Strona główna • Skoki Narciarskie

Koniec dyskwalifikacji w skokach? [PRIMA APRILIS]

Wiele wskazuje na to, że już od kolejnego sezonu Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadzi w przepisach skoków bardzo istotną zmianę. Odpowiadając na falę krytyki ze strony opinii publicznej oraz całego środowiska skoków, FIS chce zrezygnować z dyskwalifikacji zawodników za zbyt obszerny kombinezon.

- Nie chcemy, aby wizerunek tego sportu psuły ciągłe dyskwalifikacje i dyskusje o nieprzepisowych kombinezonach u zawodników. Kibice nie chcą oglądać swoich idoli zjeżdżających wyciągiem w dół, ponieważ kontroler FIS nie pozwolił im skoczyć. Często dyskwalifikacje wynikały z naprawdę minimalnych odchyleń w rozmiarze kombinezonu, to irytujące i frustrujące dla skoczków i ich fanów - komentuje ten pomysł Peter Sigul - członek komisji ds. skoków FIS.

Nie oznacza to oczywiście, że zawodnicy, którzy będą używać za dużych kombinezonów staną się zupełnie bezkarni. Za każdy milimetr więcej ponad dopuszczalną normę skoczek będzie otrzymywał...punkty karne. Będzie to zatem system podobny do aktualnych kompensat za belkę lub wiatr. Liczba odjętych punktów będzie uzależniona m.in. od wielkości obiektu oraz miejsca, w którym kombinezon był za obszerny.

Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy także polskich skoczków. Przypomnijmy, iż w lutym tego roku, podczas PŚ w kazachskich Ałmatach w dosyć kontrowersyjnych okolicznościach zdyskwalifikowany został Maciej KOt.

- Wczoraj kombinezon był dobry, dziś już nie... Sprawdziliśmy w zaznaczonych miejscach, co 5cm i jest ok. Ale kontrola była 2cm niżej. Life is brutal. Wystarczyło ugiąć nogi, żeby pomiar wszedł na żebra, a nie pod nie. A ja skoncentrowałem się na skoku zamiast na kontroli... Szkoda, trudno. Jutro jest nowy dzień, trzeba walczyć!" - napisał wówczas na Facebooku nasz reprezentant.

Już podczas zbliżającego się spotkania FIS w Zurychu (8-9 kwietnia) mamy poznać szczegóły tego innowacyjnego projektu. Jeśli zyska on aprobatę większości członków komitetu ds. skoków, wówczas zostanie on zatwierdzony na kongresie w Meksyku i wejdzie w życie już od początku sezonu letniego.