Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Trwają testy obiektów olimpijskich w Pjongczang

Już tylko nieco ponad rok pozostał do rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Przygotowania do imprezy trwają pełną parą, a areny przyszłorocznej imprezy są obecnie w trakcie testowania przez specjalistów od zimowych dyscyplin sportowych.


- Przygotowania do igrzysk idą właściwym torem - uważa Jenny Wideke, odpowiedzialna za komunikację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej z organizatorami igrzysk olimpijskich - Do tej pory przeprowadziliśmy zmagania testowe w snowboardzie, narciarstwie alpejskim i narciarstwie dowolnym. Obiekty i organizacja zawodów spotkały się z pozytywną opinią zawodników i oficjeli. Teraz w planach mamy zawody testowe w konkurencjach klasycznych i również liczymy na udane imprezy. Dla przedstawicieli sportów zimowych, zwłaszcza dyscyplin podlegających Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, Korea Południowa wciąż jest w dużej mierze niezbadanym terenem i okazją do konkurowania w nowym środowisku. To ogromna szansa na zdobycie nowych doświadczeń, przeżycie nowych emocji i poszerzenie swoich horyzontów.

W najbliższy weekend w kompleksie Alpensja Resort zostaną rozegrane zawody PŚ w biegach narciarskich, po raz pierwszy tej zimy odbędą się również konkursy na skoczni narciarskiej, a na starcie staną najlepsi kombinatorzy norwescy. W dniach 15-16 lutego w Alpensja Resort konkurować będą skoczkowie i skoczkinie narciarskie. Panowie przetestują obiekt HS-140, panie skocznię HS-109.

- Nasi zawodnicy są przyzwyczajeni do podróży do Azji, organizujemy tam wiele konkursów zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Igrzyska jednak są czymś wyjątkowym i jestem pewien, że nasi sportowcy są podekscytowani wizją startów na olimpijskich obiektach - powiedział Walter Hofer.

Skocznie w Pjongczang, a dokładnie w kurorcie Alpensja, powstały w latach 2006-2008. W skład kompleksu skoczni wchodzi pięć obiektów: K-125, K-98, K-60, K-35 i K15. Do tej pory arena gościła zmagania w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego we wrześniu 2009 roku (na podium stawali wówczas Stefan Hula - 1 i 3 miejsce i Dawid Kubacki - 2 pozycja), Pucharu Kontynentalnego w 2011 roku i zawody FIS Cup minionej zimy. Całkowity koszt inwestycji zamknął się w kwocie 50 milinów Euro. Powstanie skoczni miało związek ze staraniami Koreańczyków o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Dwukrotnie minimalnie przegrali tę batalię, najpierw z Vancouver, a potem z Soczi. Dopiero trzecia próba okazała się udana.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang odbędą się w dniach 9-25 lutego 2018.

Więcej o wielofunkcyjnej skoczni narciarskiej w Pjongczang, pełniącej również funkcję stadionu piłkarskiego, pisaliśmy >>>TUTAJ<<<