Strona główna • Inne

Ze skakania się nie wyrasta. W Villach odbyły się Mistrzostwa Świata Weteranów

W dniach 08-11 lutego w austriackim Villach odbyły się po raz 27 Mistrzostwa Świata Weteranów w skokach narciarskich. Zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych na obiektach K-30, K-60 i K-90. W ramach mistrzostw rozegrano też konkurs drużynowy i zmagania w kombinacji norweskiej.

Przez rozgrywane od 1990 roku mistrzostwa przewinęło się kilku świetnych byłych skoczków narciarskich. Na listach wyników figurują tak znamienite nazwiska jak choćby Ole Gunnar Fidjestoel, Matti Nykaenen, Andreas Widhoelzl czy Andreas Goldberger, który i tym razem pojawił się na starcie. Goldi wygrał zdecydowanie nie tylko zmagania w swojej kategorii wiekowej na skoczni K-60 i K-90, ale był też najlepszy w... kombinacji norweskiej. Również trzy tytuły – na obu skoczniach i w dwuboju - zgarnął w najmłodszej kategorii wiekowej (30-34 lata) jego rodak, Martin Koch, który jeszcze przed kilkoma sezonami był czynnym skoczkiem.

Najstarszym uczestnikiem zawodów był 80-letni Fin Martti Lamminpaeae, który zdecydował się na start nawet na skoczni 60-metrowej, na której uzyskał 25 i 27 metrów. W poprzednich edycjach imprezy na starcie pojawiali się już jednak starsi zawodnicy. W mistrzostwach rozegranych w Zakopanem w 2003 roku wziął udział 90-letni wówczas Norweg Olai Lie, który na skoczni zadebiutował ponad 80 lat wcześniej, w 1919 r. Za swój skok w Zakopanem otrzymał od wszystkich sędziów notę "20".

Jedynym polskim akcentem zawodów w Villach był występ Jacka Gąsienicy-Mracielnika, byłego reprezentanta Polski w skokach, skaczącego obecnie w barwach Stanów Zjednoczonych jako Jack Gasienica. Kolega Piotra Fijasa z kadry w latach 80-tych wywalczył dwa srebrne medale.

Zawodników reprezentujących Polskę, można powiedzieć tradycyjnie, zabrakło na starcie. Jeżeli już któryś z biało-czerwonych decydował się na udział w tych zawodach to najczęściej miało to miejsce w imprezach rozgrywanych na polskiej ziemi. W Polsce Mistrzostwa Świata Weteranów rozegrano trzykrotnie. W 1995 i 2003 gospodarzem imprezy było Zakopane, a w 2012 roku Szczyrk. Polski dorobek medalowy jest raczej skromny. W 2003 roku złoty i srebrny medal wywalczył Bartłomiej Gąsienica-Sieczka, swoją kategorię wiekową wygrał też Zbigniew Malik. Przed pięcioma laty w Szczyrku złoto i brąz zdobył Wojciech Tajner, a dwa srebrne medale wyskakał Daniel Bachleda.

Pełne wyniki zawodów w Villach dostępne są >>>tutaj<<<