Strona główna • Szwajcarskie Skoki Narciarskie

Modernizacja skoczni w Sankt Moritz przerwana

Zainicjowana w 2014 roku przebudowa kompleksu skoczni w szwajcarskim Sankt Moritz została wstrzymana. Po tym, gdy jesienią 2015 roku okazało się, że inwestycja pochłonie znacznie większą ilość pieniędzy - lokalne władze zorganizowały referendum wśród tamtejszej ludności, które miało dać ostateczną odpowiedź w sprawie budowy nowych obiektów. Stosunkiem głosów 1093 do 278, mieszkańcy opowiedzieli się za zaprzestaniem modernizacji skoczni olimpijskiej.

Prace w kantonie Gryzonia rozpoczęły się ponad dwa lata temu, kiedy to rozebrano starą Olympiaschanze (HS 100), a także podjęto się karczowania terenu pod nowe budowle. Prace nad nowoczesną skocznią HS 109 zatrzymano latem 2015 roku, kiedy okazało się, że szacunkowo cały projekt pochłonie około 20 mln franków szwajcarskich (CHF), a nie jak pierwotnie zakładano - 11,5 mln.

Z takim wykorzystaniem środków publicznych nie godzili się mieszkańcy, którzy po wniesieniu licznych protestów, w przeprowadzonym referendum finalnie pokazali czerwoną kartkę omawianej inwestycji, którą (w wymiarze 11,5 mln CHF) poparli w 2013 roku. W tegorocznym głosowaniu udział wzięło 54,4% osób uprawnionych do wyrażenia swojej opinii. Populacja Sankt Moritz argumentowała taki wybór koniecznością zainwestowania dodatkowych funduszy w takie obiekty, jak np. remont szkoły czy tras zjazdowych, na których odbywa się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.

Co jest powodem wzrostu kosztów? Dodatkowe pieniądze miały pochłonąć prace związane z doprowadzeniem infrastruktury służącej do oświetlenia telewizyjnego i naśnieżania skoczni. Wstępnie obiekt miał być zdatny do organizacji zawodów rangi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej już pod koniec 2015 roku. Latem tego roku chciano dokonać ostatnich poprawek i zamknąć budowę mniejszych obiektów dla juniorów.

Czy w Sankt Moritz powstanie skocznia na miarę XXI wieku? Wiele wskazuje na to, iż w ciągu najbliższych lat, nie ma na to większych szans.

Kliknij, aby zobaczyć wyniki prac, których dokonano na Olympiaschanze w Sankt Moritz