ZIO 2026: Szwajcarski Sion pierwszym kandydatem
Położona w zachodniej Szwajcarii miejscowość Sion została pierwszym oficjalnym kandydatem do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Walne zgromadzenie Szwajcarskiego Parlamentu Sportu ratyfikowało podjętą w zeszłym miesiącu decyzję komitetu wykonawczego o zgłoszeniu oficjalnej kandydatury. Byłyby to trzecie w historii zimowe Igrzyska na terenie Szwajcarii.
Początkowo pod uwagę brano pięć różnych regionów kraju, ale ostatecznie wybrano Sion, a więc miasto liczące około 30 tysięcy mieszkańców, stolicę kantonu Valais. W oficjalnej prezentacji kandydatury wzięli udział znani szwajcarscy sportowcy, w tym mistrzowie olimpijscy. Decyzja parlamentu była jednogłośna.
Kandydaturę poprzedziły trwające rok badania. Wynika z nich, że organizacja Igrzysk Olimpijskich będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę kraju. Przewidywany zysk to około 2-2,5 miliarda franków szwajcarskich. Przeprowadzono także internetową ankietę wśród mieszkańców. Okazało się, że około dwie trzecich z nich popiera projekt. Nie jest to jednak koniec konsultacji społecznych, bowiem na październik 2018 roku zaplanowano regionalne referendum w tej sprawie.
Podobne głosowania wielokrotnie okazywały się być decydujące dla ostatecznego wycofania kandydatur. Taka sytuacja miała też miejsce w samej Szwajcarii, gdzie zgłoszenie miasta Bern na Igrzyska w roku 2010 zostało ostatecznie wycofane po niekorzystnym wyniku referendum.
Do tej pory Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Szwajcarii dwukrotnie – w roku 1928 i 1948 w Sankt Moritz. Natomiast w 2020 roku Lozanna będzie gospodarzem Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.
Sion do tej pory dwukrotnie kandydował do organizacji największej zimowej imprezy sportowej świata, w 1976 roku przegrywając z Denver i Innsbruckiem, a w 2006 roku ustępując włoskiemu Turynowi.
Choć Sion jest pierwszym oficjalnym kandydatem, w najbliższym czasie do wyścigu dołączą kolejne miasta. Wśród najczęściej wymienianych rywali Szwajcarów znajdują się między innymi kanadyjskie Calgary i inni gospodarze Igrzysk Olimpijskich w przeszłości jak Innsbruck, Lillehammer czy Sapporo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zgłoszona zostanie także szwedzka kandydatura, choć jej szczegóły nie są w tej chwili znane. Inni potencjalni kandydaci to tureckie Erzurum i kazachskie Ałmaty, które zajęło drugie miejsce w wyborach o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, ostatecznie przegrywając z Pekinem.
Decyzja Międzynarodowego Komitet Olimpijskiego w sprawie organizacji ZIO 2026 powinna zostać podjęta za około dwa lata, w 2019 roku.