Strona główna • Rosyjskie Skoki Narciarskie

Petycja w obronie moskiewskich skoczni narciarskich

Przyszłość niszczejącego ośrodka narciarskiego na Worobiowych Górach w Moskwie stoi pod znakiem zapytania. Choć podjęto już decyzję o rekonstrukcji skoczni K-72 wraz z wyciągiem, interwencja lokalnych aktywistów może ją skutecznie zablokować. Na stronie change.org pojawiła się kilka dni temu petycja w tej sprawie. Oto jej treść w języku polskim.

Do Prezesa Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej D.E. Dubrowskiego

Szanowny Dmitriju Edwardowiczu,

Zwracamy się z prośbą o wyrażenie wsparcia dla naszych żądań oraz o przedstawienie ich wszystkim zainteresowanym instytucjom oraz ich władzom:

w Ministerstwie Sportu Federacji Rosyjskiej oraz osobiście ministrowi sportu P.A. Kolobkowowi;

w Rosyjskim Komitecie Olimpijskim oraz osobiście jego prezesowi A.D. Żukowowi;

w Komitecie ds. Kultury Fizycznej, Sportu i Polityki Młodzieżowej Państwowej Dumy Federacji Rosyjskiej oraz osobiście jego przewodniczącemu M.V. Degtiarewowi;

w Urzędzie Miasta Moskwa oraz osobiście burmistrzowi S.S. Sobianinowi;

w moskiewskim Miejskim Departamencie Sportu i Turystyki oraz osobiście jego przewodniczącemu N.A. Guliajewowi;

w innych organizacjach związanych z tą sprawą;

z prośbą o wsparcie i monitorowanie procesu wdrożenia planu pełnej rekonstrukcji kompleksu moskiewskich skoczni narciarskich w Worobiowych Gorach oraz ochronę tegoż planu i jego wdrożenia przed działaniami aktywistów. Niejasnym pozostaje, na jakiej podstawie uzyskali oni prawo do wypowiadania się w imieniu tysięcy moskwian.

Podczas spotkań Miejskiej Komisji ds. Gruntów i Planowania Przestrzeni w Moskwie podjęto decyzję o rekonstrukcji kompleksu sportowego Worobiowe Gory, w skład którego wchodzi skocznia narciarska K-72 oraz kolejka linowa do Kosyginy.

Mimo to 20 kwietnia 2017 r. podczas spotkania grupy roboczej Państwowego Budżetu na Rzecz Ochrony Przyrody "Mospriroda" z reprezentantami aktywistów przeciwnych temu przedsięwzięciu, protestujący wyrazili swoje jednoznaczne stanowisko, kategorycznie sprzeciwiając się rekonstrukcji obiektu. W związku z tym my, niżej podpisani, nalegamy, by działania dążące do rekonstrukcji kompleksu były kontynuowane – a oto, dlaczego.

Krótki rys historyczny

Od początku XX wieku góry Wzgórza Worobiowe były dla moskwian miejscem rekreacji i aktywności fizycznej. Jeszcze przed rewolucją październikową odbywały się tam regaty. W 1928 r. na tych terenach odbyła się pierwsza Spartakiada ZSRR. Jeśli chodzi o sporty zimowe, a przede wszystkim skoki narciarskie, pierwszą skocznię o punkcie konstrukcyjnym K-40 zbudowano w pobliżu cerkwi św. Trójcy w roku 1936. Już w 1953 r., a więc prawie pół wieku przed utworzeniem na tym terenie rezerwatu przyrody, zbudowano na Wzgórzach Lenina (jak się wówczas nazywały) nową skocznię, nazywaną Wielką. Jej okolice szybko stało się ulubionym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Moskwy.

Zupełnie naturalnie moskiewscy skoczkowie i kombinatorzy norwescy stali się liderami w swoich dyscyplinach – nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wystarczy przywołać takich sportowców, jak choćby N. Kamenski, medalista Mistrzostw Świata w roku 1962, A. Iwannikow – wielokrotny mistrz ZSRR, uczestnik mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, J. Skworcow – czterokrotny mistrz ZSRR i wielu innych.

W kolejnych latach Wielka Skocznia w Moskwie otworzyła drogę do sportowej kariery Siergiejowi Boczkowowi odnoszącemu sukcesy w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni, Adriejowi Dundukowowi, medaliście Mistrzostw Świata z lat 1987 i 1989 oraz wielu innym moskiewskim sportowcom.

Dziś liderką rosyjskiej kadry narodowej jest moskwianka, Irina Awwakumowa – wielokrotna mistrzyni Rosji odnosząca sukcesy w Pucharze Świata Pań. Podobnie sytuacja wygląda w kombinacji norweskiej: najlepszym rosyjskim kombinatorem okazuje się obecnie pochodzący z Moskwy Wiaczesław Barkow, mistrz Rosji i zwycięzca Uniwersjady.

Według oficjalnych statystyk opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Sportu Federacji Rosyjskiej, obecnie w sportowych organizacjach Moskwy - RSN (Rosyjska Szkoła Narciarstwa) "Stolica", towarzystwie sportowym "Młodość Moskwy", szkole sportowej "Buriewiestnik" i Moskiewskiej Szkole Rezerw Olimpijskich nr 2 skoki narciarskie uprawia ponad 120 osób. 80% z nich to dzieci w wieku od 6 do 15 lat; kombinację norweską uprawia ok. 200 osób, z czego 85 % to dzieci w wieku od 6 do 15 r.ż.

Nie ulega więc wątpliwościom, że Wielka Skocznia w Moskwie jeszcze na długo przed utworzeniem rezerwatu przyrody na terenach Wzgórz Worobiowych 21 lipca 1998 była centrum sportu, rekreacji i wypoczynku dla tysięcy moskwian. Co więcej, przez ponad 60 lat zarówno skocznia, jak i korzystający z niej sportowcy współistnieli pokojowo z otaczającą ich przyrodą.

Aspekty prawne

Aktywiści kategorycznie sprzeciwili się rekonstrukcji kompleksu Worobiowy Gory, pozbawiając tym samym setki sportowców, przede wszystkim dzieci, możliwości trenowania ich ulubionych dyscyplin sportu:

Po pierwsze, w ten sposób sprzeciwiają się postanowieniu Konstytucji Federacji Rosyjskiej (Część 2, Artykul 21), według której nasze państwo ma aktywnie wspierać i promować działania na rzecz zdrowia, rozwoju kultury fizycznej i sportu;

Po drugie, w ten sposób naruszają artykuł prawa federalnego "O Kulturze Fizycznej i Sporcie w Federacji Rosyjskiej" z dnia 4 grudnia 2007 r., nr 329-FZ, które traktuje o zapewnieniu każdej jednostce prawa do swobodnego dostępu do aktywności fizycznej i sportu;

Po trzecie, tworzą oni przeszkody we wprowadzeniu postanowień "Strategii Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu w Federacji Rosyjskiej do roku 2020", zatwierdzonej na mocy dekretu rządowego Federacji Rosyjskiej nr 1101-r z 7 sierpnia 2009 r., gdzie jednym z głównych celów rozwojowych jest rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej;

Po czwarte, ignorują oni decyzję Rady ds. Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej z dnia 11 października 2016 r., która stwierdza, że praca nad unowocześnieniem i ulepszeniem infrastruktury służącej kulturze fizycznej i sportowi musi być kontynuowana.

Aspekty sportowe

Z jednej strony więc kompleks skoczni narciarskich K-10, K-25, K-45 i K-75 ulokowany na Wzgórzach Worobiowych jest unikalnym na skalę światową centrum sportowym – w żadnej innej stolicy kraju kompleks sportowy tego rodzaju nie jest ulokowany niemal w centrum miasta. Z drugiej strony, rekonstrukcja Wielkiej Skoczni w Moskwie i nadanie jej parametrów oraz zaplecza technicznego zgodnego z wymogami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) pozwoli na stworzenie nowoczesnego centrum przygotowań dla sportowców uprawiających skoki narciarskie i kombinację norweską.

Rezultaty stworzenia takiego centrum z pewnością będą zadowalające, szczególnie, że pozwoli ono na połączenie obiektów sportowych z laboratoriami badawaczymi (Centrum Innowacyjnych Technologii Sportowych i Przygotowań Drużyn Narodowych w Moskwie) oraz z uniwersytetem (Rosyjski Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki – GTSOLIFK). Wszystko to pozwoli moskiewskim skoczkom i kombinatorom norweskim odzyskać wiodącą pozycję nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, my, niżej podpisani, wnioskujemy o odrzucenie zarzutów aktywistów będących przeciwko rekonstrukcji kompleksu sportowego Worobiowy Gory i kontynuowanie prac nad ową rekonstrukcją zgodnie z ustalonym planem. Wprowadzenie tego projektu w życie przywróci temu ośrodkowi dawny status nowoczesnego centrum sportowego i turystycznego. To zaś pozwoli różnym grupom obywateli Moskwy, przede wszystkim dzieciom, zaangażować się w sport i prowadzić zdrowy tryb życia.

Petycję można znaleźć pod tym adresem.