Strona główna • Puchar Świata

Lahti - miasto kolejnych konkursów PŚ

Sezon zbliża się ku końcowi. Ostatni, mocny akord to Turniej Skandynawski, rozgrywany w dniach 6-15 marca, z ostatecznym finałem w Oslo. Pierwszą areną zmagań zawodników uczestniczących w tej imprezie będzie skocznia w Lahti, mieście w Finlandii, które kiedyś było bardzo szczęśliwe dla Adama Małysza - tu zdobył srebrny i złoty medal na Mistrzostwach Świata. Zapraszamy do wspólnego, wirtualnego spaceru.

Lahti- miasto nad jeziorem Vesijarvi w południowej Finlandii położone 100 km od Helsinek. Zamieszkuje je około 100 tyś. ludności. Lahti stanowi ważny międzynarodowy ośrodek sportów zimowych. W 2001 r. było gospodarzem Mistrzostw Świata.

Miasto ze względu na swoje położenie otoczone jest nieskażoną jeszcze przyrodą. Turyści mogą tutaj znakomicie odpocząć o każdej porze roku, zrelaksować się spacerując po przepięknych lasach, łowiąc ryby, pływając oraz zimą jeżdżąc na nartach. Swoją popularność miasto zawdzięcza również dogodnej lokalizacji i przyjaznym mieszkańcom.

Lahti oferuje przyjezdnym szereg całodziennych atrakcji. Znajduja się tutaj liczne kawiarnie, restauracje, znane hotele, centra handlowe i pensjonaty. Odbywają się różnego rodzaju znane w świecie festiwale jak - Jazz Festiwal czy Festiwal Muzyki Organowej.

Będąc w Lahti warto odwiedzić również Muzeum Obrazów, różany ogród Rosario, Obserwatorium Ursa, unikalną farmę zwierzęcą znajdującą się poza miastem, oraz słynny park Arboretum na którego powierzchni 3 hektarów znajduje się ponad 450 gatunków unikalnych egzotycznych roślin. Nie zapomniano także o rodzinach przyjeżdżających do Lahti z dziećmi, dla których nie lada atrakcją jest odwiedzenie Laune Family Park.

Przebywając w tym mieście warto zobaczyć słynne wzgórza Radiomaki z ogromnymi masztami radiowymi. Zaraz obok położone jest Muzeum Radia i Telewizji. Miłośników architektury i sztuki zainteresuje z pewnością znajdujący się u stóp wzgórza ratusz z czerwonej cegły zaprojektowany przez Eliela Saarinena. Do zabytków zaliczyć można także kościół Ristinkirkko z dachem imitującym tamtejsze skocznie narciarskie.

Miasto posiada aż trzy obiekty narciarskie ( K-64, K-90 i K-116) górujące nad miastem, które wybudowane na płaskim terenie widoczne są już z daleka. Znajdują się tam również trzy małe obiekty treningowe ( K-10, K-25, K-38). Wszystkie one położone są na obszarze tamtejszego Centrum Sportowego. Nieopodal znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Narciarstwa.

Na szczycie największej ze skoczni (Salpausselka - K-116) znajduje się platforma widokowa na szczyt której można wjechać windą oraz podziwiać z niej panoramę miasta i rozciągające się w nieskończoność liczne lasy i jeziora. U stóp obiektu znajduje się również basen pływacki, który w zimie zamarza i używany jest jako lądowisko dla skoczków narciarskich.

Poza sezonem otoczenie skoczni jest wykorzystywane jako stadion piłkarski i lekkoalteltyczny. Na zewnątrz skoczni obok wejścia do windy umieszczona jest tablica pamiątkowa z imionami skoczków, którzy wygrywali organizowane tutaj kolejne mistrzostwa świata. Nie mogło zabraknąć tam imienia Stanisława Marusarza, który w 1938 r. zdobył tutaj tytuł Vice Mistrza Świata. Na wszystkich obiektach położony jest igielit poprzez co w Lahti gościło również LGP.

Salpausselka została wybudowana w 1972 r. specjalnie na okazję Igrzysk Olimpijskich. Jest ona jedną z najsławniejszych skoczni na świecie. Od 1979r zaczęto rozgrywac na niej zawody Pucharu Świata oraz odbywa się tutaj regularnie Puchar Kontynentalny. Obiekt nie jest osłonięty, stąd warunki pogodowe, a zwłaszcza wietrzne bywają bardzo niekorzystne. To właśnie tutaj konkursy zostają często odwoływane z powodu niekorzystnej aury.

Rekord skoczni należy do Ronny Ackermanna który w 2002 r. skoczył tutaj na odległość 133m. Rekord mniejszej K-90 ustanowił Adam Małysz, który w 2001 r. poszybował na odległość 98 m.

Najbliższe konkursy Pucharu Świata, już niebawem, w nadchodzący weekend, właśnie w Lahti. Zapraszamy do odwiedzania naszego serwisu.

foto: (c)www.kolumbus.fi