Zakopane przejmuje organizację MŚJ 2021!
Nie w Beskidzie Śląskim, lecz w Małopolsce odbędą się mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 2021 roku. Taka informacja pojawiła się w tym tygodniu w prowizorycznym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej na sezon 2020/21. Impreza ma odbyć się na zmodernizowanych trasach biegowych w Zakopanem i kompleksie Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha.
- Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, umożliwiającemu modernizację takich obiektów, jak kompleks skoczni Średniej Krokwi czy narciarskie trasy biegowe, COS Zakopane naturalnie stał się najlepszym miejscem w Polsce do zorganizowania imprezy rangi MŚJ w narciarstwie klasycznym - mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS OPO Zakopane.
Nowoczesne trasy biegowe stanowią jeden z kluczowych obiektów całego kompleksu Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Służą one przede wszystkim na potrzeby sportu wyczynowego, a więc kadr narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem biegaczy narciarskich. Dzięki uzyskanej homologacji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) możliwe jest tu przeprowadzanie zawodów rangi mistrzowskiej - czytamy w komunikacie COS OPO Zakopane.
W tym roku u podnóża Tatr ruszyła długo wyczekiwana przebudowa wspomnianego kompleksu Średniej Krokwi, w ramach której powstaje aż pięć nowoczesnych skoczni narciarskich. Ich rozmiary to 16, 25, 40, 70 oraz 105 metrów. To na ostatniej - największej z nich - za niespełna dwa lata ma odbyć się rywalizacja najlepszych juniorów reprezentujących narciarstwo klasyczne. Punkt konstrukcyjny omawianego obiektu będzie usytuowany na 95. metrze, dzięki czemu Polska zyska drugą, obok Skalite w Szczyrku, skocznię normalną do całorocznego treningu.
- COS Zakopane bardzo się zmienił w ostatnich latach. Nie tylko chodzi o obiekty, które powstały i powstają. Zawsze było tutaj ciężko cokolwiek załatwić. To było zamknięte grono. W tym momencie, cokolwiek potrzebujemy zrobić, cokolwiek planujemy, to mamy wielkie wsparcie. Takiej współpracy chcieliśmy zawsze - mówił Adam Małysz w trakcie sierpniowego Letniego Grand Prix w Zakopanem.
Pierwotnie impreza miała odbyć się w Szczyrku i Wiśle, gdzie od lat gotowe są skocznie narciarskie, jednak gruntownej modernizacji wymagały trasy biegowe na Kubalonce, gdzie brakuje m.in. systemu sztucznego naśnieżania. Wobec ryzyka niezrealizowania inwestycji na czas, podjęto decyzję o przyznaniu organizacji tego typu wydarzenia Zakopanemu.
Do tej pory Polska organizowała tę imprezę tylko dwa razy. Po raz pierwszy w 2001 roku, kiedy to najlepsi juniorzy świata przybyli do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Po raz drugi medale tego wydarzenia na polskiej ziemi rozdano w 2008 roku. Pierwotnie to właśnie Wisła i Szczyrk miały podjąć się organizacji mistrzostw, jednak wskutek braku śniegu, skoki narciarskie oraz kombinację norweską przeniesiono do Zakopanego, a biegi narciarskie rozegrano w Malles Venosta we Włoszech.