Tomasz Pilch i Aleksander Zniszczoł przed zawodami w Courchevel
W gronie sześciu polskich skoczków, którzy w sobotę pokażą się międzynarodowej publiczności przy okazji Letniego Grand Prix w Courchevel są m.in. Tomasz Pilch oraz Aleksander Zniszczoł. Z podopiecznymi trenera Macieja Maciusiaka porozmawialiśmy jeszcze przed kwalifikacjami do konkursu indywidualnego na obiekcie HS135.
Tomasz Pilch:
- Za mną krótkie wakacje w Bułgarii, na które udałem się tuż po Letnim Grand Prix w Wiśle z Bartkiem Czyżem. Najważniejsze, że podczas tygodniowego pobytu w tym kraju dopisała pogoda. Gorsza była tylko jednego dnia, kiedy pojawiły się przelotne opady deszczu, po których znów było gorąco. Po przylocie do Polski wróciliśmy do treningu.
- Odpocząłem w Bułgarii i uważam, że moje baterie są naładowane, czego efektem jest udane zgrupowanie w austriackim Stams. Byliśmy też w Innsbrucku, ale musieliśmy zrezygnować z treningu na Bergisel. Powodem była awaria systemu nawadniającego rozbieg. Nie udało się skoczyć na arenie Turnieju Czterech Skoczni, więc ćwiczyliśmy wyłącznie w Stams.
- Moje skoki po tej przerwie są dość dobre. W czwartkowy poranek, w Courchevel, nie do końca takie były, ale wynika to z długiej podróży, którą przebyliśmy. Zazwyczaj jest tak, że pierwszego dnia po niej skacze mi się gorzej. Podobnie było w Stams. Kolejnego dnia jest inna bajka.
- W Courchevel jestem po raz pierwszy. Skocznia jest fajna, ale co tu dużo zrobić, kiedy na treningach nie było siły. Myślę, że w sobotę powinno być już w porządku. To specyficzny obiekt, na którym wysoko wychodzi się z progu nad bulę. Przy trudnych warunkach od razu przyciągało nas do igelitu, więc przy krótkim najeździe nie ma możliwości odlecenia nieco dalej.
- Nie skaczemy tutaj zbyt dużo, ale tak zakładał plan od samego początku. Jeden trening mieliśmy przejść na skoczni, a pozostałe składają się z ćwiczeń siłowych oraz technicznych. Trzeba nazbierać chęci na to, aby w zawodach było dobrze. Głównym celem są punkty do klasyfikacji generalnej, ale nie ma powodu się napalać. Trzeba być cierpliwym i robić swoje.
- W hotelu mamy polskiego kucharza, więc nie testujemy lokalnej kuchni. Ślimaki lub żaby? Nie spróbowałbym…
Aleksander Zniszczoł:
- Tydzień urlopu spędziłem w domu z żoną i córką. Czas leci nieubłaganie, więc fajnie było spędzić czas z rodziną. W końcu miałem okazję poobserwować córkę, która bardzo szybko rośnie, a także poświęcić jej więcej uwagi. Te dni dały nam dużo radości. Dziecko rośnie błyskawicznie i ubolewam, iż nie widzę tego na co dzień, ale jestem w stałym kontakcie z żoną. Stale mogę zatem śledzić rozwój córki. Nie na własne oczy, ale taki jest sport. Sam się na to pisałem i taką właśnie mam pracę.
- Powrót na skocznię przebiegł prawidłowo. Testy motoryczne w Austrii wyszły pozytywnie, co bardzo mnie cieszy, bo widać progres. Na skoczni jest kilka elementów, nad którymi stale pracuję. Chcę je utrwalać, aby zdążyć wytrenować optymalną formę i powtarzalność do zimy. Przede wszystkim dalszej pracy podlegają pozycja najazdowa i pierwsza faza odbicia. Chcę zachować kierunek odbicia, a nad bulą mieć odpowiednią rotację.
- Przy okazji zawodów najwyższej rangi czuć, że chciałoby się dać od siebie coś więcej, ale staram się podchodzić do tego z chłodną głową. Nakręcanie się może przynieść złe efekty. Jestem w trakcie przygotowań do zimy, daję z siebie maksimum i każde zawody traktuję na sto procent. Nie ma mowy o luźniejszym podejściu do zajęć, lecz zdaję sobie sprawę, iż nie są to zimowe zawody, kiedy są one celem. Latem można dać sobie pewną rezerwę, bo nie jest to nasz priorytet.
- Skocznia w Courchevel jest starego typu, ale skoro jest dopuszczona do użytku, to jest w porządku. Nie obawiam się, że źle wpłynie na moją technikę. W ostatnich dniach trenowaliśmy w Stams. Niestety, nie udało się potrenować w Innsbrucku, gdzie wskutek awarii nie było wody w torach. Skocznia w Stams też jest wymagająca i pobyt tam dał nam dużo.
Marzenie o starcie w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata, które zostaną rozegrane m.in. w Innsbrucku, są motorem napędowym? - Jak najbardziej. Bergisel jest ciekawą skocznią i moim celem jest dążenie do tego, aby zimą pojawić się tam przy okazji Turnieju Czterech Skoczni i Mistrzostw Świata.
Korespondencja z Courchevel, Dominik Formela
autor: Dominik Formela, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 4