpić przestarzały, drewniany rozbieg - oznajmił Peter Schmidli, członek komitetu organizacyjnego.
- Dodatkowo, swój kąt nachylenia zmieni zeskok. Dokonamy także prac ziemnych na zeskoku. Na ten moment strefa lądowania jest bardzo krótka, przez co czasami ciężko jest wylądować . Dzięki tej modernizacji możliwe będą nawet nieco dłuższe, bezpieczniejsze skoki. Z tego co mi wiadomo, punkt K oraz Hill Size zmienią się o jakieś 5 metrów. Ale jak wiadomo – są to jeszcze spekulacje. Ogółem nie będzie wiele zmian. Chcemy zachować klasyczny charakter tej skoczni - dodaje Szwajcar.
Zmianom nie ulegnie dotychczasowy wyciąg, z powodu wielu przepisów, które panują w Szwajcarii. Zmieni się natomiast jakość oświetlenia. Będzie nieco silniejsze. Zawody będą mogły się odbywać wczesnymi rankami, ale raczej nie nocami. Jest to też uwarunkowane transmisją zawodów w TV, podczas przedświątecznych weekendów. Obecnie zawody muszą się kończyć około trzeciej, czwartej po południu. Jeżeli są opóźnienia, zaczynają się komplikacje. Trzeba wówczas pominąć jedną serię. Dzięki przebudowie, w przyszłości będzie możliwość przedłużenia skoków bez konieczności wcześniejszego zakończenia (czyli do około 18-19). Ale to także jest zależne od telewizji i ich praw.
Kiedy ruszą prace? - Modernizacja rozpocznie się już na wiosnę. Mamy już odpowiednie pozwolenia. Na wszystko potrzebujemy pół roku. Spokojnie zdążymy do kolejnego sezonu.
autor: Dominik Formela, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 40