Rune Velta zakończył karierę!
Aktualnie panujący mistrz świata na skoczni normalnej - Rune Velta, nieoczekiwanie postanowił zakończyć sportową karierę. Powodem decyzji czterokrotnego medalisty Mistrzostw Świata w Falun okazał się brak motywacji do dalszych treningów na skoczni.
- Chcąc utrzymywać się na szczycie, trzeba być codziennie w pełni zmotywowany i dawać z siebie wszystko. Ostatnio zauważyłem, że nie mam w sobie już motywacji. Dlatego postanowiłem już teraz poszukać nowych wyzwań. Czuję, że w swojej karierze osiągnąłem maksimum. Jestem wdzięczny bliskim osobom za wszystkie chwile, które przeżyłem jako skoczek narciarski - poinformował 27-latek na łamach oficjalnej strony Norweskiego Związku Narciarskiego.
Kiedy Rune Velta w 2015 roku został niekwestionowaną gwiazdą Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, nikt nie spodziewał się tak błyskawicznego regresu formy Norwega. Czterokrotny medalista z Falun (w tym dwukrotnie złoty), w sezonie 2015/2016 nie zdobył choćby jednego punktu do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, czego efektem była degradacja do kadry B na sezon 2016/2017.
27-latek z Oslo w minionej edycji Pucharu Świata zaprezentował się kibicom tylko dwa razy. Inauguracyjny start w niemieckim Klingenthal zakończył się 37. pozycją, natomiast występ na mamucim obiekcie w Vikersund okazał się jeszcze większą klapą. Velta po skoku na odległość 129,5 metra zajął 51. miejsce. Po tak nieudanej zimie, aktualny mistrz świata ze skoczni normalnej został przesunięty do kadry B.
- To jest bardzo frustrujące i z pewnością nie jestem zadowolony z takiego stanu rzeczy. Jestem zły, rozczarowany i chwilami jest to naprawdę trudne - mówił Norweg w maju w rozmowie z tamtejszą telewizją NRK.
- Stanie się mistrzem świata jest fantastycznym przeżyciem, którego chciałoby się doświadczyć ponownie - dodawał wiosną. Potwierdzeniem tych słów wydawało się powołanie na inaugurację Letniej Grand Prix 2016. Velta we francuskim Courchevel został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.
Większość sezonu 2015/2016 spędził on w Pucharze Kontynentalnym. W czternastu startach uzbierał 190 punktów, co dało mu 35. miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej. Jego najlepszy rezultat to 5. miejsce wywalczone w amerykańskim Iron Mountain.
Jak decyzję jednego ze swoich rodaków skomentował Clas Brede Brathen, szef norweskich skoków? - Jego osiągnięcia w Falun na zawsze pozostaną jednymi z najwybitniejszych w historii norweskich skoków. Rune jest także przykładem na to, jak dużo można osiągnąć przy obecnej myśli szkoleniowej, którą stosujemy w kraju. Nie był on gwiazdą w wieku juniorskim, ale ciężką pracą z trenerami dotarł na sam szczyt.
Debiut Velty na arenie międzynarodowej miał miejsce w grudniu 2007 roku podczas zawodów FIS Cup w Notodden. We wrześniu kolejnego roku w ramach grupy krajowej otrzymał szansę występu w Pucharze Kontynentalnym w Lillehammer. W zawodach najwyższej rangi po raz pierwszy pojawił się w marcu 2010 roku w Oslo Holmenkollen, gdzie zajął 43. lokatę. Na pierwsze punkty musiał poczekać do grudnia. Wówczas zameldował się na 17. pozycji konkursu z cyklu Pucharu Świata w Lillehammer.
Pomimo tytułu mistrza świata, nigdy nie wygrał on indywidualnych zawodów pucharowych. Najbliżej tego był w 2013 roku w Planicy i dwa lata później w Willingen, gdzie kończył zmagania na drugiej pozycji. Oprócz tego jeszcze cztery razy stawał na najniższym stopniu podium. Najlepszym sezonem okazał się ten mistrzowski, który zakończył na 8. lokacie w klasyfikacji generalnej.
Velta to także jednokrotny uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Soczi 2014) i dwukrotny reprezentant Norwegii w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich (Vikersund 2012 i Harrachov 2014). Z tych imprez przywiózł jeden medal - indywidualne srebro wywalczone na mamucim obiekcie przed własną publicznością. To właśnie przed czterema laty ustanowił rekord życiowy, który wynosi aż 243 metry.
Jak przyznaje 27-latek, koniec kariery skoczka nie oznacza rozbratu ze sportem. Już wkrótce rozpocznie on studia w Narodowej Akademii Sportowej, gdzie ma zdobyć niezbędną wiedzę do tego, aby w przyszłości zostać trenerem.
autor: Dominik Formela, źródło: skiforbundet.no weź udział w dyskusji: 61