10 najlepszych polskich skoczków stulecia według redakcji Skijumping.pl
W niedzielę 11 listopada przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to idealny moment na przeprowadzenie różnego typu podsumowań. Również i nasza redakcja postanowiła przyłączyć się do zabawy. Tym samym powstała lista dziesięciu najlepszych polskich skoczków narciarskich stulecia.
Głosowanie przebiegało w następujący sposób. Najpierw dziennikarze naszego portalu typowali własne najlepsze dziesiątki sportowców. Następnie wyniki były sumowane w oparciu o punktację Pucharu Świata (od 100 punktów za 1. miejsce, do 26 "oczek" za 10. pozycję).
10. Antoni Łaciak - 156 punktów
W swojej karierze zasłynął przede wszystkim z tytułu wicemistrza świata. Srebrny krążek wywalczył w 1962 roku na Średniej Krokwi w Zakopanem, ustępując o zaledwie 1,1 punktu Toralfowi Enganowi. Cztery dni później był szósty na Wielkiej Krokwi. Siódmy zawodnik 11. Turnieju Czterech Skoczni. Mistrz Polski oraz były rekordzista kraju w długości skoku.
9. Józef Przybyła - 172 punkty
Był o włos od zostania pierwszym polskim triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni. Prowadzenie w 12. edycji tego cyklu objął po pierwszej serii zawodów w Bischofshofen. Po skoku na 100 metrów otrzymał specjalną odznakę "stumetrowca", albowiem jako pierwszy uzyskał taki rezultat na Skoczni im. Paula Ausserleitnera. Finałowa próba zakończyła się jednak upadkiem. Rok później zajął 5. miejsce w turnieju. Dziewiąty zawodnik olimpijskiego konkursu na normalnej skoczni w 1964 roku. Sześciokrotny mistrz Polski i były rekordzista kraju w długości skoku.
8. Wojciech Fortuna - 245 punktów
Rozegrany 11 lutego 1972 roku olimpijski konkurs na dużej skoczni Okurayama w Sapporo przeszedł do historii polskiego sportu. 19-letni wówczas Wojciech Fortuna, który początkowo nie miał nawet lecieć do Japonii, w pierwszej serii poszybował na 111 metr, co było wówczas najdłuższym skokiem w historii igrzysk. W finale zakopiańczyk oddał krótki skok (87,5 m), jednak uśmiechnęła się do niego... fortuna. Został bowiem pierwszym polskim mistrzem olimpijskim na zimowych igrzyskach, pokonując drugiego Waltera Steinera o... 0,1 punktu. Był to także setny złoty krążek w historii krajowego olimpizmu. Mistrz Polski.
7. Maciej Kot - 256 punktów
Drużynowy mistrz świata z Lahti w 2017 roku oraz członek zespołu, który sięgnął po brązowy medal na MŚ w Val di Fiemme (2013) i tegorocznych igrzyskach w Pjongczangu. W Pucharze Świata debiutował jako piętnastolatek, a na pierwsze miejsca na podium musiał czekać dziewięć lat. W 2017 roku triumfował w zawodach PŚ w Sapporo i Pjongczangu, a cały cykl zakończył na piątej pozycji. Zdobywca Letniego Grand Prix w 2016 roku. Czterokrotny mistrz Polski (dwukrotnie zimą oraz latem).
6. Stanisław Bobak - 293 punkty
Pierwszy polski zwycięzca zawodów Pucharu Świata. 26 stycznia 1980 roku triumfował w konkursie na Średniej Krokwi. Dzień później był drugi na Wielkiej Krokwi, tuż za Piotrem Fijasem. Premierową edycję PŚ zakończył na trzecim miejscu. W tym samym roku na igrzyskach w Lake Placid był bliski zdobycia olimpijskiego medalu. Po pierwszej serii zawodów na normalnej skoczni zajmował czwartą pozycję. Słabszy finałowy skok zepchnął go jednak na dziesiątą lokatę. Piąty i szósty zawodnik Turnieju Czterech Skoczni (odpowiednio 1974/75 i 1975/76). Ośmiokrotny mistrz Polski.
5. Piotr Żyła - 375 punktów
W 2013 roku odniósł jedyne do tej pory zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Triumfował na Holmenkollbakken w Oslo wspólnie z Gregorem Schlierenzauerem. Wiślanin największe do tej pory sukcesy odniósł jednak w sezonie 2016/2017. Został wtedy brązowym medalistą konkursu na dużej skoczni na MŚ w Lahti. Dwa dni później sięgnął po złoto wspólnie z drużyną. W klasyfikacji 65. Turnieju Czterech Skoczni zajął drugą pozycję, za Kamilem Stochem. W Pucharze Świata był jedenasty. Trzykrotny mistrz Polski (dwukrotnie zimą, raz latem). Były rekordzista kraju w długości skoku.
4. Piotr Fijas - 385 punktów
Na mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Planicy w 1979 roku sięgnął po brązowy medal. Był to pierwszy krążek dla Polski na tej imprezie i jedyny przez blisko cztery dekady. To nie był jego jedyny udany występ na mamuciej skoczni. W 1986 roku ustanowił rekord Vikersundbakken (163 m). Rok później w Planicy poszybował na 194 metr, zostając rekordzistą świata. Jego wynik nie został pobity przez kolejne siedem lat, zaś wśród zawodników krajowych został poprawiony dopiero w XXI wieku. Trzykrotny triumfator zawodów Pucharu Świata, w tym premierowych na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w 1980 roku. Siódmy zawodnik konkursu na normalnej skoczni na igrzyskach w Sarajewie. Trzynastokrotny mistrz Polski.
3. Stanisław Marusarz - 445 punktów
Legenda polskich skoków z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz lat powojennych. W 1938 roku wywalczył srebrny medal na mistrzostwach świata w Lahti, choć gdyby nie faworyzowanie Skandynawów ze strony sędziów, to świętowałby zdobycie tytułu. Piąty zawodnik konkursu olimpijskiego w Garmisch-Partenkirchen (1936). W 1935 roku w Planicy ustanowił rekord świata (95 m), który został poprawiony jeszcze tego samego dnia. W czasie II wojny światowej pełnił działalność kurierską na linii Zakopane-Budapeszt, wspomagał działalność podziemną oraz przeprowadzał ludzi przez granicę. Po zatrzymaniu został aresztowany w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie. Uciekł wykonując najważniejszy skok życia - przez okno celi na I piętrze. Po wojnie kontynuował karierę. Czterokrotny olimpijczyk (1932-1952), jedenastokrotny mistrz Polski. Wybrany Sportowcem Roku 1938. Patron Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
2. Kamil Stoch - 680 punktów
Rakieta z Zębu w ciągu kilku ostatnich lat błyskawicznie dołączyła do panteonu światowych gwiazd skoków narciarskich. Trzykrotny mistrz olimpijski (dwukrotnie w Soczi i raz w Pjongczangu) oraz brązowy medalista w drużynie. Indywidualny (Val di Fiemme 2013) i drużynowy (Lahti 2017) mistrz świata. Wicemistrz świata w lotach (Oberstdorf 2018). Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (2014, 2018) z dorobkiem 31 zwycięstw. W końcu dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni (2017, 2018), w tym jeden z zaledwie dwóch skoczków, którzy wygrali wszystkie cztery konkursy podczas jednej edycji. A Kamil przecież wciąż jest czynnym zawodnikiem i jest głodny kolejnych sukcesów. Ośmiokrotny mistrz Polski (sześć razy zimą, dwukrotnie latem). Aktualny rekordzista kraju (251,5 metra w Planicy). Wybrany Sportowcem Roku 2014 i 2017.
1. Adam Małysz - 800 punktów
Orzeł z Wisły sprawił, iż miliony Polaków zaczęło "żyć życiem zastępczym". Skromny wiślanin z wielkimi sukcesami stał się z dnia na dzień bohaterem narodowym, a zjawisko "małyszomanii" było ewenementem w skali naszego kraju. Adam Małysz spowodował, że transmisje telewizyjne z zawodów regularnie przekraczały 10-milionowe widownie. W 2002 roku do Zakopanego przybyło dla niego blisko 100 tysięcy fanów. Nic jednak dziwnego, bo liczba jego sukcesów jest imponująca. Cztery tytuły mistrza świata (Lahti 2001, dwukrotnie Val di Fiemme 2003, Sapporo 2007), cztery triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2001, 2002, 2003, 2007) z 39 wygranymi konkursami, zwycięstwo w 49. Turnieju Czterech Skoczni, trzykrotny triumf w Letnim Grand Prix (2001, 2004, 2006). Ponadto w 2003 roku w Planicy przez... niespełna godzinę był współrekordzistą świata w długości skoku (225 m). 39-krotny mistrz Polski (21 razy zimą i 18-krotnie latem), wybrany Sportowcem Roku 2001, 2002, 2003 i 2007. Do pełni szczęścia zabrakło mu jedynie olimpijskiego złota. Z igrzysk przywiózł łącznie cztery medale - trzy srebrne (Salt Lake City 2002 i dwukrotnie Vancouver 2010) i jeden brązowy (Salt Lake City 2002).
Na koniec przypominamy, że cały powyższy ranking to subiektywna ocena redakcji Skijumping.pl i ma wyłącznie formę zabawy. Jednocześnie zachęcamy czytelników do tworzenia własnych list dziesięciu najlepszych skoczków narciarskich Polski stulecia i dzielenia się z nimi za pośrednictwem komentarzy.
autor: Redakcja, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 84