Maciej Kot: "Mnie w drużynie zadowoli tylko złoto"
Podobnie jak Kamil Stoch, Maciej Kot również wyjedzie z Lahti bez medalu w zmaganiach indywidualnych. Po piątej pozycji wywalczonej w sobotę na obiekcie normalnym, w czwartek na skoczni dużej zakopiańczyk finiszował na szóstej pozycji. Co powiedział dziennikarzom tuż po opuszczeniu zeskoku?
- Strata z pierwszego skoku była zbyt duża. Mimo drugiego, znacznie lepszego, nie było już szansy na walkę o medale. W pierwszej serii była swego rodzaju "dziura" w powietrzu. Leciałem dość wysoko, a później spadłem, co potwierdza sam trener. Znowu warunki mnie oszukały <śmiech>. Nie bardzo były szanse odlecieć. Byłem też w stanie znaleźć błędy, które w finałowej rundzie wyeliminowałem. Mimo ponownie gorszych warunków, ten skok był już dalszy.
- To są niuanse, które potem decydują o wyniku. Poziom był bardzo wysoki, ale przede wszystkim wyrównany. Pozycje medalowe dzieliły dziesiątki punktów, a tak naprawdę cała dziesiątka była blisko siebie. Te detale potem decydują, że ktoś jest na podium lub poza czołówką. Tę drugą próbę trzeba zapamiętać, bo jeszcze konkurs drużynowy przed nami.
Rok czy dwa lata temu Maciej Kot takie rezultaty wziąłby w ciemno, a dziś jest wyraźnie zawiedziony. Skąd taka reakcja? - Jestem w innym miejscu w porównaniu do tamtego okresu. Wówczas byłem poza drużyną i mogłem pomarzyć o udziale w Mistrzostwach Świata, a w tym sezonie jestem stałą i mocną częścią reprezentacji Polski. Miałem świadomość po co tu jadę. Cele były jasne. Ciężko być w pełni zadowolonym z tych miejsc.
- Na szczęście jest osłoda w postaci krążku Piotrka, bo w końcu pojawiliśmy się w klasyfikacji medalowej. Osobiście bardzo się z tego cieszę. To moje piąte i szóste miejsce jest dobre, ale nie na Mistrzostwach Świata - dodaje Polak.
- Jeżeli chodzi o ogólną postawę zespołu, znowu było bardzo dobrze. Jeśli byłby to konkurs z cyklu Pucharu Świata, mówilibyśmy o super wyniku, ale grunt, że mamy tę kropkę nad "i", którą jest medal Piotrka. Wiadomo, że mogło być lepiej, patrząc na układ sił po I serii, ale nie mamy powodów do narzekania. Mamy ten medal, czterech Polaków w czołowej "8", a to sygnał do walki w sobotę. Takie skoki z odrobiną niezbędnego szczęścia mogą dać naprawdę fajne miejsce - kontynuuje przedstawiciel klubu AZS Zakopane.
Jak duży wpływ na wyniki osiągane przez skoczków miały warunki atmosferyczne? - Pogoda była znacznie lepsza niż w dniu kwalifikacji, bo wówczas była spora loteria. Tym razem nie było aż takich zmian, ale między dodanymi a odjętymi dwoma punktami była spora różnica. Na papierze to naprawdę niewiele, ale to dało się odczuć w powietrzu. Kiedy na dole nie było noszenia, niektórzy przedwcześnie lądowali, co było widać. Patrząc jednak na podium, znowu stała na nim najlepsza trójka, a wygrał zawodnik, który dominuje w ostatnim czasie. To pokazuje, że dobrymi skokami można przezwyciężyć pewne kwestie.
Jak na największy sukces w swojej karierze zareagował przyjaciel Macieja Kota, Piotr Żyła? - Piotrek był chyba w lekkim szoku i nie do końca dowierzał, ale kiedy po swoim skoku wyszedł na pozycję lidera, wówczas powiedziałem mu, że jest już medal, a jedyną kwestią do rozstrzygnięcia jest jego kolor. Co warto podkreślić, zmienił buty skokowe przed konkursem. To pokazuje odwagę Piotrka i pełne zaufanie do trenera, bo nie każdy zawodnik zdecydowałby się na taki krok, kiedy przetestować można je tylko w serii próbnej. Zmiana butów u skoczka często wiąże się z dużą różnicą. W jego przypadku to sporo zmieniło. Największą zmianą była jednak zmiana techniki pozycji najazdowej między obiektem normalnym a dużym. Już na treningu było widać, że Piotrek jest mocny, ale te buty tylko dopełniły całość. Pozwoliły ustabilizować lot i dalej odlecieć. To udowadnia, że trener Horngacher jest czujny, co pozwala mu wyłapywać takie detale.
- Mnie w drużynie zadowoli tylko złoto - zakończył piąty zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017.
Korespondencja z Lahti, Dominik Formela i Tadeusz Mieczyński