Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Włoska kandydatura olimpijska szansą na reaktywację skoczni w Pragelato

Włoski Komitet Olimpijski (CONI) wystosował dziś list intencyjny do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, informując o planach przeprowadzenia na Półwyspie Apenińskim Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku.


CONI zakomunikował, że najważniejszą zimową imprezę sportową chciałyby zorganizować połączone siły Mediolanu i Turynu. To od MKOl-u zależałoby, które z tych ośrodków uzyskałoby oficjalnie rangę miasta-gospodarza. Włoska oferta musi jeszcze uzyskać wsparcie nowego rządu, który zostanie niebawem wyłoniony po przeprowadzonych niedawno wyborach parlamentarnych.

Mediolan i Turyn są oddalone od siebie o 145 kilometrów i łączy je autostrada i szybka linia kolejowa. W Mediolanie miałaby się odbyć ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk, a także konkurencje lodowe, pozostałe zmagania odbyłyby się na arenach, na których rywalizowano podczas olimpiady w 2006 roku, którą oficjalnie gościł Turyn. Igrzyska mogłyby się okazać ostatnim ratunkiem dla niszczejących i popadających od lat w ruinę skoczni narciarskich w Pragelato, na których po najwyższe olimpijskie laury sięgali Thomas Morgenstern i Lars Bystoel.

Przed rokiem Rada Miasta Pragelato podjęła decyzję o zakończeniu funkcjonowania obiektów HS 140 i 106. Na ich miejscu miały powstać trasy zjazdowe. Oszacowano, że renowacja dwóch skoczni olimpijskich byłaby nieopłacalna i kosztowałaby ok. miliona euro, zaś na ich utrzymanie trzeba by rocznie przeznaczyć ok. 200-250 tysięcy euro. Ocaleć miały jedynie trzy mniejsze skocznie stanowiące uzupełnienie kompleksu. Olimpijskie obiekty w Pragelato nie zniknęły jednak do dziś z krajobrazu miasta, a ewentualny wybór włoskiej kandydatury przez MKOl stanowiłby asumpt do pełnego odrestaurowania skoczni. Ostatnie międzynarodowe zawody na Trampolino Olimpico miały miejsce w 2009 roku. Konkurs na dużej skoczni w ramach Letniego Grand Prix wygrał Simon Ammann, a drugi był Adam Małysz.

Inne zainteresowane na tą chwilę organizacją igrzysk w 2026 roku miasta to: Calgary w Kanadzie, Erzurum w Turcji, Graz i Schladming w Austrii, Sapporo w Japonii, Sion w Szwajcarii i Sztokholm w Szwecji.

W październiku tego roku podczas Sesji MKOl w Buenos Aires okaże się, które z miast uzyskają stauts oficjalnego kandyda, a rok później wyłoniony zostanie gospodarz imprezy.